Maiustamine – kas narkomaania vorm?

Sõltuvuse tekitajad võib jaotada kolme liiki: keelatud sõltuvused (narkootikumid, vägivald), ebasoovitavad (alkohol, tubakas, retseptiravimid, psühhoterror, antidepressandid), ühiskonna poolt aktsepteeritud sõltuvused (kohv, arvutimängud, ostuhasart, hobid, maiustused, kiirtoit).

Sõltuvused tekivad sellest, et teatud ained või tegevused suudavad inimest kas rahustada või sunnivad eesmärgi nimel kokku võtma ja ergutavad. Magusaisu on seotud iseenda lohutamisega, mis on pärit ilmselt lapsepõlvest. Paha tuju vastu või hea hinde eest antakse lapsele sageli ðokolaad või maiustus, pahateo tõttu jäetakse just magustoidust ilma. Näksitakse maiustusi ikka kas paha tuju, depressiivse meeleolu või igavuse peletamiseks.




Sõltuvuse ja harjumuse vahele on raske piiri tõmmata. Prantslased joovad iga päev toidu kõrvale veini, ameeriklased panevad igal hommikul ergutava tableti keele alla, aga kas see on ka harjumus? Süütud sõltuvused muutuvad kiiresti äärmuslikuks, nii on ka magusa tarbimisega. Kõige rohkem tarbivad kooliealised lapsed kõikvõimalikke magustatud jooke ja kiirtoite. Sõltuvus on tekkinud siis, kui ei suudeta mingist asjast enam loobuda. Mida raskem on loobuda, seda suurem on sõltuvus. Sõltuvusest vabanemiseks võiks proovida loobuda algul üheks päevaks, siis nädalaks, siis juba pikemaks perioodiks. Kui saadakse ilma olla, siis ei ole ka sõltuvust. Sageli leiab inimene ühest sõltuvusest vabanemiseks kompensatsiooniks teise. Suitsetamisest loobujad näiteks avastavad sageli magusad snäkid, et suitsunälga leevendada.




Süütute sõltuvustega saab inimene ise hakkama, kui endale oma halbu harjumusi teadvustab. Sel juhul ei ole need automaatsed ja neid on kergem piirata. Ilmselt iga inimene teeb oma elus mingilgi määral asju, mis pole lubatud või on ebatervislikud. See on arengu normaalne faas. Pisikesed sõltuvused on vahel isegi paremad kui elu täiesti ilma nõrkusteta. Liiga sirgeseljaline ja tervislike eluviisidega inimene võib saatuselöökide all lihtsalt murduda, sest ei oska ennast õigel hetkel lohutada ega kelleltki abi küsida. Ðokolaad on mõnikord hea lohutaja.




Vastupandamatu magusaisu tuleneb enamasti veresuhkru kõikuvast tasemest. Magusaisu suurendavad stress, rämpstoit, liigne rafineeritud suhkru tarbimine, rasvavaene toit, liigne sool ja suhkur toidus, liigne energiajookide, kange kohvi ja tee tarbimine. Kiiresti imenduvate süsivesikute söömine suurendab sõltuvust (kommid, saiad, magusad joogid). Kui jätta vahele lõunasöök ja vahepalad, siis on veresuhkru tase madal ja tekibki vastupandamatu isu magusa järele. Et seda vältida, võiks olla päevas 3 korralikku söögikorda ja 2 toekat vahepala. Hoiduda võiks saiakestest, maiustustest, kohukestest, piimaðokolaadist, magustatud jookidest jms.

Täisteratooted, riis ja ka kartul hoiavad kõhu kauem täis ja veresuhkru taseme normaalse. Vahepaladeks on head smuutid, porgandid, pähklid, seemned, puuviljad, marjad. Korraga piisab ühest banaanist või kahest õunast.




Kroom ja magneesium aitavad samuti magusaisu taltsutada ja kontrolli all hoida, sama toimega on ka kaneel. On kindlaks tehtud mitmete uuringutega, et kunstlikud magustajad ei sisalda kaloreid, kuid soodustavad sellegipoolest kehakaalu tõusu ning suurendavad veresuhkru taset ja häirivad sellega organismi tööd. Magustajaid vältida täielikult on peaaegu võimatu, sest neid on isegi hambapastades. Viimasel ajal seostatakse terviseprobleemidega just magusa- ja rasvaasendajaid. Süüa tuleks õiget toitu, lihtsalt pidada piiri sellega. Kunstlikud magustajad suurendavad isu ja sõltuvust, mida on kinnitanud erinevate maade ülikoolides teostatud uuringud. Sellist toitu süüakse lihtsalt rohkem. Magus annab energiat, aga kunstlikud magustajad annavad tühjad kalorid, millest energiat ei tule. Aga organism on saanud signaali ja on ooteseisundis ning tahab veel ja veel toitu. On tehtud ka uuringuid, millest nähtub, et kunstlikud magustajad mõjutavad aju tööd. Suhkur aktiveerib hoopis teisi aju osasid kui kunstlikud magustajad, eriti puudutab see dopamiini edastamist organismile. Just dopamiin osaleb rahuldustunde loomisel. Aju eristab kaloreid sisaldavat ja kaloreid mittesisaldavat magustajat hoolimata sellest, et inimese mõistus seda ei suuda. Magustajaid tootev tööstus jagab sageli eksitavat informatsiooni. Loomadega tehtud katsed näitavad, et kõik loomad, kes kunstlikke magustajaid toidus said, muutusid kiiresti paksemaks.




Kaalu tõstavad kunstlikud magustajad koos süsivesikutega. Kunstlikud magustajad mõjutavad negatiivselt ka seedetrakti baktereid, mis tekitabki toidutalumatust ja soolestikuprobleeme. Rasva kogunemise peamiseks põhjuseks pole mitte kalorite hulk, vaid kõrgenenud suhkrutase vereringes, sest kunstlikud magusained suurendavad vere glükoosisisaldust. Kunstlikud magustajad suurendavad seda probleemi, mille vastu need on loodud. Kõikvõimalikud emulgaatorid, transrasvad (mis on saadud küllastatud rasvade keemilisel kombineerimisel taimeõlidega ja on loodud säilitusaja pikendamiseks), kunstlikud rasvaasendajad (valmistatakse keemiliselt töödeldud taimeõlidest, süsivesikutest või valkudest) soodustavad magusasõltuvust. Võib kindlalt väita, et mida pikem on mingi toiduaine säilivusaeg, seda ebatervislikum see toode on.




Magustajatest parim võib olla steevia leht, mis suurendab insuliinitundlikkust ega tõsta kaalu. Steevia ei ole inimeste sünteesitud, see on looduslikust steevia taimest saadud. Looduse enda poolt loodud magustajad on porgandid, rosinad, punapeet, datlid, viigimarjad, banaanid jpt. Looduslikest suhkrutest sobib vahtrasiirup, odralinnase siirup, steevia, rafineerimata roosuhkur, palmisuhkur, kookospalmi ja kookospähkli suhkur jts. Mee puhul tuleks valida mahemesi. Fruktoos on kasulik vaid looduslikul kujul. Melass on aga suhkrutootmise jääk, mis sisaldab palju taimemürke ja kemikaale. Ksülitool kahjustab soolte mikrofloorat, sorbitool on tugevasti töödeldud, kahjustab soolestikku. Väga kahjulik on maiustustesse lisatav maisisiirup, mis on küll odav ja aitab toitu hästi säilitada, aga võib sisaldada töötlemise jääke (elavhõbedat ja seebikivi). Suhkruasendajatest on tervisele eriti kahjulikud just sünteetilised ained: aspartaam (NutraSweet), sorbitool, ksülitool, melass.

Võib öelda küll, et kaasaegse ohjeldamatu maiustamise näol on tegemist uue sõltuvuse vormiga, mis võib nagu iga teinegi sõltuvus, muutuda haiglaslikuks ja tervisele ohtlikuks.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Aasta analüüs numeroloogia järgi


Nimemuutuse mõju eluteele


Isikuhoroskoobid


Seinapilt lõuendil või kapal: udune hommik rabas


Taro kaardid: Kali Oracle (koos raamatuga)


Vaas (16 cm) - Iittala


LED küünlad (3 tk)


Kõrvarõngad: lill


Seinakaunistus: lootos


Ferrari Roma


Konstruktor: Marsi kulgur (95 detaili)


Seguauto Scania R



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused