3 lihtsat puhkamise põhimõtet

Keha vajab puhkust regulaarselt. Väsimus, närvilisus, energiapuudus ja jõuetus on sõnum kehalt, et aeg on puhata. Organism taastub magades, mistõttu hea uni on väga oluline, sest kehal peab olema piisavalt aega jõuvarusid taastada. Mida vanemaks saadakse, seda rohkem annab tunda, kui ei puhata piisavat. Mida rohkem puhkust, seda väiksem on südamehaiguste risk. Pidev üleväsimus ja stress soodustavad ka kehakaalu tõusu. On teada tõde, et aja kokkuhoid puhkuse arvelt on tervise läbipõlemise peamisi põhjuseid. Üleväsimuse ja liigse stressi vastu aitab vaid oskuslikult korraldatud puhkus. Puhkus peab taastama, mitte laastama. Meie kliimas on vaja puhata kahes osas, siis saab suvel matkata ja talve suusaradadel olla. Suve võiks nautida Eestimaal, talvisel ajal tasuks otsida päikest ja sooja mõnest soojemast paigast. On vähemalt kolm olulist asja, mida puhkamise osas meeles tasub pidada:




Inimene ei ela ju ainult argitoimetustest ja tööst, põhiküsimus on ikka selles, kuidas säästa oma tervist ja närve, säilitada optimismi ning elurõõmu. Kui ei oska kohandada aega oma vajaduste ja võimalustega, põhjustab see pingeid ja muresid, tekitab aeg-ajalt lausa kriise. Ajapsühholoogia tähtis küsimus on, kuidas minevikule toetudes ja olevikku täisvereliselt elades luua endale soodsaid olukordi tuleviku tarbeks. On olemas passiivne ja aktiivne puhkus, mõlemal on oma tähtis roll keha töövõime taastamises. Puhkus on selleks, et koguda ilusaid hetki, valmistada maitsvat toitu, tegeleda meeldivate hobide ja meelelahutusega, nautida head seltskonda, nautida nii perega koos puhkamist kui ka omaette olemist. Aega tuleb leida ka iseendaga olemiseks ja lihtsalt “molutamiseks”, ei pea tundma end halvasti, kui selleks soov tekib, ka see on loomulik viis puhata. Puhkus ei tohiks olla kurnav. Kui võetakse puhkuse ajal ette mingi pikk reis, siis peab jääma aega pärast ka reisiväsimusest välja puhata. Puhkuse mõte on puhata ja teha neid asju, mis tegelikult meeldivad ja mille jaoks aega pingelisel tööperioodil ei ole.




On lühiajaline ja pikaajaline puhkus. Pikk korraline puhkus peaks kestma vähemalt kaks nädalalt, kindlasti mitte alla nädala. Soovitav on puhata ka talvel, suvisel päikselisel ajal on inimesel energiat rohkem. Puhkehetki tuleb leida iga päev, päeva planeerimine aitab leida selliseid hetki. Peaks kirja panema tähtsad asjad, mis peab kindlasti ära tegema ja siis vähemtähtsad ja pisiasjad, mida võib ka edasi lükata. Tähtsad asjad tuleb ära teha parimas vormis olles, siis on töö tulemuslik ja keskendumisvõime hea. Kui seis ei ole hea ja väsimus vaevab, on vaja valida aeg, kui kõige vähem segatakse. Vähemtähtsate asjade puhul võib improviseerida, varieerida, teha kõrvalepõikeid ja kasutada loomingulist mõtlemist. Iga päev tuleb ette ka selliseid hetki, mis toovad ootamatusi ja mida pole kavandatud, mis ei sõltu inimesest endast ja ka sellega peab arvestama. Teadlased soovitavad iga päev silmitseda mõni minut horisonti, mis aitab tunnetada maailma mõõtmatut suurust, mida ühe inimese probleemid ei puuduta. See aitab päeval pinget maha võtta. Alati tuleb kõigepealt enda probleemidega tegeleda ja alles siis teistele appi minna. Ise “puntras” olles ei saa teisi aidata. Päeva planeerimine aitab iga päev leida väikesi hetki energia taastamiseks ja kogumiseks. See on vajalik, et pinged ei kuhjuks.




Loodusesse minek on igipõline pingete leevendamise viis. Metsas, rannas, mere ääres, pargis, matkarajal liikudes või aias töötades tuleb meelerahu tagasi, taastub hingeline tasakaal. Looduse värskus, puhtus ja ilu kahandavad pingeid suhetes, vastutusega seotud stressi ja töötingimuste tõttu tekkinud vaevusi. Looduses olles vabaneb inimene võltsist, on loomulik ja lihtne, kogeb ajatut ja igavest. Looduses liikumiseks on palju erinevaid viise. Mida rohkem eheda loodusega kokku puututakse, seda paremini hakatakse mõistma looduse toimimist ja märke, looduse hääled ja vaikus suurendavad intuitiivsust, mis aitab igapäevaelus paremini toime tulla.





NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused