Maikuu meelespea aiapidajale

Pilt: Anna / pixabay.com

Maikuu on aedniku jaoks üks aasta kõige töörohkem ja tähtsam periood. Talvised külmad on taandumas, päevad lähevad pikemaks ja päike paistab aina soojemalt. Taimed ärkavad ellu ja aed täitub uue energiaga. Just nüüd pannakse alus kogu suvisele ja sügisesele saagile. Iga tegevus maikuus mõjutab oluliselt aia tervist ja saagikust. Aiatööd, mis maikuus ära teha, tagavad hiljem mitte ainult ilusama aia, vaid ka rikkalikuma saagi.

Maikuus muutub loodus kiiresti – rohi kasvab, puud lähevad lehte, lilled tärkavad ning kahjurid ja haigused muutuvad taas aktiivseks. Aednikul tuleb olla tähelepanelik ja töökas, et kõik õigel ajal tehtud saaks.




Enne istutamisega alustamist tuleb mulla olukorda hinnata. Maa tuleks läbi kaevata või vähemalt korralikult kobestada. See tagab parema õhu- ja veejuurdepääsu taimede juurtele. Kui muld on liiga savine, võib segada sisse liiva või komposti, et parandada mulla struktuuri. Liivastele muldadele on aga mõttekas lisada turvast või huumusrikast mulda.

Väetamine on samuti oluline osa mulla ettevalmistusest. Kasutada võib nii orgaanilisi väetisi (näiteks kompost, sõnnik) kui ka mineraalseid väetisi. Orgaaniline väetis aitab pikemas perspektiivis mullaviljakust säilitada, mineraalväetised annavad aga kiiret tuge taimede kasvule. Maikuu alguses võib kasutada lämmastikurikkaid väetisi, sest need soodustavad taimede lehtede ja võrsete kasvu.




Maikuu on ideaalne aeg paljude taimede istutamiseks. Köögiviljadest võib juba avamaale külvata porgandeid, herneid, rediseid, salatit, tilli, sibulat ja peeti. Kui öökülma oht on möödas (tavaliselt pärast 15. maid), saab istutada ka soojanõudlikke taimi nagu tomatid, kurgid, suvikõrvitsad ja paprika – eriti kasvuhoonesse.

Mitmeaastaste taimede ja lillede istutamine toimub samuti maikuus. See on hea aeg püsilillede, ilupõõsaste ja hekkide istutamiseks. Enne istutamist tuleks taimi paar päeva karastada – hoida neid päeval õues ja öösel toas või varjus, et nad harjuksid välistingimustega.

Kasvuhoones võib alustada külvamist ja istutamist juba aprilli lõpus, aga maikuu on aeg, mil tomatid ja kurgid saavad sinna alalise koha. Oluline on jälgida temperatuurikõikumisi ja vajadusel kasutada katteloori või küttelahendusi.




Soojeneva ilmaga ärkavad ka kahjurid – lehetäid, teod ja paljud teised. Maikuus tasub olla eriti tähelepanelik ning kontrollida taimi regulaarselt. Bioloogilised tõrjevahendid, näiteks looduslikud vaenlased (lepatriinud, linnud) ja looduslikud tõrjevahendid (nagu nõgeseleotis või seebilahus) on keskkonnasõbralikud lahendused. Vajadusel võib kasutada ka keemilisi tõrjevahendeid, kuid alati tuleks eelistada madala toksilisusega aineid ja järgida juhiseid.

Lisaks kahjuritele on maikuus ohtlikud ka seenhaigused, näiteks jahukaste ja hallitus. Eriti niisketel ja jahedatel päevadel levivad need kiiresti. Seenhaiguste vältimiseks tuleks taimi kasta varahommikul või päeval, mitte õhtul ja vältida veega lehtede märjaks tegemist. Taimede õige vahekaugus tagab hea õhuliikumise ning vähendab haiguste levikut.




Umbrohud hakkavad samuti varakult kasvama ning maikuus tuleb nendele eriliselt tähelepanu pöörata. Taimede vahedesse võib paigaldada multši – näiteks kooremultši, põhku või komposti. Multš aitab hoida niiskust, vähendab umbrohtude kasvu ja parandab mulla struktuuri.

Maikuus võib ilm olla veel muutlik – kord sajab vihma, siis jälle mitu päeva järjest päikest. Aednik peab jälgima mulla niiskustaset ja vajadusel taimi kastma. Noored taimed vajavad tihedamat kastmist, kuna nende juurestik pole veel piisavalt sügav. Kasta oleks mõista hommikutundidel, et vähendada vee aurustumist.

Lisaks kastmisele vajavad taimed ka toestamist. Näiteks tomatid ja herned tuleks toestada juba varakult, et vältida varte murdumist. Samuti tuleks taimi regulaarselt kontrollida ja vajadusel eemaldada kahjustatud või haiged lehed.




Ka iluaed väärib tähelepanu. Maikuus õitsevad tulbid, nartsissid ja hüatsindid. Kui nende õitsemine on läbi, tuleks õievarred eemaldada, aga lehed jätta kolletuma – need toidavad sibulat järgmiseks aastaks. Püsililled tuleb jagada ja ümber istutada, kui nad on muutunud liiga tihedaks. Samuti võib maikuus rajada uusi lillepeenraid või täiendada olemasolevaid.

Muru vajab samuti hoolt – seda tuleb regulaarselt niita, vajadusel väetada ja õhutada. Niita ei tohiks liiga lühikeseks, sest see võib soodustada sammalde ja umbrohtude levikut.




Telli pilt pildipangast failina või väljatrükitult. Fotod loodusest, asulatest ja hoonetest. Samuti makrofotod ja drooniga tehtud pildid.


 Sangaste loss


 Kõrghooned Tallinnas


 Vaade Emumäelt

Vaata kõiki pilte »   




NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele sisuturundusartiklit kliki siia.

Seotud postitused