Mida teha purjus lapsega?

Laps ja alkohol kokku ei sobi, aga tänapäeval on see siiski reaalne probleem ja aina nooremas eas. Enamasti pruugivad lapsed lahjasid purgijooke, haiglasse satuvad need, kes on tarbinud kanget alkoholi, mingeid segusid või tablette koos alkoholiga. Umbjoobes laps nutab, hüsteeritseb, oksendab, võib käituda väga kummaliselt ja ettearvamatult. Ta võib kaotada teadvuse ja alkoholimürgitusse võib isegi surra.

Alkoholi lagunemisel tekivad organismis toksilise toimega ained, mis kahjustavad eriti maksa ja kesknärvisüsteemi. Isegi täiskasvanutele on liigne ja kange alkohol ohtlik, mida teeb alkohol siis veel lapse organismiga? Palju oleneb sellest, mida ja kui palju juuakse ja kas samal ajal ka süüakse. Mida vähem on keha alkoholiga harjunud, seda vähem toodab maks alkoholi lõhustavaid fermente ja seda ohtlikum on mõju. 50 kg kaaluvale teismelisele võib saatuslikuks saada juba 100 grammi viina. Sama tulemuse annab, kui kanget alkoholi juuakse koos mõne energiajoogi või gaseeritud joogiga. Gaas kiirendab alkoholi imendumist verre. Magusate jookide mõju ilmneb hiljem, aga kestab kauem. Eriti hull on, kui kõike valimatult segamini juuakse. Joobe kestus oleneb sellest, kui palju keha vedelikku saab ja kui palju mürke kehast väljub. Kanged joogid on küll ohtlikumad, aga joomissõltuvus tekib lahjadest purgijookidest, kuna need ei tekita nii kiiresti halba enesetunnet ja on kergemini kättesaadavad. Lapsele alkoholi ostvad täiskasvanud tuleks aga võtta tõeliselt vastutusele.
Mida teha, kui laps tuleb koju joobnud olekus?

Teadvuseta lapsele on mõistlik kutsuda kiirabi, kui ta on kahvatu või nahk on sinakas, kui ta meeletult ja iga natukese aja tagant oksendab, kui ta hingab katkendlikult ja on teadvusetu või rahutu, kui ei püsi voodis või hüsteeritseb.

Kui nahk on roosa ja laps magab sügavalt, hingab rahulikult, siis võib ta kodus välja magada. Teda tuleb vaid jälgida ega tohi üksi jätta. Igaks juhuks tuleks keerata ta külili asendisse, et ta oksendades ei lämbuks.

Kui joove on tugev, on abi restorani meetodil maoloputusest. Selleks tuleb purjus lapsele anda juua liiter või poolteist kas Värska vett või tavalist vett ja ajada ta oksendama, et võimalikult palju alkoholi kehast välja saaks. Kui laps juua ei suuda, tuleb teda joota ja panna siis külili asendisse, et okse ei lämmataks. Kindlasti tuleks laps katta sooja tekiga. Kui laps liigutab kätt või jalga raputamise peale, nahk on roosa ja pulss ning hingamine regulaarsed, siis pole olukord eluohtlik. Purjus lapse seisundit tuleb aga hoolega jälgida ja üksi jätta teda ei saa. Kui ta ärkab ja ikka veel meeltesegaduses ning purjus on, võib ta käituda ettearvamatult ja hüsteeriliselt. Ta võib kodust ära joosta ja võib endale ning teistele viga teha.
Kindlasti ei tohi sügavas alkoholijoobes lapsele hakata kohe moraali lugema või mis veel hullem, teda kohe karistama hakata. Riidlemine ja karistamine teeb asja veel palju hullemaks, kuna laps pole sellises seisundis adekvaatne. On täiesti selge, et alkoholi tarbiv laps vajab abi, aga rääkima peaks temaga järgmisel päeval, kui ta on rahunenud ja kaine. Rääkima peaks rahulikult, ilma riiu ja solvamiseta, oluline on last mõista, mitte
hukka mõista.

Kui tegemist on erandliku juhtumiga, siis pole see suur probleem ja seda on kergem lahendada. Kui laps tarbib alkoholi, sest on sattunud halba seltskonda ja välja sealt omal jõul ei saa, siis see on juba suur probleem. Tavaliselt on alkoholi pruukivatel lastel pere-, kooli- või suhteprobleeme ja sellisel juhul on parem hea spetsialisti abi kasutada. Psühholoogist või mõnest targast, hoolivast ja rahulikust erapooletust täiskasvanust võib rohkem abi olla kui vanematest ja lähisugulastest. Kui omavahelised peresuhted on liiga sassis, siis sageli ilma kõrvalise abita ei saagi neid korda. Oluline on välja selgitada põhjused, miks laps tegelikult alkoholi tarbib, alles siis saab teda aidata.

Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Armastuse- ja seksihoroskoop + numeroloogia analüüs


Aastahoroskoop - 75 lehekülge


Kuuhoroskoop (päevade lõikes)


Kaelakee: Medusa


Käevõru: oonüks


Tööriistakomplekt: 3-osaline


Pealamp: Black Diamond Spot 350


Käevõru – aafrika türkiis


Seinapilt lõuendil või kapal: päikeseloojang


Multitööriist: 27-osaline (Victorinox)


Multitööriist: Leatherman Skeletool


SeinakellNB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused