Kaunis piimalill ehk jõulutäht

Kaunis piimalill
(Euphorbia pulcherrima)

Veel tuntud nimesid: jõulutäht, poinsettia




TUTVUSTUS

Kaunis piimalill on pärit Kesk-Ameerikast, täpsemalt Mehhiko lõunaosast ja Guatemalast. Taim kuulub piimalilleliste sugukonda.

Looduslikult kasvab kaunis piimalill kuni 3 meetriseks põõsaks, toatingimustes taim loomulikult selliseid mõõtmeid ei saavuta.

Taime lehed on 7-15 cm pikkused, tumerohelised, saagja servaga. Taime kollased õied on küllaltki pisikesed. Õisikuid ümbritsevad aga suured punased, valged, roosad, purpursed või valged kõrglehed, mille ülesanne on õitele tähelepanu juhtimine. Just erksavärviliste kõrglehtede tõttu ongi kaunis piimalill tuntud maailmas kui jõulutäht. Looduses kasvavatel kaunitel piimalilledel on kõrglehtede värvus ainult punane.

Kaunis piimalill õitseb novembris ja detsembris.

Kaunist piimalillest on aretatud üle 100 erineva sordi.

Kauni piimalille piimmahl on nahka ärritava toimega. Vältida tuleks piimmahla sattumist nahale või silma. Kui see peaks siiski juhtuma, tuleb see kiiresti voolava vee all ära loputada. On teada juhtumeid, kus inimene on jäänud ajutiselt pimedaks, pärast piimmahla silma sattumist.




HOOLDAMINE

Poest külma ilmaga kaunist piimalille koju tuues tuleks taim korralikult paberisse pakkida. Kasutada võiks ka ajalehti, kuna need hoiavad taime ümber soojust paremini. Taim on külma suhtes väga tundlik. Kui taim on kehvasti pakitud ning külmal võimalus taimele ligi pääseda, võib ka poest autosse kõndimisel taim külmakahjustusi saada. See aga tähendab, et taime ilu võib jääda väga lühikeseks.

Suvel võib kauni piimalille pärast öökülmaohu möödumist õue viia.

Kaunist piimalille kasvatatakse tihtilugu üheaastase taimena. Põhjuseks see, et taim vajab lühipäevareþiimi õitsema hakkamiseks ning selle saavutamine kodustes tingimustes tihtilugu soovitud viisil ei õnnestu.

Kui on soov taime kasvatada mitmeaastasena, tuleks pärast õitsemist taime varsi kärpida umbes poole võrra.




Valgus:

Suvekuudel tuleks kaunist piimalille hoida poolvarjulises kasvukohas. Septembrikuust alates tuleks taim panna valgesse kasvukohta. Sealjuures tuleb selleks, et taim saaks õitsema hakata, hoida taime septembris ja oktoobris vähemalt 12 tundi pimedas. Parim ajavahemik, mil taimele valgust anda oleks 8:00 – 19:00, ülejäänud aja hoida taim pimedas. Selle saavutamiseks võiks taimele musta kilekoti nö. pähe tõmmata. Pimedus peab olema taime jaoks täielik, mitte osaline, st. valgus ei tohi taimeni jõuda. Kappi tõstmine pole taimele eriti meeltmööda, kuna ta ei reageeri pidevatele asukohamuutustele hästi.

Temperatuur ja õhuniiskus:

Taim vajab õitsemise ajal sooja kasvukohta, sobivaimaks temperatuuriks on 18-24 kraadi. Pärast õitsemist võib taime viia veidi jahedamasse kasvukohta. Samas tuleb jälgida, et temperatuur ei langeks alla 15 kraadi.

Kaunis piimalill eelistab niisket kasvukohta, samas taime lehti ei tohiks piserdada.

Taime tuleks hoida tuuletõmbuse eest. Lehtede langetamine on tihtilugu märk sellest, et taim on tuuletõmbuse kätte jäänud.

Taim ei talu suuri temperatuuri kõikumisi. Seepärast tuleb taime kodustes tingimustes hoida ühtlase temperatuuri juures. Temperatuurikõikumisi põhjustavad ka erinevad elektroonika seadmed, mille lähedusse kaunis piimalill on paigutatud. Seepärast hoida taim eemal elektroonikaseadmetest ja küttekehadest. Suurtele temperatuurikõikumistele reageerib taim lehtede langetamisega.




Kastmine:

Kaunist piimalille tuleb kasta mõõdukalt. Muld peab olema kogu aeg niiske. Taim ei talu samas aga ka liiga märga mulda. Mulla läbikuivamist tuleb vältida. Üleliigne kastmisvesi tuleb potialuselt ära kallata. Enne järgmist kastmiskorda peab muld tahenema, kuid mitte muutuma tuhkkuivaks.

Kastmisvesi peaks olema toasoe.

Kastmiseks võib kasutada vannitamise meetodit, kus taim pannakse umbes 10 minutiks veeanumasse.

Väetamine:

Kaunis piimalill erilist väetamist ei vaja, kuid kui on soov taimele lisaaineid anda, siis tuleks kasvuperioodil (märts – september) taime väetada umbes 2 korda kuus. Väetamiseks kasutada õitsvatele taimedele mõeldud väetist.

Sügisest kevadeni (oktoober – veebruar) taime mitte väetada.




Paljundamine

Kaunist piimalille saab paljundada võrsetega, mis on muutunud piisavalt tugevateks, kuid pole veel moodustanud õisi. Pistikud võib panna vette juurduma, kuid enne tuleb oodata, kuni pistikust enam piimmahla ei voola. Kui pistikule on tekkinud 4-5 sentimeetrine juurestik, võib taime mulda istutada.

Ümberistutamine

Kaunis piimalill tuleb ümberistutada maikuus, kui taim on lehed langetanud ja õitsemise lõpetanud. Pott valida taimele eelmisest ainult veidike suurem.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Sünnihoroskoop + horoskoop naisele


Elusündmuste ennustamine nime transiittähtede järgi


Saatuse aastahoroskoop


Multifunktsionaalne pastakas


Kott - Adele


Käevõru: merevaik


Taldrikud (4 tk) (20 cm)


Kaelakee: Medusa


Taro kaardid: Dark Wood Tarot (koos raamatuga)


Tööriistakomplekt: 3-osaline


Käevõru: päikesesüsteem (16-17 cm)


Taro kaardid: African Goddess Rising Oracle (koos raamatuga)

Seotud postitused