Kuidas lastes lugemisharjumust saavutada?

Linnas elades ja liiga nutikeskses maailmas kipuvad inimesed kaugenema elu põlisväärtustest, loodusest ja ka raamatutest. Kes palju looduses viibib, hakkab looduse keelt paremini mõistma ja teab, et merele või metsa matkama minnes on oluline austus looduse vastu. Tajud muutuvad looduse keskel viibides teravamaks ja intuitsioon sügavamaks. Nii on see ka raamatutega, kes on kord lugemise “pisiku” saanud, see ei vabane enam. Lugemisoskuse puhul on väga oluline loetud teksti mõistmine. Kuidas saavutada laste lugemisharjumust?

1. Vanemate eeskuju

Poiste huvi lugemise vastu kipub olema väiksem, nende lugemishuvi mõjutab eriti isa eeskuju. Lapse nähes lugemine äratab kindlasti ka tema huvi. Kui vanemal on lugemishuvi, siis ei jää laps sellest puutumata. Lugemishuvi võivad äratada ka vanavanemad, suuremad õed-vennad või lähedased peretuttavad. Tähtis roll lugemishuvi äratamisel on ka emakeele õpetajal.
2. Unejuttude lugemine

Vanuses 2-4 on parim aeg alustada õhtujuttude lugemist. Laps võiks ise raamatu valida, olgu või raske tekst, tema valikut peaks austama. Alati saab ju selgitusi lisaks jagada. Mida vanemaks laps saab, seda pikem võiks olla tekst. Kui laps lugemise juba selgeks on saanud, võiks ta ise mõnel õhtul vanemale ette lugeda. Kui raamatuid loetakse, siis peaks nende sisust ka rääkima. On oluline, et laps mõistaks loetud teksti sisu. See aitab tal toime tulla ka tekstist põhjustatud emotsioonidega. NB! Last pole vaja paaniliselt lugema õpetada, see juhtub niikuinii lapse jaoks õigel ja sobival ajal. Kui on raamatuhuvi, õpitakse lugema valutult. On vaja luua lapsele vaid tingimused selle huvi tekkeks. Lugemisoskusele aitavad kaasa täheklotsid, tähekaardid, lugemis- ja sõnamängud, kasutada võib igasuguseid trükitud tekste.

3. Raamatud olgu kodus nähtaval

Nii kodus üldse kui ka lapse toas peaksid olema raamatud nähtaval kohal, nii saab austust raamatute vastu maast-madalast kasvatada. Raamatud peaksid olema sellisel kõrgusel, et laps ise kätte saab. See annab võimaluse tal endal otsustada, igal ajahetkel raamatuid sirvida ja vaadata. Pole vaja karta, et raamatud katsudes ja lugedes kuluvad, tuleks jälgida vaid seda, et lapsed neid sihilikult ei lõhuks. Raamatud ongi ju lugemiseks mõeldud, aga nende hindamatut väärtust peaks koos lugemaõpetamisega selgitama. Ka mõni lasteajakiri võiks tellitud olla. See tuletab regulaarselt meelde, et lugemine on tähtis ja vajalik tegevus.
4. Lemmikraamatud

Väikelapsel on alati mingid lemmikraamatud, mille ettelugemist ta soovib korduvalt ja korduvalt. See võib tekitada ettelugejas tüdimust. Vähemalt välja näidata seda ei tohiks. Teksti võib rikastada oma küsimustega, sisu laiendamisega, süžee muutmisega, uute tegelaste väljamõtlemisega, piltide joonistamisega, mis iganes pähe tuleb ja tegevuse meeliköitvaks muudab.

5. Raamatute valmistamine koos lapsega

Laps võib ka ise endale raamatuid valmistada, ise kujundada, kirjutada ja joonistada. See on väga loov tegevus ja seda saab ka koos lapsega teha, talle nõu anda. Ka fotode vaatamine mõnest vanast albumist võib olla loominguline tegevus, kui vanem jutustab pildiga seonduvatest mälestustest või laps ise räägib, mida ta pildil näeb ja ette kujutab.
6. Lapsega koos peaks käima raamatukogus

Juba enne lugema õppimist võib esimese külaskäigu raamatukokku teha. Raamatuvalik on raamatukogus kindlasti rikkalikum. Raamatuid ei peagi kodus olema palju, neid on võimalik laenutada nii raamatukogust kui omavahel sõprade ringis. Meelisraamatud võiks igas kodus siiski riiulil nähtaval olla.

7. Loovus ergutab lugemishuvi

Lapse loovust ja lugemishuvi mõjutab kasvukeskkond. Igasuguse loomingulise tegevuse saab lugemisega ühendada. Ühiseid raamatuhetki saab koos lapsega nautida, rõõmus meel ja kannatlikkus on alati abiks.

Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Aasta horoskoop (armastus ja suhted) + aasta horoskoop (armastuse otsimine ja leidmine)


Suhte analüüs ja võimalused (kvaliteet)


Karma analüüs + saatuse analüüs


Seinakaunistus: kassid


Käevõrud partneritele: asuriit ja oonüks


Kausid (4 tk) (13 cm)


Taldrikud (27 cm) (4 tk)


Padjakate 45 x 45 cm (4 tk)


Kõrvarõngad: tüdruk ja kass


Taro kaardid: Dream Reading Cards (koos raamatuga)


Multitööriist: Leatherman Wingman 832523


Skulptuur: muusikNB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused