Ema ülesanne on arendada pojas hoolivust, mehelikkust ning kujundada tema suhtumist vastassoosse. Osa poisse kasvab ilma isata, mis ei tähenda seda, et ema peaks üle võtma ka isa rolli.
Tingimusteta emaarmastus paneb täitma kõiki lapse soove, sest ema näeb alati oma last nooremana, isegi täiskasvanud meest. Pime emaarmastus näeb oma lapses jooni, mida ta näha tahab. Kõrvalseisjal on raske selgitada armastavale emale tema kasvatamise vigu või lapse eksimusi.
Poeg vajab isa, kellel oleks ema silmis autoriteet, et ta saaks ise hiljem olla mees ja perepea. Sageli on nii, et naine näeb oma lapse isa halvemas valguses, aga oma poega idealiseerib. Pimesi armastav ema püüab poja soove tingimusteta täita ja teda igati aidata-upitada, mis tekitab pojas õpitud abituse sündroomi hilisemas eas. Ema, kes püüab olla ka isa aseaine, teeb oma pojale suure “karuteene”. Tark naine teab, et puuduvat isa pole võimalik asendada ei füüsiliselt ega vaimselt, ta ei püüagi seda ja õpetab poega naisi austama. Õnnetu üksikema või halvas suhtes oleva naise mõttemaailmas on süümepiinad, vastassoo vihkamine, kadedus, teiste arvamus, pühendunud emaarmastus mõjutamas. Ema süüdistab lapse isa ja ennast, et pole suutnud isa enda juures hoida või pole suutnud mõjutada isa olema hea eeskuju pojale. Kadedus ja kibestumine on tingitud teiste pereelude võrdlemisest enda omaga.
Ülihoolitseval emal on raske mõista, et üks korralik poiss ronibki puude otsas, mõõdab porilompide sügavust, seirab naabritüdrukut, võib ka kakelda või ropendada, riskib ja rähkleb palju. Poisid otsivad oma tulevases sageli oma ema nägu ja tegu. Niisugused abielud võivad olla õnnelikumad, kui need, milles ema ja naise erinevus on väga suur. Kui ülihoolitseva ema poeg otsib aga naises ema aseainet, on see probleem, sest ta otsib alateadlikult inimest, kes tema eest samamoodi hoolitseks kui ema seda tegi. Sellised mehed lasevad ema ka oma suhteid mõjutama. Ema ja poja head suhted on loomulikud ja kaunid ning tavaliselt ei olegi kartust, et pojast kasvab memmepoeg, kui ema saab aru, et mehed ja naised on erinevatelt planeetidelt (kus “naisel on ajus lohk, on mehel hoopis muhk”).
Igal poja emal tasuks uurida kirjandusest meeste ja poiste mõttemaailma kohta, olenemata tänapäeva võrdõiguslikkuse teooriast on naised ja mehed erinevad ning ilmselgelt ei kao see erinevus veel niipea. Mees on küll eluseemne andja, aga elu endas kanda ja ilmale tuua ta veel ei suuda.
Poisid püüavad alateadlikult olla sellised, nagu sooroll ette näeb. Teismeeas poisid häbenevad oma liiga pikki, kiitsakaid, väikesi või paksukesi kehasid. Nad häbenevad olla “memmekad”, püüavad peita seda ülepaisutatud bravuuri taha. Allasurutud või alavääristatud poiss alandab-mõnitab ise endast nõrgemaid, nii karmi kasvatuse ja vaimse terrori kui ka liiga ahistava või ülihoolitseva armastuse all poisi isiksus mandub. Naiseliku olekuga “pehmed” poisid satuvad pilkeobjektiks kergemini ning madal enesehinnang on selle põhjuseks, et teisi halvustatakse, kiusatakse või ise kiusamise objektiks saadakse. On ka selline oht, et liiga ärahellitatud poisid võivad hakata end “jumalaks” pidama ja arvama, et neile ongi kõik lubatud. Emale peaks see olema sügavaks mõttekohaks, kui tema laps on iseenda ja teistega konfliktne, satub kiusamise objektiks või on ise kiusaja. Siis on midagi läinud väga valesti poisi kasvatamisel. Probleemid ei kao iseenesest ka hilisemas elus, suhteid luua ja suhetes püsida on keeruline, kui ennast vägivalla ja terrorita kehtestada ei suudeta või liiga allaheitlikud ja nõrgad ollakse, kui oma tegude eest vastutuse võtmise võime on jäänud välja arenemata.
Kuidas kasvatada pojast edukas abielumees, töömees, laste isa?
Naiselik ema, kes täidab oma soorolli, saab sellega ka üksi hakkama. Poeg ei ole milleski süüdi, kui tema isa on lahkunud või ei täida ema ootusi, on liiga karm, sõltlane või liiga saamatu. Vähemalt poja ees ei tohiks ema kunagi tema isa maha teha ja halvustada. Teismeeas poisid vajavad mehelikku eeskuju ja kui see puudub, on väga ohtlik, kui teismeline tänaval teravaid elamusi koguda armastab. Mehelikku eeskuju võib pakkuda ka mõni lähisugulane või keegi autoriteeti omav arukas inimene.
Poisid vajavad head eeskuju, aga nad vajavad ka armastust, pisarad on neilegi lubatud, kui miski hinge puudutab. Pojaga võib ja peabki jagama oma tundeid, et ta kasvaks otsusekindlaks, emotsionaalseks ja tahtejõuliseks. Ei ole mõistlik poja soove silmist lugeda ja tema eest kõike ära teha. Iga väiksema pingutuse eest ei pea poisse kaitsma, füüsilised pingutused on poistele vajalikud.
Tänapäeva elustiili arvestades on vaja kaasata poisslapsi võimalikult palju ka kodustes tegemistes. Ohtudest tuleb pojale alati avameelselt ja arusaadavalt rääkida, aga ühtki poissi ei saa “vati sees” kasvatada. Tõsi on, et poistel on väga väike ohutunne või puudub see täielikult, aga füüsilist karastust on igale poisile vaja. Pole vaja tervet poisslast arstitõendite abil füüsilisest koormusest säästa, sõjavägi on samuti meheks saamise oluline etapp. Pidev käsutamine ja halvustamine ei mõju kasvavale poisile hästi, parem on kaasata ta tegevusse ja probleemide lahendamisse. Poisi füüsis pea olema tugev, kuna hingelt on poisid sageli hapramad ja haavatavamad kui tüdrukud. Leppida tuleb ka sellega, et väga vähesed poisid õpivad viitele, neil on ikka koolis probleeme ja nad ei naudi eriti koolielu. Kui nad kolmedega läbi veavad, aga muidu toimekad ja tublid on, ei ole kesised hinded mingi katastroof. Käitumise põhitõed on vaja aga siiski omandada, sest laps peab õppima ka teistega arvestama.
Kuna õpetajatest on enamik naised ja paljud neist on kas lahutatud või üksikud, siis poiste elu ongi koolis raskem. Poisid on tavaliselt ausamad, paremad, nutikamad ja targemad, kui hinnete ja välise oleku põhjal võiks eeldada. Emal oleks mõistlik võtta poega kui head sõpra ja aru saada, et seal kus algab naise mõistus, seal lõpeb mehe mõistus.
Mees ja naine saavad teineteist täiendada, toetada ja teineteise toel kasvada ning areneda, sest ühe nõrkused võivad olla teise tugevused ja vastupidi. Ema saab olla oma pojale esimene ja parim naiselik eeskuju, aga suurimat maapealset õnne saavad kogeda vaid vastutustundlikud ja täisverelised mehed, sest suudavad elus ise hakkama saada, suhteid luua ja hoida, võtta ise vastutust suhete toimimise eest, oma laste eest. Nad suudavad toime tulla ka sellega, et igasugune suhtlemine nõuab kompromisse ja võib haiget teha. Toimivate suhete nimel on vaja vaeva näha ja pingutada ning mitte keegi kõrvaline (isegi mitte armastav ema) seda teha ei saa. Oma elu eest peab igaüks suutma ise vastutust kanda.
NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.
Kui soovid lisada siia lehele sisuturundusartiklit kliki siia.