10 viisi, kuidas kaitsta end pahatahtliku kolleegi või ülemuse eest

Sosistamine, eiramine, ebaviisakas ja külm suhtlemine, kahjurõõmsad või parastavad pilgud annavad märku, et midagi toimub. Kõik võib näiliselt olla korras, aga kui tekib selline ärevaks tegev tunnetus, et midagi ebameeldivat on toimumas, siis tavaliselt see nii on. Sellised arengud “susisevad” pikalt pinna all.

Kui ülemus ei tunnusta, alaväärtustab või kiusab igal võimalikul viisil, see on kindel märk tema suhtumisest, aga tagakiusamine võib toimuda ka varjatud kujul. Pahatahtlikkust võib esineda mitmesugusel kujul, nii töökaaslastel omavahel, ülemusel alluva suhtes ja ka alluvad võivad ülemuse suhtes olla ebaõiglaselt pahatahtlikud. Kindlasti saab igaüks sellest lõpuks aru, kui temasse pahatahtlikult suhtutakse. Halb mikrokliima töö juures vähendab tööindu ja pikapeale mõjub halvasti ka tervisele.




Sageli on meeldiv töökeskkond ja toredad kolleegid isegi olulisem kui palk. Paraku kipub pea igas meeskonnas olema nii hõõrumisi kui pahatahtlikkust. Mõnikord on võimalik lahendusi leida, mõnikord võib see kõik aga kontrolli alt väljuda.

Kuidas end kaitsta sellises olukorras?

1. Kindlasti ei tasu minna paanikasse, see teeb olukorra palju hullemaks. Kui kõik pole veel kindel ja ära otsustatud, on sageli võimalik olukorda selgitada ja enda kasuks pöörata. Paanikast ei ole abi ka siis, kui olukord on pöördumatult halb ja ebameeldiv. Paanika võtab ära mõtlemisvõime ja kulutab ära tegutsemise energia.

2. Sellises seisus olles ei tohi anda pisikestki põhjust millestki kinni haarata, tööd tuleb teha veel hoolsamini ja igasugune viilimine või “mütsiga löömine” tuleb unustada. Ise meelega suhteid teravamaks ajada kindlasti ei tasuks.




3. Pole mingit mõtet oma vigu ja puudusi ka liigselt varjata, keegi ikka avastab või komistab puhtjuhuslikult nende otsa. Ausal ja avatud inimesel pole midagi häbeneda, kui ta teebki vigu ja neid tunnistab. Kõik eksivad, keegi pole täiuslik ja puudusteta.

4. Halvasti suhtuva kolleegi suhtes peaks olema reserveeritum, aga tuleks jääda viisakaks ja asjalikuks temaga suheldes. Pole mingit mõtet püüda iga hinna eest suhteid siluda, kui teine pool vastutulelikkust ei näita. Pole mõistlik ka kedagi sihilikult solvama hakata või suhteid veel teravamaks ajada, kui need parasjagu on. Ülemusega on natuke keerulisem, kuna kaalukategooriad on erinevad. Aga ka siin aitab reserveeritud viisakus ja konstruktiivsus rohkem kui püüe pugemisega midagi parandada. Tark ülemus pugejaid ei vaja ja rumala ülemuse ees pole mõtet pugeda.

5. Kui suhted on väga teravad ja plahvatusohtlikud, siis pole mõtet konflikti iga hinnaga vältida ja ära hoida. Mõnikord on otsene konflikt puhastava toimega ja asjad saavadki klaaritud ning selginevad. On väiklane sihilikult tüli norida ja teist poolt teadlikult solvata. Töösuhetes ettetulevate tülide ja pingete puhul tuleks jääda alati asjalikuks ja mõistlikuks.




6. Kui vastane muutub ebadelikaatseks või lausa solvama hakkab, siis tuleb küll igasugune suhtlus lõpetada. Laimu, valesüüdistusi ja tagarääkimist ei pea kannatama. Kui nii käitub kolleeg, on mõtet ülemuselt asjaoludega seotud selgitust või olukorra lahendamist paluda. Eriti kui kadestatakse positsiooni või töötulemuste tõttu. Kui on räuskav või ülbe ülemus, siis on mõistlikum töökohta vahetada. Pidev terrori talumine tööl viib lõpuks tervise.

7. Liiga kergesti alla anda ei tasu. Kui on tekkinud selline halb olukord tööl, tuleks uurida tagamaid, teha kindlaks enda toetajad ja vastased. Poolt- ja vastujõudu teades võib alustada ka võitlust. Kunagi ei tohiks ennast alahinnata ja alavääristada. Mõnikord võib olla põhjus tõepoolest inimeses endas, sel juhul on võimalik ka midagi muuta.

8. Pole mõistlik halvasti käituvale ja kiuslikule kolleegile samaga vastata. Ütleb ju vanasõnagi, et targem annab järele. Kui ei anna järele, siis vähemalt käitub targalt ja asjalikult. Vaenlase nõrku kohti ja puudusi osatades ollakse temaga samal pulgal, sel viisil ennast upitada on väiklane ja enamasti see ei õnnestugi.




9. Kui ülemus tahab oma meeskonda luua ja on alluva juba välja sellest arvanud, siis on ilmselt küll mõistlikum endale uus töökoht otsida. Aga enda õigusi peab teadma, sel juhul võiks küll kaasata juriidiliste oskustega abimehe, et lahkumisest suurt ebaõiglust ei saaks. Kui sellises olukorras vägisi oma kohale jääda õnnestubki, siis saab see olema väga suure tõenäosusega ebameeldiv kogemus.

10. Kui peabki lahkuma, siis lahkudes ust pauguga kinni lüüa pole mõistlik. Maailm on väike ja elu kipub tekitama sarnaseid õppetunde ja olukordi, kui miskit jäi lahendamata ja õppetund on omandamata. Iialgi ei tea, kus elu inimesi uuesti kokku viib ja kes on kelle sugulane, tuttav või sõber. Pole mõistlik sihilikult endale vaenlasi koguda.




Lõpetuseks:

Karmareeglite järgi tõmbab sarnane sarnast. Sarnase iseloomu, mõtteviisi ja põhimõtetega inimesed leiavad üksteist üles igas kollektiivis. Töösuhetes ei peagi olema tingimata kõigiga sõber, aga viisakad kombed ja heatahtlik suhtumine tulevad alati kasuks. Töökollektiivis toimivad erapooletud ja asjalikult töised suhted kõige paremini. On mõistlik hoida töö- ja eraelu lahus, igasuguseid suhtlemisega seotud probleeme tekib tunduvalt vähem.

Ülemusega on mõistlik suhelda nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik. Ülemusega sõbrustamine on alluva jaoks alati mingit moodi problemaatiline. Isegi kui see mingeid eeliseid annab, tekitab see teiste kolleegide pahameelt ja kadedust. Ka ülemuse autoriteeti kahandab tunduvalt alluvatega liigne sõbrustamine või oma lemmikute soosimine. Vähemalt töökeskkonnas peaks säilitama erapooletu ja asjaliku suhtlemise. Kõigile ei peagi meeldima, aga tööd on seda meeldivam teha, mida vähem omavahelist hõõrumist on.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Armastuse ja suhete aastahoroskoop


Suhte analüüs ja võimalused (kvaliteet)


Kuuhoroskoop (päevade lõikes)


Buddha kuju: kollane tiigrisilm


Vaagnad (3 tk) - Mäser


Kaelakee: oonüks


Skulptuur: rebane


Padjakate 45 x 45 cm (4 tk)


Padjakate 40 x 40 cm (2 tk)


Kausid (5 tk)


Kaelakee ja kõrvarõngad


Kaelakee: kuldobsidiaan



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused