Laps ja narkootikumid

Õpilased ütlevad, et seda tarbima õhutab meie koolisüsteem, kus lõpueksami hinded määravad kogu tuleviku ära. Kui juhtud sellisel ülitähtsal päeval olema nohune, väsinud, tõbine, siis on elu rikutud. Kahekordne eksamite tegemine andis õpilastele veel teise võimaluse, ülikooli astumisel tulemust parandada. Üks ports amfetamiini on õpilasele üsna kättesaadav hinna poolest ja kui õpilased ei suuda stressiga toime tulla, siis pöörduvad nad amfetamiini poole. Tüdrukud kasutavad amfetamiini ka kaalu langetamiseks, sest see võtab söögiisu ära.

Amfetamiiniuimas noori tõmbab ka rooli taha istuma. Amfetamiini puhul põhjustab surma peamiselt vägivald (avariid, aknast väljahüppamised, poomised, koolivägivald). Pärast kaifi võidutseb kurjus. Amfetamiini tarbimine tekitab juba ränga sõltuvuse. Kui kaif üle läheb, tuntakse viha ja seejärel tuntakse end luuserina, siis tekib kohutav depressioon, mis lõppkokkuvõttes viibki vägivalla ja enesetappudeni. Selline depressioon võib kesta aastaid isegi sõltuvusest vabaks saades. Amfetamiiniuimas nooruk on ülienergiline, vehib kätega, lärmab, istub, kargab püsti, kõnnib, istub jälle, karjub seosetuid asju. See meelemürk muudab kurjaks ja pahuraks, lastakse rusikad ja terariistad kergelt käiku, kui miski ei meeldi. Lisaks tekib kihutamistung ja öine magamatus.




Uim möödub alles 5-7 tunni pärast, siis on sõltlane kägaras pikali ja pelgab valgust, nagu oleks ohtlikult suures pohmellis. Kui laps hakkab tarbima amfetamiini, siis muutub ka tema sõpruskond täielikult. Endiste tuttavatega pole enam midagi rääkida. Õhtuks ja ööseks kaob selline laps kodunt ära, huvi millegi vastu enam pole. Edasi tulevad juba uued mürgid LSD, GHG, maagilised seened jt. Kui on juba leitud narkosõltlastest kamp, siis on väga raske sõltuvusest vabaneda ja ka kamp ei lase enam vabaks. Päästa võib vaid kaugesse ja üksikusse kohta kolimine, aga keegi ei garanteeri, et sõltuvus hiljem tagasi ei tule.

Uuringute põhjal on selgunud, et umbes 40% õpilastest on proovinud mingit meelemürki. Kui tekib kahtlus, et laps on midagi kahtlast tarbinud, siis tuleks teha kiirtest, mida on võimalik ka kodus teha (Surgitechi, Brauni vms.). Neid saab osta apteegist ja need aitavad avastada seitse levinumat narkootikumi uriinis. Mingite ainete koosmõjus võib tester ka eksida, aga seda juhtub harva.




Õpilased on ise vestlusringides rääkinud, millest kõik alguse saab. Esimene samm on lihtsalt suitsetamine, siis kanep. Mõnele on pakutud ka diileritööd koolis. On ka neid, kes on alustanud kummiliimi nuusutamisega ja on ka nutikaid, kes ise keemiliste valemite abil suudavad uimasteid valmistada. Narkootikumide lauskontrollile oli vastu vaid 10-14% õpilastest, üle 60% õpilastest pidas seda vajalikuks või väga vajalikuks. Pigem täiskasvanud on nimetanud seda inimõiguste rikkumiseks, sest nende maine on ohus.

Tänapäeval on lisandunud sõltuvustekitajate hulka ka antidepressandid ja psühhotroopsed ravimid, mis samuti tekitavad sõltuvust ja muudavad psüühikat. Antidepressandid on enimmüüdud retseptiravimid arenenud riikides. Tegelikkuses ei võta need ära neuroose, vaid leevendavad enesetunnet. Vaid põhjalik psühhoteraapia aitab sõltuvuste tagamaid avastada. Iga ravim on olemuselt mürk, millel on rohkelt kõrvaltoimeid ja väike raviva toimega osa.




Kiirustavad ja närvilised emad, kes beebi kõrvalt liiga vara tööle lähevad ja väikelast iga päev viimse võimaluseni lasteaias hoiavad, toodavad neurootikuid juurde. Vanemate ja laste omavahelised soojad lähedussuhted on paljudes peredes hääbumas. On väga oluline, et laps ei oleks oma muredes üksi, sest just usaldavad ja toetavad peresuhted aitavad ennetada neid probleeme ning aitavad sõltuvusprobleemidest vabaneda. Vanemad peaksid hoidma silma peal oma lapse tegemistel ja liikumistel, tema hobidel ja rahakasutusel. Väga oluline on silma peal hoida ka sellel, millises seltskonnas laps liigub ja kellega sõbrustab.

Millist nõu anda peole minevale lapsele?

Kui minnakse koos sõpradega, tuleks enne pidu kokku leppida, kuidas ja millal tagasi tullakse. Võõra seltskonnaga ei tohiks üksinda kaasa minna. Endast tunduvalt vanematega on küll meelitav läbi käia, aga nende vajadused on teismeliste omadest tunduvalt erinevamad. Oma joogiklaasi ei tohi jätta järelvalveta hetkeski. Isegi kui väärtushinnangud on lapsel paigas, muudab alkoholi või uimastite tarbimine neid koheselt, sest kaob enesekontroll ja piirid lõtvuvad.




Iga lapsevanema ülesanne on alati paar sammu ettepoole mõelda. Tark vanem ei hakka ka uimas või joobes lapsele esmalt moraali lugema. Abi võib olla, kui lasta lapsel oksendada, anda talle rohkelt mineraalvett juua. Kui hingamine on regulaarne ja pulss korras ning nahk normaalne, tuleb lasta lapsel kõigepealt end selgeks magada. Kahvatu, teadvusetu, katkendliku hingamise või ebaadekvaatse käitumisega laps tuleks viia haiglasse. Vanema esmane ülesanne pole mitte moraali lugeda, vaid last aidata. Tõsisem jutuajamine peaks toimuma siis, kui laps on täiesti adekvaatne. Lapse sõltuvusprobleemide taga on enamasti alati kooli-, kodu- või suhteprobleemid, aga ka eduelamuste ja hoolimise puudumine. Sageli on vaja psühholoogi või nõustaja abi, aga samas koolis on raske psühholoogi abi kasutada, kuna ka lapsed vajavad privaatsust delikaatsete probleemide puhul. Koolipsühholoog ei pruugi olla piisavalt kompetentne.



Artikkel jätkub. Viite järgmisele lehele leiad pärast e-poe reklaami...





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Aastahoroskoop


Isikuhoroskoobid


Eluteed edendavad ja takistavad omadused


Pealamp: Black Diamond Spot 350


Käevõru


Kaelakee: neitsi tähtkuju


Seinapilt lõuendil või kapal: päikeseloojang Võrtsjärve ääres


Kausid (14 cm) (4 tk)


Kaelakee: rodoniit


Piknikutekk (150×150 cm)


Pehme mänguasi


Taro kaardid: The Psychic Tarot Oracle (koos raamatuga)



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.



Lehed ( 2 / 2 ): « Eelmised1 2

Seotud postitused