Millised marjad sobivad hommikusöögiks ja milliseid sobib süüa õhtul?

Hommikusöök on väga tähtis, sest aktiveerib ainevahetuse ja aju töö, mistõttu peab andma piisavalt energiat päeva alustamiseks. Öö jooksul on keha glükoosivarud ära kulutanud ja veresuhkrusisaldus on madal. Süsivesikurikas hommikusöök annab energiat, soodustab ajutegevust, kaloreid võib hommikul rohkem tarbida, kuna päeva jooksul jõuab keha liigsed kalorid ära kulutada. Siiski peaks enne hommikusööki andma kehale vähemalt tund aega ärkamiseks, hommikused veeprotseduurid ja väike võimlemine on siin abiks.

Puuviljades ja marjades on palju vitamiine, mineraalaineid ja kiudaineid, neis on ka süsivesikuid palju, mistõttu need annavad palju energiat. Just seetõttu on neid hea süüa hommikul päeva alustamiseks.




Värskeltpressitud mahl või erinevatest värsketest puuviljadest-marjadest valmistatud smuuti on samuti väga hea päeva alustamiseks. Puuvilju ja marju võib lisada hommikupudrule, hommikuhelveste või jogurti sisse, neid võib süüa ka puuviljasalatina või lihtsalt eraldi ampsuna. Terve puuvilja puhul on fruktoos koos antioksüdantide ja kiudainetega veega lahjendatud kujul, mis ainevahetusele hästi mõjub. Seedimine toimub terve puuvilja söömisel aeglasemalt kui mahla või smuuti puhul. Lisaks puuviljadele võiks hommikusöök sisaldada ka maitsestamata jogurtit, kanamune, kaerahelbeid vm. tervislikku.

Tuleks valida kohalikke puuvilju ja marju, välismaistest vaid hooajalisi. Kui süüa hommikul korralik ja energiat andev eine, siis on väiksem oht päeval söömisega liialdada. Külmutatud marjad ja puuviljad hommikusöögiks ei sobi, need peaksid enne üles sulama.

Tervislikku müslit saab kaerahelvestest ise valmistada, kui kergelt röstitud kaerahelvestele lisada marju, tükeldatud puuvilju, pähkleid, seemneid enda maitse järgi. Hommikul söömiseks sobivad ka energia- ja suhkrurikkad kuivatatud puuviljad. Puuviljad ja marjad sisaldavad süsivesikuid rafineerimata kujul, need on väga kiudainerikkad, mis aeglustab suhkrute imendumist verre ja hoiab soolestiku aktiivsena.




C-vitamiin, mille allikaks ongi peamiselt puuviljad ja marjad, on vesilahustuv. Seda keha ei säilita ja üleliigne kogus viiakse kehast uriiniga välja. Seetõttu ongi vaja igapäevaselt tarbida värskeid puuvilju ja marju. Ka B-grupi vitamiinid on vesilahustuvad.

Tõelised “suhkrupommid” on viigimarjad, granaatõunad, mango, viinamarjad, ananass, mistõttu sobivad need hästi hommikul söömiseks.

Tsitruselisi tuleks süüa just hommikul, see stimuleerib mõtlemist ja aitab ajul energiat koguda. Väga hea on päeva alustamiseks värskelt pressitud apelsinimahl.

Ka õunu võib süüa hommikul, aga paremini sobivad need päeval vaheampsuna söömiseks. Enne lõunasööki süües tõstavad isu ja aktiveerivad seedeelundkonna.




Banaan on väga kaloririkas, hommikul hea sel juhul, kui pole päeval aega korralikku toitu süüa, on lihtne kaasa võtta ka päeval nälja kustutamiseks. Esimese ja eraldi toiduna hommikul ei soovitata, pudrule võib küll tükeldatuna lisada.

Hommikul söömiseks sobib väga hästi hurmaa.

Ka kiivi on hea valik, sest on üks C-vitamiinirikkamaid puuvilju. Üks terve kiivi katab peaaegu päevase normi.

Papaia on väga hea stressirohkel perioodil, näiteks eksamiperioodil või pingerikkal ajal.

Mango sobib samuti väga hästi, kuna on väga vitamiinirikas, aga tema söömine hommikul on tülikam. Mango aitab samuti hästi stressi vastu.

Avokaado sisaldab palju valke, mis parandab aju tööd. Võise tekstuuriga pähklimaitseline viljaliha sobib väga hästi hommikusöögiks. Valida tuleks avokaado, mis on oma suuruse kohta raske, aga pole liiga kõva, söömiskõlbuliku avokaado pind annab vajutades järele. Avokaado võib määrida võileivale, peale võib piserdada sidrunimahla, pipart, soola või mingit kastet. Avokaado sisaldab kaaliumi, foolhapet, B-vitamiini, magneesiumi, C-vitamiini, vaske, rauda, A-vitamiini, tsinki jt., on väga toitev, energiarikas, kergesti seeditav ja mõjub seedeelundkonnale hästi.




(Must)sõstrad sisaldavad palju C-vitamiini, kaaliumi, rauda, magneesiumi, fosfori, kaltsiumi, veidi ka A-vitamiini. Neid võib lisada hommikupudrule, säilivad ka sügavkülmutatult hästi.

Hommikul sobivad ka melon ja arbuus, aga neid peaks sööma eraldi toiduna, võivad teiste toitudega koos süües seedehäireid tekitada.

Oliivid (samuti naturaalne külmpressitud rafineerimata oliiviõli) on kasulikud maksale ja tõstavad isu hommikul. Võib võtta enne hommikusööki 1 tl külmpressitud kvaliteetset õli. Oliivid sisaldavad palju vitamiine ja mineraale, eriti rauda. Neil on vererõhku alandav ja veresuhkru sisaldust vähendav toime.

Õhtusöögiks sobivad kalorivaesed ja mitte eriti magusad puuviljad ning marjad. Õhtusööki ei tohiks vahele jätta ega näksidega asendada. Korralik õhtueine peab täitma niipalju kõhtu, et enne magamaminemist poleks vaja külmkapi ust enam kulutada. Teatavasti on nii tühja kõhuga kui ka liiga täis kõhuga uni kehv. Uneampsud tuleks süüa vähemalt paar tundi enne uinumist. Peale üheksat õhtul lülitub seedeelundkond puhkerežiimile, õhtusöök peaks olema enne seda aega.




Õhtul on head piimavalgud (jogurt, kohupiim, kodujuust), millele võib kalorivaeseid puuvilju ja marju lisada. Piimavalgud aeglustavad toidu imendumist ja pikendavad täiskõhutunnet, soe piim meega on lausa hea une tekitaja.

Õhtusöögiks ei sobi puuviljad, mis on liiga energiarikkad, liiga magusad või liiga palju vett sisaldavad. Liiga veerikkad puuviljad võivad turseid tekitada ja nende söömine õhtul võib samuti ööund häirida.

Ka õunad pole õhtusöögiks parim valik, need tõstavad söögiisu, kuivatatud õunu siiski näksida võib.

Tsitruselisi õhtul ei soovitata, aga mandariinikoore tee sobib õhtul hästi.




Ka mustikad sobivad, need sisaldavad C-vitamiini, kaaliumi, naatriumi, kiudaineid, on antibakteriaalse toimega ega sisalda palju kaloreid, on ka stressi vastu head.

Sobivad ka murelid, pohlad, jõhvikad, pirnid.

Rahustav taimetee sidruniviiluga on hea.

NB! Tegelikult sobivad hilisemaks õhtusöögiks kõige paremini hoopis hautatud köögiviljad (brokoli, peakapsas, kõrvits, kabatšok, baklažaan või porgand).





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Aastahoroskoop - 75 lehekülge


Sünnihoroskoop


Kas sobime kokku?


Taldrikud (27 cm) (4 tk)


Võtmehoidja: ametüst


Püramiid: ametüst


Käevõru: maasika kvarts


Seinapilt lõuendil või kapal: puu rannas


Roostevabast terasest potid ja kastrul (4 tk)


Seinapilt lõuendil või kapal: Nõmmeveski juga


Taro kaardid: Hummingbird Wisdom Oracle (koos raamatuga)


Vaas - Villeroy & Boch



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused