Mida matkale kaasa võtta?

Suvine aeg Eestis on matkaja jaoks unistuste aeg. Päike ei looju liiga kiirelt, videvik kestab kaua ja ööd on kuuvalged. Laagripaiga ülespanekuks jääb piisavalt aega. Päikeseloojangu nautimiseks pole vaja kaugele sõita. Eestis pole ohtlikke madusid ega putukaid, ei purska vulkaane, tormide oht on väike ja oma väiksuse kohta on siin palju puutumata loodust, toredaid matkaradasid, RMK-majakesi, telkimiskohti, kämpinguid ja puhkemajakesi. Piisavalt on inimtühje, metsikuid ja kauneid kohti ning avarust ja ruumi, mistõttu ilusa suve korral on võimalik eksklusiivne matkapuhkus ka kohapeal endale ja oma perele korraldada. Matk Eestis on üks soodsamaid viise oma ellu elamusi tuua ja loodusega kontakti saada, eelarve puudumine ei ole takistuseks. Võib sõita autoga, jalgratastel või jalgsi ja teha väiksemaid matku kohapeal, ka jõgesid ning järvesid on piisavalt, et paadimatka korraldada, isegi inimasustuseta saarele on võimalik sõita. Pisikese maa kohta on lõputu valik põnevaid ja vaheldusrikkaid marsruute, mida võib laiendada soovi korral isegi Lätti. Samas jõuab isegi kõige kaugemast nurgast soovi korral ka koju tagasi sõita. Põhjarannikul on terve hulk toredaid väikesi saari, nagu Koipsi, Rammu, Aksi, Prangli, Keri jt. Toredaid paiku on Saaremaa rannikul ja Kõrvemaal (näiteks Paukjärv ja ürgne maaliline mets). Kõnnu Suursoos on mõnusad laudrajad, huvitavat leiab igast Eestimaa nurgast.




Mida võtta matkale kaasa?

Kõige olulisem on vettpidav telk, mis võiks olla mitte liiga suur ja peaks olema kergesti paigaldatav. Vilets telk võib rikkuda kogu matka. Hea telk tagab ka paduvihma korral kuiva olemise. Magamiskott peaks olema hea ja hingav, sellele kulutamiselt ei tasuks kokku hoida. Matkarõivaste puhul on oluline võtta kaasa ka vettpidavad rõivad. Väga olulised on korralikud matkajalatsid, mille pealt samuti ei tasu kokku hoida. Hea ja mugav jalats on väga oluline. Kaasas võiks olla ka mingi tagavaravariant jalatseid ja varuriided, kui mingi probleem tekib. Kindlasti oleks vaja ka peakatet, mis varjab päikese ja tuule eest. Liigse päikese kaitseks võib ka päikesekaitsekreem kaasas olla. Pesemisvahenditest on kõige olulisem hambahari. Pikemal matkal peaks kaasas olema telefon, kaart või GPS ja piisavalt veevarusid.

Esmaabikott on üks olulisemaid asju, milles peaks olema kõik vajalik olemas (sidemed, desinfitseerimisvahendid, haavasalvid, plaastrid jms.). Ka puugi- ning sääsetõrjevahendid on olulised, milleks võib kasutada ka teepuuõli või küüslauku. Pikkadel matkadel on oluline piisavalt juua, et ei tekkiks dehüdratsiooni.




Kuigi looduses on siin-seal ka lõkkeplatse, oleks parem soetada endale korralik väike matkapliit, sest soe toit ja kuum jook muudavad matkamise õdusaks ka külma, tuulise või vihmase ilmaga. Sellised pliidid töötavad väga lihtsalt ja maitsvad matkatoidud-joogid valmivad kiirelt. Nii on ka toidupoolise kaasavõtmisel valikut kergem teha. Tee valmistamiseks saab kasutada igasugust looduslikku kraami ja pudrule võib metsast marju lisada. Lisaks võiks kaasas olla üks multifunktsionaalne nuga, tikud või välgumihkel, nöörijupp, väike pott, purunematust materjalist (plekist) tassid, kausid, lusikad, prügikotid rämpsu kokkukorjamiseks. See kõik kuulub elementaarse matkavarustuse juurde. Seep aitab matkal olles pesu pesta, et riideid liiga palju kaasas vedama ei peaks.




Kes mugavust armastab, võib kaasa võtta ka mõned luksuslikumad esemed, nagu puude vahele kinnitatav võrkkiik, väike kokkupandav tool, täispuhutav madrats või võimlemismatt magamiskoti alla panekuks (selleks võib kasutada ka oksi), külmkott jäätise või lemmikmaiustega, väike malelaud vms. Lisavarustust saab muidugi vaid siis kaasa võtta, kui varustust kogu aeg seljas kandma ei pea. Jalgsimatka puhul on aga raudreegel: kaasa tuleb võtta vaid kõik hädavajalik ja ei grammigi rohkem. Seejuures on väga oluline muretseda endale ka korralik rohkete taskute ja sahtlitega selga toetav seljakott. Pole mingit vajadust ilmtingimata loodusega ühte tooni olla, võib valida ka erksavärvilised matkavahendid ja riided, siis on kaaslasi metsas kergem märgata. Looduslähedaste värvide eeliseks on aga see, et need aitavad looduses märkamatuks jääda ja sellevõrra näeb rohkem.




Matkavarustuse ostmisel on eelis juhtivatel kaubamärkidel nagu Lafuma, Ferrino, Petzl, Campingaz, Falco jt. Sageli leiab jahi- ja matkatarvete poest spetsiaalsed rõivad ja mugavamad vastupidavamad jalatsid. Kui matkatakse palju ja rahakott lubab, võiks tutvust teha ka kõrgtehnoloogilise matkavarustusega (Altitude’i tehnoloogia), mis kohaneb iga ilmaga, ei lase matkal märjaks saada, külmetada ega palavuse käes kannatada. Kõige olulisemad on matkajalatsid, mis peaksid olema maastikuga haakuva tallaga ja tehnoloogilise pealisega. Väga sobiv on vetthülgav CoreTex või kergestikuivav materjal (näiteks Salomoni X-Crossmaxi õhku läbilaskvad, jalga toetavad ja fikseerivad jalatsid). Ülihead on Ortholite’i sisetallaga jooksujalatsid, millega on mugav mistahes maastikul kõndida, isegi läbi vee minna, sest juba poole tunniga on need uuesti kuivad. Kui raha napib, sobib ükskõik milline mugav ja vastupidav jalats, aga tingimuseks on, et see on enne sissekantud ja järelproovitud. Päris uute jalatsitega matkale minna ei tasuks.

Kui linnainimene läheb vabasse loodusesse matkale, on kõige olulisem austus looduse vastu. Olgu tegemist jalgsi-, jalgratta-, süsta- või automatkaga, see on ikka ja alati kõige olulisem, mida loodusmatkale kaasa võtta. Oluline on jätta kõik külastatud kohad heasse ja veel paremasse korda. Küll loodus märku annab, kui looduse reegleid rängalt rikutakse. Looduses pikemalt viibides muutub inimene sensitiivsemaks ja tundlikumaks, hakkab märkama looduse märke ja sõnumeid, kui vaid seda soovib.




Kui minnakse pikemale reisile, kus loodusmatk on vaid väike osa, siis on oluline kohvri pakkimine. See on reisi kõige ebameeldivam osa, alati on kohvris ruumi liiga vähe.

1. Hea kohver on kvaliteetne ja paraja suurusega. Kui ei taha kohvrit reisil ära anda, tuleks valida käsipagasi mõõdus olev kohver. Kergus on kohvri puhul ülimalt oluline, pealismaterjal peab olema tugev ja veekindel, suuremal kohvril on soovitavalt rattad all, et saaks järel vedada. Pisikesed detailid on kohvri puhul väga olulised: tugevad lukud ja kinnised, nurgad, sahtlid, teleskoopsüsteemid, hästi veerevad rattad. Kvaliteetne kohver on küll kallim, aga ka vastupidavam ja mugavam.




2. Kohvri pakkimisel on oluline jätta asjade vahele hingamisruumi, riided tuleb korralikult kokku voltida ja kinnitada rihmadega, mis hea kohvri sees aitavad asju paigal hoida. Hea on reisile kaasa võtta kortsumatust materjalist riided. Kui riided on läinud kortsu, siis aitab neid kergesti siluda niiskes õhus sirgelt üles riputamine.

3. Kohvri põhja paigutatakse raskem kraam: jalatsid, kosmeetikakott jms. Väiksemad asjad paigutatakse äärtesse, siis ei vajuta need riideid kortsu. Kõik väikesed asjad tuleb turvaliselt pakendada, et ei oleks minimaalsetki lekkimisohtu. Mõelda läbi, mida tasub kaasa võtta ja mida saab kohapealt osta. Kõigest kaasavõetavast tuleb endale luua selge pilt.




4. Hea reisigarderoob koosneb mugavatest ja väikestest riietusesemetest, mida saab omavahel kokku sobitada eri viisidel. Stiililine ühtsus muudab valiku lihtsamaks. Särke-pluuse võiks olla poole rohkem kui seelikuid-pükse ja unustada ei tohiks pesu. Ärikohtumisel viibivatel ärimeestel peaks olema iga päeva kohta üks puhas triiksärk ja pidulikuks puhuks veel eraldi pidulik särk. Enne riiete pakkimist on mõttekas laotada kogu kaasavõetav garderoob laiali ja mõelda läbi, mis millega sobib ja mis on ülearu.

5. Kohvri ja matkakoti pakkimist ei tohi jätta viimasele minutile, siis võetakse kaasa palju ebavajalikku või jääb maha vajalikke asju. On mõistlik võtta pakkimiseks piisavalt aega ja soovituslikult võib koostada enne pakkimist nimekirja kaasavõetavatest asjadest. Pakkimisel on väga oluline arvestada reisi või matka pikkust, tingimusi ja sihtkoha nõudeid.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Karma analüüs + saatuse analüüs


Saatuse analüüs + saatus-tulevik horoskoop


Inimese numeroloogiline sünnitabel


Puidust rongirada (30 osa)


Kaelakee: ema ja tütar, roos


Seinapilt lõuendil või kapal: liblikas


Tass: konn


Kõrvarõngad


Konna kujuke: aafrika verekivi


Kausid (6 tk) (11,5 cm)


Käevõru: labradoriit ja kuukivi


Kaelakee: kass, liblikas ja roos



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused