Miltoonia

Miltoonia
(Miltonia)

Veel tuntud nimesid: Võõrasemaorhidee




TUTVUSTUS

Miltooniad on pärit Lõuna- ja Kesk-Ameerikast. Kasvavad taimed seal peamiselt puude võrades.

Oma välimuselt ei ole miltoonia päris tavalise orhidee välimusega. Nende õite eripära tõttu võrreldakse neid tihtilugu võõrasemadega.

Lehed on miltoonial piklikud ja värvuselt kollakasrohelised. Õied nagu juba varem öeldud, meenutavad võõrasema õisi. Õied on suured, värvuselt punase-valgekirjud. Õied on lisaks ka meeldiva lõhnaga. Õied püsivad taimel ilusatena mitmeid nädalaid.

Miltoonia kasvatamine eeldab mõningaid kogemusi orhideede kasvatamisel, mistõttu pole taim sobiv algajale taimehuvilisele. Kõige suuremaks probleemiks on taimele õige kastmine ning kui sellega eksida, võib taim kergesti välja minna.




HOOLDAMINE

Suvekuudel võib miltoonia edukalt õue viia. Õues tuleks leida taimele varjuline kasvukoht.

Poest miltoonia ostes võib juhtuda, et taimele on pandud juurte vahele samblapallike, et seeläbi taim niiskust hoiaks. See võib aga kergesti viia taime väljasuremisele, kuna uuel omanikul pole võimalik kasvusubstraadi järgi õieti hinnata taime kastmisvajadust. Kui taim ümberistutada tuleks selline samblapall juurte vahelt eemaldada, samas juuri kahjustamata.




Valgus:

Miltoonia vajab valget kasvukohta, kuid otsese päikesevalguse eest tuleks taime kaitsta.

Temperatuur ja õhuniiskus:

Toataimena vajab miltoonia jahedamat kasvukohta. Sobivaks temperatuuriks on 16-18 kraadi.

Miltoonia on väga tundlik tuuletõmbuse suhtes, mistõttu tuleks teda selle eest hoida.

Miltooniale on oluline kõrge õhuniiskus. Seepärast tuleks taime tihti piserdada, seda eriti keskküttega ruumides. Piserdamist tuleks teostada hommikutundidel, et õhtuks jõuaks taim kuivada. Piserdamiseks kasutada sooja vett.




Kastmine:

Kastmise suhtes on miltoonia väga tundlik. Kasta tuleks taime korrapäraselt, et juurepall kogu aeg niiske oleks. Talvel kasta harvem. Pärast kastmist tuleks potialusele valgunud vesi koheselt ära valada, sest miltooniale seisev vesi ei meeldi. Pinnas peab olema kogu aeg niiske, kuid vältima peab ülekastmist. Miltooniale ei meeldi “jalad vees” seista.

Kastmiseks tuleks kasutada toasooja pehmet vett.

Kastmiseks sobib vannitamise meetod, kus taim panna veega täidetud kaussi umbes 15-20 minutiks. Selle ajaga peaks olema juurepall märjaks saanud. Seejärel lasta potil veidi nõrguda enne potialusele asetamist.

Sobilik kastmistihedus ja -režiim tuleb miltoonia puhul ise selgeks teha, kuna see sõltub kasvusubstraadist, temperatuurist, valgusest jpm.

Väetamine:

Miltooniat tuleb väetada ainult õitsemise ajal. Väetada sel perioodil 1-2 korda kuus orhideedele mõeldud väetisega.




Ümberistutamine

Miltoonia ei taha väga sagedast ümberistutamist. Taime võiks ümberistutada siis, kui pott talle väikeseks jääb või kui kasvusubstraat on pudedaks muutunud. Ümberistutamise käigus tuleb jälgida, et taime juuri ei kahjustaks.

Miltooniale sobib kasvusubstraadiks poest saadavad orhideemuld.

Ümberistutamise käigus tuleks taimelt eemaldada mädanenud juured.

Nagu eelpool juba juttu oli, võib taimel poest ostes olla juurte vahele lisatud samblapall. Seepärast pole paha mõte taim koheselt pärast ostmist ümber istutada. Õied võib küll esimesel korral kaotada, kuid taim võib peagi uuesti õitsema hakata.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Kuuhoroskoop (päevade lõikes)


Saatuse analüüs


Saatuse analüüs + saatus-tulevik horoskoop


Tassid (6 tk)


Vaas


Päikesepüüdja: mandala


Kaelakee ja kõrvarõnmgad


Barbie nukk (CFF37)


LED küünlad (3 tk)


Taro kaardid: Granny’s Postcards (ainult kaardid)


Päikesepüüdja: koolibri


Päikesepüüdja: kiil

Seotud postitused