10 viidet, et tegu on andeka lapsega

Enamasti igas kooliklassis on paar andekamat last ja mõned väga nõrgad või erivajadusega lapsed. Ülejäänud on suuremal või vähemal määral keskmise võimekusega. Igal lapsel võib olla kaasasündinud ka mõni eriline anne, mis vajab arendamist. Andeka lapsega tuleb tegeleda, talle tuleb pakkuda arenemiseks ja oma annete kasutamiseks võimalusi ning avastamisrõõmu. Rutiinsed ja igavad koolitunnid muudavad sellise lapse sageli distsiplineerimatuks, eemalolevaks või laisaks. Kui esimeses neljas klassis jääb sellisel andekal lapsel töötegemisharjumus välja kujunemata, siis vanemates klassides tekivad just sellised probleemid. Tavakoolis ei ole õpetajatel piisavalt aega ega võimalust andekate lastega tegelda, sest kogu aur läheb nõrgemate või erivajadustega laste järeleaitamisele ja paljudel juhtudel ka distsipliini hoidmisele.
Tegelikult on andekas laps ju samuti erivajadustega, aga kuna teadmiste omandamine talle raskusi ei valmista, siis unustatakse sellist last täiendavalt motiveerida ja innustada. Kui sellise lapse vanemad samuti lapse andekust ei märka, siis pole ka kodust tuge ande väljaarendamiseks loota. Nii jääbki väga palju andekaid lapsi tähelepanuta ja palju erilisi andeid välja arendamata. Nii võib andekast lapsest kasvada isegi “kuri geenius”, kui areng on vales suunas läinud.
Mille järgi tunda ära andekat last?

1. Andekas laps õpib kiiresti ja tõhusalt uusi asju juba väga varases eas. Tal on oma vanuse kohta ebatavaliselt suur ja mitmekesine sõnavara. Ta kasutab selliseid sõnu, mida tema vanuses ei eeldata. Tavaliselt hakkavad andekad lapsed varakult rääkima, aga mitte alati ei ole see peamine näitaja. Pigem näitab andekust isikupära ja mõtlemistegevuse tõhusus. Andekad lapsed paistavad teiste laste hulgas millegi poolest alati silma.

2. Andekatel lastel on suurepärane arutlusoskus ja järelduste tegemise võime juba maast madalast. Võib isegi tunduda ebatavaline sellise lapse oskus olukordi hinnata ja ise loogilisi järeldusi teha. Selles võib laps isegi täiskasvanuid tunduvalt ületada.

3. Enamasti on andekatel lastel suurepärane mälu, aga nad tunnevad suurt vastumeelsust kuiva tuupimise vastu.
4. Andekatel lastel on enamasti hea enesedistsipliin ja keskendumisvõime, kui see pole kasvatuse käigus ära rikutud. Andekas laps suudab juba väga õrnas eas ühele kindlale tegevusele keskenduda ka pikemat aega. Tema mõtlemisel ja tegevusel on struktuur, järjepidevus ja korrapära. Ta suudab leida ja luua seoseid väga erinevate asjade ja teemade vahel, ta ei lase oma eesmärgist ja sihist end kõrvale kallutada.

5. Andekas laps on uudishimulik, esitab sageli provokatiivseid ja abstraktseid küsimusi ning suudab mõista abstraktseid asju. Ta oskab küsimusi ka ümber sõnastada ja koolis võib selline laps olla tõeline peavalu keskpärasele õpetajale.

6. Andekas laps annab küsimustele kiireid ja nutikaid vastuseid, aga mitte alati pole need ootuspärased. Ta on väljendusrikas nii suuliselt kui kirjalikult. Tunneb huvi teaduse ja kirjanduse vastu, uurib ja katsetab iseseisvalt palju. Seab kahtluse alla isegi üldtuntud tõdesid ja tal on iga asja kohta ka oma arvamus olemas.
7. Andekas laps tunneb end enamasti emotsionaalselt turvaliselt, kui tänapäeva koolisüsteem või vanemad pole tema enesehinnangut alla surunud. Ta võib eakaaslaste (isegi õpetaja) üle domineerida, ise olukordi lahendama hakata, aga ta võib ka täiesti kaaslastest eraldunud nohikuna käituda. Sellisel lapsel ei ole lihtne leida enda ajupotentsiaalile vastavat suhtlusringi, mistõttu võib ta olla sageli ka eraklik.

8. Andekas laps kasutab loovust ja loomulikku nutikust nii mängudes kui igasuguses muus tegevuses. Keerukad asjad ei heiduta teda, vaid just motiveerivad leidma lahendusi omal moel. Andekad lapsed saavad ka naljast aru väga varakult. Nad oskavad leida uudseid lahendusi millegi tegemiseks, kasutavad mängimiseks kõikvõimalikke kummalisi esemeid.

9. Väga sageli on andekad lapsed liigtundliku hingeeluga ja perfektsionismi kalduvad.

10. Kui andekal lapsel on mingi kindel eriline anne, siis avaldub see juba väga varases eas (näiteks Mozart lõi muusikat juba viieaastaselt), kui seda vaid märgatakse kodus või koolis.

Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Kahe inimese numeroloogiline analüüs ja armastuse soodsad ajad


Horoskoop naisele


Aastahoroskoop - 214 lehekülge


Barbie nukk (GXF07)


Kaelakee: amasoniit


Seinakaunistus: naised (4 tk)


Taro kaardid: The Wild Unknown Animal Spirit (koos raamatuga)


Kaelakee: lõvi tähtkuju


Kaelakee: neitsi


Käevõru: ahhaat


Lamborghini Reventon


Pealamp: Black Diamond Storm 400NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused