Kõrge nefroleep
(Nephrolepis exaltata)
Veel tuntud nimesid: sõnajalg, toasõnajalg.
TUTVUSTUS
Kõrge nefroleep on pärit Ameerika troopilistelt aladelt.
Loduslikult kasvab kõrge nefroleep maas või puuokstel.
Taime läbimõõt võib toatingimustes kasvada kuni 1.5 meetrini.
Taime lehestik on püstine, hiljem raskuse suurenedes, muutuvad lehed allapoole kaarduvaks. Ka muutub taime vananedes tema kuju. Lehed muutuvad suuremateks ning vajuvad rohkem longu.
Taim on hea õhupuhastaja.
Kõrge nefroleep on küllaltki pirtsakas taim, mis ei taha eriti just keskküttega ruumis hästi kasvada. Põhjuseks on vähene õhuniiskus, mida nefroleep hädasti vajab.
HOOLDAMINE
Kõrge nefroleebi puhul kehtib reegel, et mida pitsilisemad on taime lehed, seda kapriissem taim on.
Puhkeperioodil ei tohiks taime asukohta muuta. Üldse võiks nefroleebi puhul vältida asukoha vahetamist. Ta armastab stabiilset kasvukohta.
Eelistab kasvada teistest taimedest eraldi.
Aeg-ajalt tuleks nefroleepi puhastada vanadest lehtedest, sest see annab taimele juurde ruumi ning taim näeb ka kenam välja.
Valgus:
Nefroleep vajab kasvamiseks valget või poolvarjulist kasvukohta. Kevad- ja suvekuudel tuleks hoida taime otsese päikesevalguse eest. Kõige paremini kasvab taim põhjapoolse akna läheduses.
Temperatuur ja õhuniiskus:
Kõrge nefroleep vajab kasvamiseks küllaltki sooja kasvukohta, temperatuuriga 18-24 kraadi. Mitte lasta temperatuuril langeda alla 15 kraadi. Oluline on taimele õhurikas kasvukoht. Taime tuleks hoida tuuletõmbuse eest ning ka suitsuses ruumis ei taha nefroleep hästi kasvada. Vältida tuleks nefroleebi puhul järske temperatuurikõikumisi.
Mitte hoida taime radiaatorite läheduses.
Taim vajab kasvamiseks õhuniiskust. Samas pole taime piserdamine kõige parem idee, kuna see võib taime lehed koledaks muuta. Siinkohal tuleb arvestada ka nefroleebi sortidega. Mõned on piserdamise suhtes vastupidavamad, mõned sordid aga mitte.
Kastmine:
Kasvuperioodil tuleks kõrget nefroleepi kasta tihedasti. Puhkeperioodil kasta harvem, piisab umbes korrast nädalas. Vältida mullapalli läbikuivamist, kuna muidu võib taim hukkuda. Kastmisvesi peaks olema toasoe ja pehme. Võimaluse korral kasutada kastmiseks vihmavett või lumesulamisvett.
Ka ei meeldi taimele ülekastmine, st. talle ei meeldi vesi potialusel.
Kastmisvette võib lisada veidi sidrunhapet (1 gramm liitri vee kohta).
Ajapikku võib muutuda taime pealt kastmine keeruliselt, kuna mullale on raske ligi pääseda. Seetõttu võib kasutada taime vannitamist, kus taim pannakse potiga veekaussi umbes 15-20 minutiks.
Väetamine:
Kõrget nefroleepi tuleks väetada 2-3 nädala tagant. Talvel väetada umbes kord kuus. Väetamiseks kasutada ettenähtust poole lahjemat väetiselahust. Väetamiseks sobib spetsiaalselt sõnajalgadele mõeldud väetis, universaalväetis või lehtdekoratiivsetele taimedele mõeldud väetis.
Pärast ümberistutamist ei tohiks taime umbes kuu aega väetada.
Paljundamine
Kõrget nefroleepi saab paljundada jagamise teel. Ümberistutamise ajal tuleks eemaldada külgharud, mille võib eraldi potti istutada.
Taime saab paljundada võsunditele tekkivate tütartaimedega.
Ka on võimalik taime paljundada lehtede alakülgedel paiknevate eostega. Samas on see meetod aeganõudev ja keeruline.
Ümberistutamine
Nooremad nefroleebid tuleks ümberistutada igal aastal, vanemad taimed 2-3 aasta järel. Muld peaks olema õhku ja vett läbilaskev, rammus ja happeline. Poest võib leida spetsiaalselt sõnajalgadele mõeldud mulla. Pott valida taimele võimalikult väike.
Ümberistutamiseks parim aeg on kevad-suvi. Talvel taime mitte ümberistutada.
Õhujuured võib keerata juurte või mullamätta ümber ning panna need potti. Õhujuuri ära lõigata ei tohi.