Mis on auto õhufilter ning kuidas ja kui tihti peaks seda vahetama?

Kommertsartikkel

Kuigi asjatundmatud inimesed lihtsalt sõiduki kapoti alla vaadates oma auto õhufiltreid ei mära, on need siiski väga oluline komponent auto sisepõlemismootorist. Ilmselt ei veeda te just väga palju aega oma auto õhufiltrite konditsioonile mõeldes, kuid saate siiski üht-teist ise ära teha, et nende eluiga pikendada. Õhufiltri õigeaegne vahetamine mõjutab oluliselt teie sõiduki mootori tööd, eluiga ja sõidumugavust.

Mis on õhufiltri funktsioon?

Võite mõtiskleda, et milleks meie sõidukitele üldse õhufiltrit vaja on ja kui tihti peaks seda vahetama. Mille järgi saab tavakasutaja aru, et õhufilter võib olla ummistunud ja vajab puhastamist või vahetamist? Püüame neile küsimustele vastuseid leida.

Õhufiltri pilt veebisaidilt autovaruosadonline.ee

Esiteks selgitame, et sõidukites on erinevad õhufiltrid – salongi õhufiltrid ja mootori õhufiltrid. Terminoloogiliselt on oluline vahet teha, kummast õhufiltrist käib parajasti jutt. Selles artiklis keskendume pigem mootori õhufiltrile, kuid selgitame siiski ka teise õhufiltri vajadust – salongi õhufiltri peamine eesmärk on autosalongi jõudva õhu puhastamine. Kui salongifilter mingi aja jooksul ummistub, siis see mootori tööjõudlust oluliselt ei mõjuta. Pigem tunnete, et sõidukis ei ole enam värsket õhku ja võib tekkida ebameeldiv lõhn.

Mootori õhufiltri eesmärk on ära hoida mootori saastumine ja kahjustumine liiva, tolmu, mustuse ja teiste saasteainetega. Mida tolmusemas ja kuumemas keskkonnas sõidukit kasutatakse, seda kiiremini ummistuvad ka mootori õhufiltrid. Sõiduki mootori tööjõudlus väheneb ja mootor hakkab kulutama rohkem kütust.

Kui tihti vajavad õhufiltrid vahetamist?

Mootori õhufiltri olukorda soovitatakse kontrollida keskmiselt 7000 kilomeetri läbimise tagant ning vahetada iga 10 000–15 000 kilomeetri läbisõidu järel. Õhufiltri kontrollimisel tuleb see eemaldada ning jälgida, kas filter on terve ning ega see pole deformeerunud. Kui filter on lihtsalt määrdunud, siis tavaliselt saab puhudes ja raputades suuremad mustuseosakesed eemaldada. Autoremonditöökodades tehakse seda spetsiaalsete seadmetega, kuid vähegi teadjama inimese jaoks ei ole õhufiltri kontrollimine ega vahetamine tehniliselt väga keeruline tegevus.

Sõiduki garantiiperioodil peab sõiduki mootori õhufiltri reeglina vahetama originaalvaruosaga, et tagada garantii kehtivus. Garantiiaja lõppedes võite asendada mootori õhufiltri endale sobivaima varuosaga. Õhufiltri vahetamisega saab hakkama iga autoremonditöökoda ja see on üks kiiremaid sõiduki mootoriga seotud protseduure.

Kuidas aru saada, et õhufilter vajab vahetamist?

Soovitame mõistliku aja tagant oma sõiduki mootori õhufiltrit ise kontrollida või korralise hoolduse käigus kontrollida lasta. Õhufilter on kuluv ja vahetamist vajav varuosa, eriti kui liigute palju tolmustel teedel ja saastatud keskkonnas. Õhufiltri õigeaegne hooldus ja vahetamine tagab sõidukile pikema eluea ja hoiab ära suuremate mootorikahjustuste tekke.

Õhufiltri võimalikust ummistumisest annavad märku:
– raskused mootori sujuval käivitamisel;
– väljalasketorust tulev must suits;
– tavapäratud hääled mootoris selle töötamise ajal;
– mootori tööjõudluse vähenemine;
– kütuse tarbimine on suurenenud;
– mootori käivitamisel on tunda kütuse lõhna.NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused