Kuidas juua vähem, kui on alkoholiprobleem?

Alkohol on tarkade inimeste jook, kes suudavad piiri pidada ja alkoholi meeldivamat poolt nautida. Kes piiri pidada ei suuda, kellel enesekontroll täielikult kaob või kes sõltuvuses alkoholist on, sel on parem täielikult loobuda. Alkoholi pole hea ka madalseisus või õnnetus olekus üksi olles tarbida. Kipub olema nii, et kui on alkoholiga mingi probleem, siis on parem ilma läbi ajada.

Seltskonnas olles on samuti vaja meeles pidada mitmeid alkoholiga seotud käibetõdesid. Ühe õhtu jooksul ei tasuks segamini juua viinamarja- ja rukkipõhiseid jooke. Kui alustada veiniga, peaks lõpetama konjaki, mitte viina või viskiga. Õlle ja veini segamini joomine annab järgmisel päeval enneolematu pohmaka. Suurima pohmeluse põhjustavad konjak, põletatud viin, viski ja kõikvõimalikud gaseeritud alkohoolsed joogid (eriti segamini juues). Eelistama peaks heledat alkoholi, mis kohtleb organismi leebemalt ja see kehtib ka veini kohta.




Joomise ajal tuleks palju süüa ja üldse oleks enne jooma hakkamist mõistlik kõht korralikult täis süüa. Juua ei tohiks kunagi tühja kõhuga. Alkoholi tasakaalustab rasvane ja hapu (näiteks sidrun, sealiha, või). Iga klaasi alkoholi kohta soovitatakse juua 1 klaas vett, mis alkoholi mõju vähendab. Alkoholi ei tohiks hoida kaua suus, sest see avaldab mõju ka läbi keelenäsade.

Kuidas vähem juua, et endale kahju ei teeks?

  • Tuleks juua aeglaselt, keskenduda joogi maitsele, mitte toimele.
  • Mitte üle ühe joogi tunnis, kõrvale ja joomise vahele juua vett vm. mittealkohoolset jooki.
  • Kui nädala lõpus on suurem pidu oodata, siis peaks nädala keskel alkoholist hoiduma ja peol olles ei tasuks kogu nädala normi korraga ära juua.
  • Välja minnes võiks alustada esimese joogiga võimalikult hilja, mitte kohe pärast tööpäeva lõppu.
  • Kui eesmärgiks on joomise vähendamine, siis tuleks valida kohti, kus väljas käia. Sel juhul on kino, teater, spordiklubi, jalutuskäik metsas paremad valikud kui ööklubi.
  • Kui väljas käies on alkoholikogus kergemini kontrollitav, siis jälgima peaks ka kodus joomist. Kodune viskiklaas võib olla mahukam ja piire pole vaja jälgida. Eriti peaks vältima joomist üksi, kui ollakse depressioonis või lihtsalt õnnetu. Alkohol võimendab neid tundeid. Suur osa suitsiide tehakse üksi alkoholijoobes olles.
  • Kui on alkoholiga probleeme, ei ole mõistlik hoida kodus liigseid alkoholivarusid. Eriti mitte kanget alkoholi. Kiusatusele on lihtsam vastu panna, kui ahvatlusi ei ole käepärast. Toetama peaksid ka teised pereliikmed.
  • Tuleks vabaneda harjumusest pärast rasket tööpäeva napsi võtta, raskeid töömõtteid aitab peletada vaimse töö puhul füüsiline tegevus (näiteks sörkjooks), füüsilise töö korral midagi vastupidist ja lõdvestavat (näiteks hea muusika, lugemine, saun). Kui igal õhtul tipsutada, saab sellest väga kiiresti harjumus ja kogused hakkavad kindlasti suurenema.
  • Paljusid alkohoolseid jooke saab lahjendada (viina mahlaga, viskit ja veini veega). Paljudes maades (näiteks Prantsusmaal) on kombeks iga päev söögi kõrvale alkoholi tarbida, aga lahjendatud kujul.
  • Mõistlikum on tarbida ühte kindlat jooki, mitte segada palju erinevaid jooke.



Kuidas pokaalist alkoholist ära öelda?

  • Keelduda tuleb otsustavalt, kindlalt ja selge sõnaga. Et mitte hakata vaidlema, võiks vahetada teemat. Võib paluda hoopis mingit alkoholivaba jooki ja midagi süüa.
  • Kui otsesõnu keeldumiseks napib meelekindlust, võib pakkuda end kaineks autojuhiks või vabandada, et tervis ei luba. Põhjuse peaks enne üritust välja mõtlema. Alati saab pakutud joogi “ära kaotada” või lihtsalt joomata jätta, klaasi puutumatult lauale jätta.
  • Kui soovitakse ikkagi massi sulanduda, võiks valida sellised mittealkohoolsed joogid, mis näevad välja nagu alkohol või alkoholikokteilid. Sobilikud on tomatimahl, kange tee, limonaad, jäätee, vesi jääkuubikutega, toonik apelsinimahlaga, sidruniviil joogi sees.



Milline oht peitub lahjades alkohoolsetes jookides?

Sõltuvusse sattub kergemini just lahjadest alkohoolsetest jookidest, kuna joove tekib hiljem ja halba enesetunnet on pärast vähem. Noored alustavadki lahjadest jookidest tarbimist, kuna need on kättesaadavamad ja hind on jõukohane. Arvatakse, et kui juua mõõdukalt lahjasid alkohoolseid jooke, siis sõltuvust ei tekki. Siiski tuleks panna tähele hoiatavaid märke, kui tekib vajadus iga päev natuke tipsutada, siis on asi juba käest läinud. Kui juua soovitakse üksi, siis on muutunud alkohol elu keskpunktiks. Kui juuakse end pildituks või peaaegu pildituks, siis on asi juba väga halb.

Üks vastuoluline jook on õlu, mida väikestes kogustes võib isegi tervislikuks pidada (vähendab diabeeti, kõrge vererõhu riski ja sisaldab palju vitamiine ning foolhapet). Õllejoomisega peab kaasnema aga tervislik toitumine, muidu on õllekõht garanteeritud. Õlle ja ka naturaalse veini mõõdukal tarbimisel on tervisele pigem hea mõju. Kui kombineerida füüsilise liikumise ja tervisliku toiduga ning puudub alkoholisõltuvus, siis on mõõdukas koguses tarbimine tervisele hästi mõjuv.




Alkohol surub maha immuunsüsteemi aktiivsuse, mis võib mõjutada ka reumatoidartriidi suurenemise kulgu, kuna alkoholil on põletikuvastane ja valu vaigistav toime. Just seetõttu parandab tilgake konjakit vanade inimeste enesetunnet. Aga pole mõistlik end alkoholiga ravima hakata. Oluline on alkoholi tarvitamise kultuur. On väga halb, kui aktsepteeritakse joomist täieliku purjujäämiseni. Palju veini tarbivates riikides (näiteks Vahemeremaad) on veinijoomine toidukultuuri osa, aga seal osatakse ka piiri pidada.

NB! Alkohol mõjub naistele kahjulikumalt kui meestele, sõltuvus tekib kergemini neil, kes liiga varases eas tarvitama hakkavad. Alkohol on rasvlahustuv, mistõttu ka kõhnad inimesed on rohkem ohustatud alkoholi halvast toimest. 17-22 on alkoholi tarbimiseks sobiv aeg, maitsmismeeled on erksamad. Parim aeg gulinaarseid naudinguid ja häid jooke tarbida on kell kaheksa õhtul, siis saab keha maksimaalse naudingu, see on meeleorganite kõrgpunkt. Peale üheksat õhtul hakkab vaevama üksindus, mistõttu siis ei tohiks üksi olles juua. Hommikul kella nelja-viie ajal on organism väga nõrk, stressihormoone on kõige rohkem kehas, mistõttu öösel joomine on väga kahjulik.

Alkoholi puhul tasuks alati meeles pidada tarkusetera, et kui võtad pitsi, siis tea oma õiget mõõtu.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Saatuse analüüs


Elusündmuste ennustamine nime transiittähtede järgi


Ühe inimese numeroloogiline analüüs sünnikuupäeva ja nime järgi + elukutsevalik numeroloogia põhjal


Pealamp: Black Diamond Spot 350


Päikesepüüdja (3 tk)


Kaelakee: merevaik


Seinakaunistus: naised (4 tk)


Käevõru: turmaliin


Taro kaardid: Way of the Panda Tarot (ainult kaardid)


Multitööriist


Laualamp (33 cm)


Käevõru: oonüks



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused