Ontsiidium

Ontsiidium
(Oncidium)

Veel tuntud nimesid: Tantsiv nukk




TUTVUSTUS

Ontsiidium on pärit Ameerika troopilistelt ja lähistroopilistelt aladelt. Kasvavad ontsiidiumi erinevad liigid maapinnal ja puudel ning mõned liigid ka kaljudel.

Ontsiidiumi nimi tuleb kreeka keelest, kus oncos tähendab vohangut, eidus aga tähendab kuju.

Ontsiidumil on väga palju erinevaid ja huvitava välimusega sorte. Taim õitseb rikkalikult ning pakub silmailu tänu oma väikestele õitele, mida õievarrel on väga palju. Ontsiidiumi sordid erinevad õie kuju, värvuse ja mõõtmete poolest.

Taime lehed on liigiti erinevad. On tugevalt lihakate lehtedega taimi ning õhukeste rohtjate lehtedega taimi.

Ontsiidiumi õied on laia huulega. Õied püsivad taimel mitmeid kuid. Ka lõikelillena püsib õisik vaasis kaua ilusana.

Ontsiidium on rikkalikult õitsev orhideeliik ning tema kasvatamine pole keerukas. Kodus kasvatamiseks sobib ontsiidium hästi.

Ontsiidium on hakanud toataimena levima alles viimastel aastael. Toas ei kasvatata looduses kasvavaid liike. Toatingimustes suudavad vastu pidada aretatud hübriidid, mida ka meie poodides leida võib.

Ontsiidium on küllaltki vähenõudlik orhideeliik. Tuleb ainult hoolitseda valge kasvukoha ja kastmise eest.




HOOLDAMINE

Suvisel ajal võib ontsiidiumi välja viia. Kasvukoht tuleks talle leida selline, kus ta oleks kaitstud otsese päikese eest. Vihmasel perioodil tuleks taime kaitsta, kuna vihmapiisad võivad taime kahjustada. Ka on oht, et pikemal vihmaperioodil lähevad taimed liigvee tulemusena mädanema.

Ontsiidiumi õievars on peenike ja õrn, mistõttu tuleks õievart kindlasti toestada.

Ontsiidiumile on iseloomulikud bulbid, kus taim oma toitaineid hoiab. Üks bulb õitseb ainult ühe korra. Uus bulb hakkab õitsema alles siis, kui on kasvanud sama suureks kui eelnev bulb.

Kui taim õitsele minna ei taha, siis tuleks kasuks see, kui taime veidi jahedamas hoida ning vähem kasta.




Valgus:

Ontsiidium vajab kasvamiseks väga valget kasvukohta. Samas keskpäevase kevadise ja suvise päikese eest tuleks teda kaitsta. Talvine otsene päikesevalgus taimele halvasti ei mõju, pigem vastupidi.

Temperatuur ja õhuniiskus:

Ontsiidium vajab sooja kasvuperioodil sooja kasvukohta. Sobivaks temperatuuriks suvel on 20-25 kraadi. Talvel võiks taime veidi jahedamas hoida, siis oleks sobivaimaks temperatuuriks 16-18 kraadi.

Taim vajab kasvamiseks õhuniiskust, mistõttu võiks taime sageli piserdada. Piserdamiseks kasutada leiget ja pehmet vett.

Ontsiidium on tundlik tuuletõmbuse suhtes.




Kastmine:

Ontsiidium vajab korrapärast kastmist. Oluline on lasta taime mullal taheneda. Talvel kasta taime vähem. Tuleb vältida mulla läbikuivamist. Pärast õitsemist vajab taim mõnenädalast puhkeperioodil, mil tuleks taime peaaegu kuivana hoida. Septembrikuus tuleks kastmist mõnevõrra vähendada, sest see aitaks kaasa õiepungade moodustumisele.

Kui taime hoida talvisel ajal jahedama temperatuuri käes, tuleks kastmisega väga ettevaatlik olla. Liigniiskuse juures võivad taime õrnad juured kergesti mädanema minna.

Liigsele kuivusele viitab see, et taime lehed pruunistuvad ja kuivavad.

Kastmisvesi peab olema toatemperatuuril ja pehme. Võib kasutada vannitamise meetodit taime kastmisel.

Väetamine:

Taime tuleks väetada õitsemise ajal 1-2 korda kuus. Kasutada väetamiseks orhideedele mõeldud väetist.




Paljundamine

Ontsiidiumit saab paljundada jagamise teel.

Ümberistutamine

Ontsiidium tuleks ümberistutada 2-3 aasta järel. Ümberistutamise vajadusele viitab pudedaks muutunud muld. Pott valida taimele võimalikult väike. Mullaks sobib poodides müügil olev orhideede muld.

Ontsiidium ei vaja kasvamiseks läbipaistvat pott. Ka savipott sobib taimele hästi. Samas on läbipaistva poti kasutamine hea, kuna võimaldab paremini jälgida taime mulla niiskustaset.



Seotud postitused