7 fakti hommikuse veejoomise kohta

Vee esmane funktsioon on keha vedelikutasakaalu hoidmine, rakkude ja ainevahetuse normaalse toimimise tagamine, organismi puhastamine jääkainetest. Vesi äratab ainevahetuse üles, hoiab nii väliselt kui sisemiselt keha puhtust. Veepuudus tekitab sageli peavalusid, migreeni, suurendab reumatoidartriidi nähtusid, põhjustab kõhukinnisust, tõstab vererõhku, soodustab ülekaalulisust, suurendab isegi diabeedi ja vähi riski. Piisav veejoomine laseb uriinil voolata ja takistab põletike ning “kivide” teket.




Keskmise kaaluga inimene vajab umbes 2 liitrit vett ööpäevas, millest suurema osa saab toidu ja joogiga, väike osa tekib ainevahetuse käigus ja vähemalt paar klaasi puhast vett vajab lisaks. Oma janutunnet tasub usaldada, kui tekib janu, siis on keha juba veenäljas. Sageli annavad janust märku imelikud isud, mis sunnivad ohjeldamatult näksima. Kuiv ja kiudainerikas toit suurendab veevajadust, mahlased puuviljad, marjad, supid ja salatid vähendavad.

NB! Janu kustutamiseks on alati kõige parem puhas vesi. Janu suureneb palava ilmaga, sportimisel, intensiivsel töötegemisel, igal tegevusel, mille puhul higistatakse palju. Koos higiga kaotab keha ka soolasid, mistõttu ka mõõdutundeta joomine pole hea. Kui kaob vedeliku ja soolade vaheline tasakaal, siis võib vesi imbuda keharakkude vahele ja tekitab seal turseid. Ka vere naatriumisisaldus ei tohiks oluliselt väheneda. Kui neerud ei tule liigse vedelikuga toime, siis vereplasma hulk suureneb, mis raskendab südame tööd. Et vedeliku ja soolade tasakaal püsiks, võib joogivette panna terakese soola, süüa soolakurki, heeringa- või kiluleiba.




Mineraalvee tarbimine on hea, aga mitte ohjeldamatult. Ka see võib vedeliku ja soolade tasakaalu paigast viia. NB! Palavaga tuleb juua leiget vett, külm jook ahendab veresooni ja sunnib keha soojust hoopis säilitama, mis sunnib veel rohkem jooma.

Hommikune veejoomine on oluline seetõttu, et öösel magades kaotab keha vett hingeõhu ja higistamise kaudu. Eriti suur veekadu on lahtise suuga magades. Et säiliks tasakaal, on kasulik juua klaas vett hommikul kohe pärast ärkamist, teise võiks juua õhtul enne magamaminekut. Juua tuleks lonkshaaval leiget või isegi sooja vett, hoida pisut suus iga lonksu. Kui vesi kohe kuidagi alla ei lähe, võib sellele lisada sidruniviilu, mündilehti vm. maitseparandajat. Vett jooma peab end harjutama, “kuulates” seejuures oma keha.




HOMMIKUSE VEEJOOMISE KASUTEGURID:

1. Puhas vesi aitab soolestikust ja tervest kehast jääkaineid välja uhtuda. Mida vähem on soolestikus jääkaineid, seda paremini imenduvad vajalikud toitained. Hommiku alustamine klaasi leige puhta veega on hea valik, aga juua tuleks seda aeglaselt ja lonkshaaval.

2. Hommikune veejoomine paneb naha särama, kuna nahal on ka eritusfunktsioon ja peamiselt just nahast väljuda püüdvad toksiinid tekitavad nahaprobleeme. Mida rohkem mürke uriiniga välja viiakse, seda puhtam ja säravam on nahk. Ühtlasi vähendab see vanemas eas ka kortsude teket, mille põhjuseks on just naha liigne kuivus.




3. Hommikune veejoomine tasakaalustab lümfisüsteemi, mis omakorda aitab võidelda kõikvõimalike nakkustega, aitab kehast välja viia kahjulikud haigustekitajad.

4. Hommikune veejoomine aitab kehakaalu kaotada. Piisav veejoomine vähendab ebamääraseid isusid ja liigset näksimist. Ühtlasi kiirendab ainevahetust ja aitab vältida kõhukinnisust.

5. Hommikune veejoomine parandab terviseprobleeme. Leevendust saavad seedesüsteemi probleemid, neeru- ja põiehaigused, menstruatsioonihädad, silmadega seotud hädad, artriit jt.




6. Hommikune veejoomine aitab mõelda. Ajukoes on palju vett, kui vee tasakaal häirub, siis pole mõtlemine enam selge. Kognitiivsed ja tunnetuslikud talitlused on häiritud, kui vedeliku tarbimine on ebapiisav. Parim viis toetada aju tööd ja seda aktiveerida, on juua piisavalt puhast vett.

7. Hommikune veejoomine uuendab rakke. Piisava veetarbimise korral toodab keha vere- ja lihasrakke piisaval määral.





    NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

    Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

    Seotud postitused