Kuidas tunda ära vitamiinipuudust ilma teste tegemata?

Vitamiinid osalevad ainevahetusprotsessis, luu- ja lihaskoe moodustumisel, reguleerivad närvide tööd, kaitsevad nakkus- ja viirushaiguste eest, kaitsevad vabade radikaalide kahjuliku toime eest.

Vita tähendab ladina keeles elu. Vitamiinide ümber on palju müüte, üks levinumaid on, et need võivad asendada toitu. Tegelikult ilma toiduta keha neid ei omastagi. Need on toidule lisaks, mitte toidu aseaine. Vitamiinide hulk toidus sõltub valmistamise viisist, toidu liiga intensiivsel töötlemisel see kaob. Et vitamiinid säiliks, peaks vältima liiga pikka kuumutamise aega, köögiviljad peaks panema keeva vette, keeduleem tuleks samuti ära kasutada, valmistada sellest kastet või suppi. Vältida tuleks mitmekordset toidu soojendamist, eriti mikrolaineahjus.
Et keha saaks oma funktsioonidega hästi hakkama, oleks töökorras ja energiline, on vaja süüa täisväärtuslikku ja mitmekesist toitu. Kõik olulised toidugrupid peaksid olema esindatud: täisteratooted, piimatooted, kala, liha, toidurasvad, seemned, pähklid, mandlid, munad, marjad, puu- ja köögiviljad. Kõik inimesele vajalikud vitamiinid toimivad kõige paremini koosmõjus ja koos mineraalainetega. Sõltub soost, vanusest, vaimsest ja füüsilisest koormusest ning elustiilist, milline on tegelik vitamiinide vajadus. Et olla terve, tuleb süüa toitu, mis tagab kehale vajaliku vitamiinide ja mineraalainete hulga. Inimorganism ei suuda talletada vitamiine ja mineraalaineid pikaajaliseks varuks. Tänapäeval on märkimisväärne osa toidust töödeldud, sageli lausa mitu korda, lisaks transporditakse seda kaugelt ja säilitatakse liiga kaua, suurtootmiste valmistatud toit pole enam täisväärtuslik.
Vitamiinide ja mineraalainete puudus väljendub kõige sagedamini väsimuses, energiapuuduses, meeleolumuutustes ja kehvas enesetundes. Kui tekivad seletamatud peavalud, väsimus juba hommikul ärgates, töövõime langus, sagedased külmetushaigused, ohatised, viirusnakkused, närvilisus, kui lihased ja liigesed muutuvad valulikuks, hambad lagunevad kiiremini, igemed hakkavad veritsema, on kindlasti põhjust kahtlustada vitamiinipuudust. Ka “surnud” liigesed, tuimus kätes ja jalgades, kiirenenud südametegevus, peapööritus, värinad ja paralüüs annavad sellest märku. Toimuvad muutused ka välimuses, küüned ja juuksed muutuvad hapraks ning tekivad nahaga seotud probleemid. Just suur väsimus, depressiivsed meeleolud ja naha olukorra muutumine annavadki kõige selgemini märku, et millestki on suur puudus.
Vitamiinivaegust soodustab, kui juua ohtralt musta kohvi või tarbida liiga palju suhkrut ja alkoholi, ka pidev suitsetamine soodustab seda. Paljud ravimid põhjustavad vitamiinipuudust, ohustatud on ka need, kes ei tarbi piimatooteid, taimetoitlasi ohustab rauapuudus. Tõsist vitamiinipuudust tekitavad ka salendavad dieedid, beebipillid, psühhiaatrilised ravimid.

Raseduse ja imetamise ajal on vaja vitamiine rohkem tarbida. Kasvavad lapsed, vanurid, samuti sportlased ja suure füüsilise koormusega töötavad inimesed vajavad rohkem. Aspiriin ja paratsetamool, nagu paljud teisedki valuvaigistid ja ka mitmed külmetuse ravimid röövivad kehast C-vitamiini. Kui on vähe C-vitamiini, siis tingib see ka teiste vitamiinide defitsiiti. Vitamiinide vajadus on erinev, võib erineda isegi kuni neli korda. See sõltub genotüübist, vanusest, tervislikust seisundist ja koormusest. Pidev puudus vitamiinidest võib viia tõsiste tervisehädadeni ja lõpuks ka haigestumiseni.

Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Kahe kuu horoskoop ja numeroloogia (53 lehekülge)


Lapse horoskoop


Armastuse- ja seksihoroskoop + numeroloogia analüüs


Skulptuur: armastus


Kaelakee: kuldobsidiaan


Skulptuur: ema ja tütar


Seinakaunistus


LED küünlad (2 tk)


Kausid alusel (3 tk)


Bugatti Divo


Kõrvarõngad: kalad


Kausid (6 tk) (15,7 cm)NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused