Enamasti on abikaasade vahel tugev karmaelement, sageli abiellutaksegi karmasideme tõttu. Abielu on eelkõige võimalus õppimiseks ja arenemiseks. Kumbki partner toob suhtesse oma tugevad jooned, eripärad, nii positiivsed kui ka negatiivsed omadused. Abielludes võetakse omaks ka teise inimese karma, mida peegeldab nimemuutus abiellumisel. Abielu kulgeb väga harva täiesti pilvitult ja abielukriis on alati õppetund. Tänapäeval minnakse lahku ennatlikult ja kergesti, juba esimeste ebakõlade puhul. Nii jääb karmaõppetund lahendamata ja järgmises suhtes see kordub, on enamasti veelgi raskem. Seal, kus tegemist on armastusega, on alati oht haiget saada, sest armastades on inimesed avatud ja seetõttu ka haavatavad.
Truudusetus ja petmine võib lüüa püsiva haava, mis kooselu mürgitama jääbki. Teise osapoole kõrvalehüpe on alati kibe kogemus, mis paljudel juhtudel viib abielu purunemiseni. On ka võimalus, et abielu saab hoopis uue hingamise, kui suudetakse andestada ja põhjused üles leida. Seda muidugi juhul, kui tegemist ei ole saripetisega. Kui suhted on selgeks räägitud, hakkab seisev vesi jälle rõõmsalt vulisema. Pideva süüdistamise ja üleseletamise asemel peaks muutma abielu huvitavamaks, otsima seda, mis osapooli, kriisi põhjused peituvad enamasti alati mõlemas. Kõrvalepõige on sageli vaid kerge peapööritus, asi on keerulisem, kui tõelised tunded mängu tulevad.
Truudusemurdmine võib olla ka platooniline hingeline kiindumus, teine pool tunnetab seda enamasti alati väga valuliselt. Mehed unustavad truudusemurdmise, kuid ei andesta, naised andestavad, aga ebakõlade puhul tuletavad alati uuesti meelde. Enamasti ei pea naised meeste kõrvalehüppeid nii tähtsaks kui mehed naiste omi. Truudusetuse puhul on midagi olulist suhtes puudu, kas intiimsuse või hingelise poole pealt vaadatuna.
Kriiside põhjus võib olla ka milleski muus, näiteks võõrandutakse, kasvatakse lahku, teine ei täida ootusi, võib olla vaimset või füüsilist vägivalda, materiaalne pool ei rahulda, teine võib olla liiga saamatu või lohakas – mis iganes muu põhjus võib selleks olla. Olgu probleem milline tahes, alati on see mõtlemise ja suhete ümberhindamise koht mõlemale osapoolele. Juhusliku eksimuse korral võib erandlikult jätta eksimuse ka enda teada ja kui see ei kordu, on see õigem unustada lõplikult, teistele haiget tegemata. Teisalt on vaikimine omamoodi valetamine ja valel on teadagi “lühikesed jalad”. Patused teod kipuvad ilmsiks tulema ka hoolika varjamise korral ja siis on suhete selgitamine veelgi keerulisem. Olgu kuidas on, aga lahutamine on alati hingeline üleelamine kõigi osapoolte jaoks, eriti kui peres on lapsed ja sellesse ei tohiks suhtuda kergekäeliselt. Sageli on see ka majanduslik krahh vähemalt ühele osapooltest. Liiga kiirel lahkuminekul jääb vajalik õppetund saamata ja vanad vead korduvad ka järgmises suhtes.
Iga paarisuhte dünaamika põhineb sarnasusel ja erinevusel. Kui erinevused töötavad trukknööbi põhimõttel (ühe nõrkused on teise tugevused), siis annab suhe palju kasulikke õppetunde ja arenemisvõimalusi. Liiga sarnaste osapoolte puhul on ohuks rutiin ja igavus, liiga erinevad inimesed ei suuda ega oska teineteisega kohaneda. Pikaajalistes suhetes tavaliselt lihvitakse osapoolte “teravad nurgad maha” ja hilistes aastates võivad sellised paarid olla väga õnnelikud. Suhetega tuleb igal juhul vaeva näha, eriti kui on lapsed olemas ja iga ebakõla pärast pole vaja veel asju pakkida. Alles kaua kooselanud paarid teavad, millist vaeva nad on kokkujäämise nimel näinud. Lõpuks kuuluvad nad nii siduvalt ühte, et kui lahkub üks siit ilmast, siis varsti ka teine, sest ei suudetagi enam teineteiseta elada. Vabaabielu on tõelisest vastutusest kõrvalehiilimine, sest soovitakse jätta endale kergem lahkumise võimalus. Ka see on karmaõppetund, kui paari on mindud psühhopaadi, vägivallatseja, alkohooliku või tõelise elupõletajaga. Selline suhe võib olla liiga piinarikas, et seda lõputult koos hoida. Sellise suhte purunemisel peaks püüdma muuta karmamustrit valides midagi hoopis teistsugust. Tavaliselt see ei õnnestu, sest uude suhtesse tormatakse liiga kiiresti ja karmaõppetund tahab õppimist.
Uuringute põhjal selgub, et meestele on nende naispartner kõige suuremaks usaldusaluseks, naised eelistavad suurima usaldusalusena pigem sõbrannat, aga paljud siiski ka oma partnerit. Pinge mehe ja naise vahel kujuneb erinevalt. Kui peretülis suureneb meestel südamehaiguste oht iseenda käitumise tõttu, mitte naise sõjakuse tagajärjel, siis naistel ohustab südame tervist just meeste hoolimatus ja halb käitumine. Naistel ei teki stressi iseenda riiakusest nagu see meeste puhul enamasti on. Naiste tervist ohustab kõige rohkem psühhosotsiaalne mees. Isegi tänapäeva naistel tuleb taluda topeltkoormust ning tööl ja kodus on vaja tasemel püsida. Suur stress takistab naissuguhormoonide moodustumist, mille tõttu suureneb naise südamele ka infarktioht. Meest suudab hingeliselt toetav naine tervena hoida isegi mehe suure töökoormuse korral. Õnnelikus abielus olevad mehed on tervemad, sest naised suudavad pakkuda mehele sotsiaalset tuge. Uurimuste põhjal kannatavad üksikud naised depressioonide all tunduvalt vähem kui abielunaised, mis ei tähenda et nad ka õnnelikumad on.
Egoistlikel eesmärkidel kulutatud energia läheb alati kaotsi ja nii on see ka lähisuhetes. On iidne tarkus, et enne, kui teise inimesega suhet luua, peaks proovima kasvatada toataime. Kui see jääb ellu, siis võiks võtta lemmiklooma ja kui ka sellega midagi halba ei juhtu, siis on inimeses juba piisavalt hoolivust, et luua suhe teise inimesega ja selle suhte püsimise eest ka hoolt kanda. Kui isa ja ema teineteist armastavad, siis kasvavad lapsed armastavas keskkonnas ja on enamasti edukamad ka suhete loomisel ja hoidmisel. Maailmas pole ühtegi inimest, kes poleks mitte kunagi teisele haiget teinud, ei ole olemas konfliktideta elu, pidevalt õitsvat armastust ega igikestvat õnne. Ainult tänu raskuste ja ebakõlade ületamisele tunnetab inimene elamise mõtet. Ebakõlade ja kriiside lahendamine parandab usku endasse, teistesse inimestesse ja elusse laiemas plaanis.
Konfliktid tekivad enamasti liigsest isekusest ja minakesksusest, sest teist osapoolt ei mõisteta või ei tahetagi mõista, ei osata kompromisse teha. Oma tundeid ja vajadusi saab väljendada ka teist inimest haavamata, on vaja vaid otsida ühiseid pidepunkte, määratleda probleeme ja otsida lahendusi. Et ise saada meeldivaid elamusi, on neid vaja ka teistele jagada. Lastele peaks juba maast madalast õpetama teiste inimestega arvestamist. Maailma saab paremaks muuta vaid iseenda kaudu. On kergem suhteid hoida, kui ei ole liiga suuri kääre ei majanduslikus mõttes, hariduses, elufilosoofias, iseloomudes, harjumustes, aga ka sel juhul vajab abielu mõlemapoolset tahet suhet hoida.
Abielu püsimisel on suurem roll naisel, kes on olemuselt paindlikum. Naiste võimuiha ja edukus põhjustab tänapäeval meeste allasurumist ja äpuks muutumist. Iga abielu on peegelpilt sellest, mida aastate jooksul on koos loodud, salvestatud, kogutud või hävitatud. Naised on valmis suuremateks loobumisteks ja eneseohverduseks, mehed on sügavuti kannatlikumad, aga mitte lõpmatult. Kodust jookseb ära enamasti see mees, kes ihkab vabadust või kirkaid elamusi. Oma partnerist kõvasti kinnihoidvad naised peaksid teadma, et teisele hingamisruumi andmine muudab mõlemad enesekindlamaks. Emotsioonide kõrgseisus ei tohiks otsuseid vastu võtta, probleemil on vaja lasta rahuneda ja alles siis otsustada. Alles elu lõpupoole hakatakse aru saama, mis see abieluõnn tegelikult on.
Igal abielul on erinevad etapid, ollakse kord õnnelikum ja kord vähem õnnelik ning periooditi tuleb lahendada ka kriise. Kriisi tekkimisel võiks mõelda, mida see on tulnud õpetama ja mis on enda osa selles, mida annab endal teha selle ületamiseks. Kui teine inimene ei toimi ootuspäraselt, siis tasuks mõelda, miks see nii on. Mida on inimene ise öelnud või ütlemata jätnud, teinud või tegemata jätnud, mida antud olukord õpetab. Abielusuhetes tuleb püüda hoida nii füüsilist kui hingelist lähedust, aga ka materiaalne pool ei ole tähtsusetu. Ükski abielu ei püsi ainult hingetul seksil või täielikus tsölibaadis, aga ka kõik teised inimlikud vajadused peavad saama rahuldatud. Kriisi puhul aitab asjade selgeksrääkimine usaldust tagasi võita ja suhet toimima saada ning lahendusi tuleks abielus olles alati koos otsida.
NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.
Kui soovid lisada siia lehele sisuturundusartiklit kliki siia.