14 olulist sümbolit vanade eestlaste uskumustes

1. HOBUSRAUD

Hobuserauda tuntakse Eestis õnnetoova ja kurjapeletava sümbolina 19.sajandist, maagilised seitse naelaauku annavad sellele erilise tähenduse. Hobuseraud kinnitati tavaliselt aida või maja külge, see pidi hoidma eemal vargad, tulekahjud, pikselöögid, kurjad vaimud, haigused ja muud õnnetused. Kaitsevõimega õnnetoojaks peeti leitud hobuserauda. Kui see oli leitud täiskuu ajal, ristteelt või mõnel maagilise mõjuga päeval, arvati selle mõju tugevam olevat. Jüripäeval leitud hobuserauda peeti tööde ja tegemiste edendajaks. Vaieldud on selle üle, kas riputada lahtine ots üles- või allapoole. Harudega üles püüab õnne nagu kauss, aga kaitsevõime on väiksem. Allapoole suunatud harud kaitsevad suunates ebaõnne maasse, aga õnn võib välja libiseda. Mõnel juhul on soovitatud harud küljele suunata. Tänapäeval pannakse ukse külge või kohale, vanemal ajal kinnitati läve külge või isegi lävepaku alla. Ohvrikivide, -puude ja allikate juurde viidi hobuseraua naelu, vahel ka hobuseraudu. Hobuserauda on kasutatud ka ravimaagias, mõnel pool usuti, et see näitab peidetud varandused kätte.




2. ANKUR

Ankur sümboliseerib merd ja meresõitu. Ankur hoiab suurt laeva ka keerulistes ilmaoludes turvaliselt paigal, eriti meremeeste ja rannarahva seas populaarne lootuse kandjana. Ka vangid kasutavad, tätoveerivad sageli ankru oma kehale. Eestis on ankur maagilise sümbolina kasutusel 19.sajandi lõpust alates peremärkides, sümboliseerib kodu püsivust ja kindlust.




3. KAMM

Näkid ja merineitsid muutsid oma välimuse eriti ahvatlevaks just oma pikki juukseid kammides. Kammi sümboolne sarnasus päikesekiirte või vihmasajuga annab sellele maagilise tähenduse kasvu edendajana. Kamm on üks tuntumaid nõidusesemeid nii müütides kui ka muinasjuttudes. Juuste kammimist (nt küünlapäeval või vastlapäeval) on peetud maagiliseks tegevuseks, mis pidi juuksekasvu turgutama ja ka elu edendama. Tänapäeval on uskumus, et eksamieelsel päeval või mingi tähtsa sündmuse eel ei tohi juukseid kammida, kammitakse tarkus peast välja. Arvati, et kui vana aasta viimasel õhtul kammida pead ja panna kamm padja alla, võib unenäos oma tulevikku näha, abiellumiseas inimesed aga võivad oma tulevast näha. Ilusate juuste kammimine unenäos on hea enne, sassis juuste kammimine viitab mõtete selginemisele.




4. JUUKSED; KARVAD

Juuksed ja kehakarvad väljendavad otsest seost energia ja elujõuga. Juuksesalgu säilitamine näitab austust. Lopsakad juuksed ja rohked kehakarvad arvatakse olevat seotud inimese vitaalsusega, meeste puhul näitavat tihe habe ja rohked kehakarvad maskuliinsust. Karvaste käte ja jalgadega mees arvati rikkaks saavat. Eesti talupoegadel oli kombeks kanda õlgadele langevaid juukseid ja pügamata habet. Arvati, et karvane inimene võib saada rikkaks ja karvade rohkus toob suuremat õnne. Abielunaine kandis tanu või rätikut peas, juuste katmine pidi naise energia suunama oma mehe suunas ja kodu hoidmisele. Abielunaise juuksed pidid väljaspool kodu kaetud olema, enne pulmi lõigati rituaalselt ka juukseid. Armumaagias on juustel ja kehakarvadel suur roll, neid kasutati nõiajookide valmistamisel ja muude nõiduste puhul. Punaseid juukseid seostatakse nõidusega ja deemonitega. On arvatud ka, et punaste juustega lapsed sünnivad, kui armuühe on vastumeelne. Merineitsite juukseid kujutati kuldsete või sinakasrohelistena. Arvati, et kui imikule ruttu juuksed pähe kasvavad, saab temast tark inimene. Unenägudes on juuksed seotud tarkuse ja mõtlemisega. Juuste lõikamine, katkemine, kaotamine või sassis ja pesemata juuksed on halb enne.




5. KUKK

Oma varase kiremise tõttu on kukk valvsuse ja kaitse sümbol. Kukk kindlustab korra kanakarjas ja muudab selle viljakaks, varasemal ajal oli tuntud kui ärataja päikesetõusu ajal. Kukke on kasutatud palju ennustamismaagias. Arvati et ta kaitseb pimeduse olendite ja kurjade vaimude ning viirastuste eest, katkestab oma kiremisega halva nõiduse. Õhtul kirev kukk aga ennustab surma. Mitmes usundis arvatakse, et kaitsev küla- või majahaldjas võtab kuke kuju. Punane kukk arvatakse olevat tuledeemon. Linnusümboolikat on kasutatud palju ornamentides ja kootud mustrites, oma lennuvõime tõttu peetakse neid eriliseks.




6. KUU

Täiskuu seostub alateadvuse ja unenäomaailmaga. Kuu mõju on tugev, eriti tähenduslik seos arvatakse olevat vee (tõus ja mõõn), viljakuse, emaduse ja naiselikkusega. Seaduspärased kuutsüklid on ka maagias kasutusel. Kuu kahaneval ajal kasutati kaotavat maagiat, kui sooviti vabaneda haigusest, kahjuritest, ebaõnnest. Kuu kasvavas faasis kasutati edendavat maagiat, kui sooviti paremat saaki, töö-, armu- või rahaõnne. Arvati, et noorkuu või täiskuu ajal öeldud soov läheb täide. Maagilisi rituaale viidi läbi täiskuu ajal, sageli ristteel. Kuu on peremärkidel palju kasutatud sümbol.



Artikkel jätkub. Viite järgmisele lehele leiad pärast reklaami...

7. KÄÄRID

Need sümboliseerivad katkestamist ja eraldamist. Ämmaemand lõikab lapse sündimisel läbi nabanööri, saatusejumalanna lõikab inimese surres läbi eluniidi. Käärid ja lambarauad sümbolina on sama tähendusega. Kääridel on kaitsev funktsioon, pahatahtlikud vaimolendid kartvat seda heli, mida käärid kokku-lahku liikudes tekitavad. Susates jääb järele kaks auku, kuigi torgati vaid ühe esemega. Kääride mahakukkumist on peetud halvaks endeks. Abielupaarid või armastajad on nagu käärid, tihti liiguvad harud vastassuunas, aga igaüks kes harude vahele püüab minna, saab haiget. Õhtul hilja välja minnes kandsid naised kaasas lambakääre, et end ohtude eest kaitsta.





Lehed ( 1 / 2 ): 1 2Järgmised »

Seotud postitused