Jõulukommetest (järg)


Foto: FreeDigitalPhotos.net

Soolal oli suur tähtsus jõulukommete säilitamise sümbolina. Tarvitati peamiselt nõidumise ja kaetamise vastu. Peremees viskas lävele soola kaitseks kurjuse vastu või pandi sool lauale kas leiva alla või lihtsalt nõu sisse. Soola riputati ka ustele ja akendele ja söögilaua igale nurgale, et kurjad jõud surnutele määratud toite ei rikuks. Soolase toidu söömine jõulude ajal ja vana-aasta õhtul oli abinõu tulevase teisepoole nägemisel unes või ilmsi.

Ka kaevuvee heade omaduste säilitamiseks võeti sool appi. Saaremaal käidi Toomapäeval perest peresse ja öeldi, et Toomas tuleb toobripuuga. Toomad olid peamiselt vanad mehed, kes käisid talust tallu värsket õlut maitsmas ja juttu puhumas. Toomal pidi valge müts peas olema, mis siis valget õllevahtu sümboliseeris.Veel üle-eelmisel sajandivahetusel oli Eestis küllalt palju peresid, kus polnud kombeks haljast kuuske jõuludeks tuppa tuua. See-eest olid aga au sees pühademängud, mida mängiti tuppatoodud õlgedel. Aeti juttu, naljatati, mõistatati, mürati ja maitsti õlut. Jõuludeks tehti mitmel pool jõuluhane, tänapäeval on seapraad, hapukapsad ja verivorstid traditsiooniline jõulutoit. Levinud oli ka erilise jõululeiva küpsetamine. Leib võis olla ümar, piklik, sopiline või kuhik, peale vajutati aidavõtme, sõrmuse või lihtsalt sõrmega kujundeid. Selle küpsetise nimi oli kas jõuluorikas, näärikakk, pühadekarask vms. ja see hoiti terve pühadeaja laual ning jagati hiljem pühade möödumisel loomadele, et karja- ja viljaõnne tagada.

Tänapäeval tehakse jõuluorika asemel piparkooke, jõulukringlit, pühadesaia. Vanadel aegadel tegi vaesem rahvas verivorstide asemel ka lihtsalt tanguvorste.Kuusepuu külge riputati algselt värvilises paberis kompvekke, punaseid õunu ja isevalmistatud ehteid. Tänapäeval on ehtevalik rikkalik ja jõulupuude ehtetrendid muutuvad igal aastal. Ka punase mantli ja valge habemega ning helde kingikotiga Jõuluvana ei mäleta vanemad inimesed oma lapsepõlvest. Tänapäeval tunneb aga iga laps Jõuluvana. Jõulude ajal tehakse kinke lähedastele ja ollakse hoolivamad ning mõistvamad.

Jõulupidude aeg algab juba enne Toomapäeva ja jätkub ka jaanuaris vähemalt Kolmekuningapäevani. Jõulupaki lunastamiseks õpiti salme ka ennemuiste, aga vanasti võis ka vitsa saada, kui salm peas ei olnud. Kuna jõuluajal ootavad imesid eriti lapsed, siis on sussi panemine aknalauale tänapäeval väga levinud komme, et päkapikk saaks headele lastele üllatuse sussi sisse poetada.

Jõulukuused viiakse välja Kolmekuningapäeval ja tänapäeval on hakanud levima ka nende rituaalne põletamine.Jõululaupäeval peab raha alati taskus olema, ka kalasoomused võivad olla talismaniks rahakotis, et raha otsa ei lõpeks. Aevastamine jõuluõhtul tähendab õnne. Tähe mahalangemine jõuluööl oli eriliselt hea enne.

Vanasti mängiti ka mitmesuguseid ennustusmänge, mida tänapäevalgi mängida saab. Kingamängus seisab ennustaja seljaga ukse poole ja viskab kontsaga kinga üle pea. Kui kinganina jääb ukse poole, siis poisslaps lahkub kodust sel aastal ja tüdruk saab mehele. Tänapäeval mõeldakse lahkumise all ka kooliminekut, reisi, korterivahetust jms. Vanasti ennustati terade ja kuke järgi mehelesaamise üle. Millise vallalise tüdruku ette kukk teri nokkima läks, sellel oli lootust mehele saada uuel aastal. Mõnel pool ennustati ka kontide andmisega koerale. Kelle eest koer kondi võtab, see saab mehele. Õnnetina valamine on ka tänapäeval väga levinud. Sulatina valatakse külma vette ja siis vaadatakse saadud kuju varju pealt oma tulevikku. Igaüks saab oma fantaasial lennata lasta, millist õnne aasta toob. Aastavahetuse saluudil oli algselt tõrjemaagiline tähendus.Püssipaugutamisega oli jahimeeste seas levinud uusaasta tervitamine. Rakettide laskmine on suhteliselt hiline tava. Heaks tavaks peeti uuel aastal kõigile vastutulijatele “Head uut aastat soovida!”, esimese külalise ja vastutulijana eelistati meesterahvast. Meesterahvas tõi õnne, naisterahvas õnnetust.

Varasematel aegadel saadeti jõulukaarte ka postiga, tänapäeval saadetakse paberkaarte vähe ja siis kas eriti lähedastele või vanadele inimestele.

Kui jõulud on rohkem perekeskne püha, siis aastavahetus võiks olla ka suurem pidu lõbusas seltskonnas.

Artikkel jätkub… Lingi järgmisele lehele leiad pärast personaalseid horoskoobipakkumisi…

Artikkel jätkub:

Seotud postitused