Süvahingamine tagab hea tervise

Enamik naisi hingab roietevaheliste lihastega ega tõmba kopse õhku täis. Mehed kasutavad hingamisel kõhulihaseid, aga nemadki ei hinga lõpuni välja. Korrapärased hingamisharjutused muudavad pinnapealse hingamise sügavamaks ja rütmilisemaks, aitavad ventileerida kopse ja parandada ainevahetust, ühtlasi ergutavad vere- ja lümfiringet. Hingamisharjutused on eriti vajalikud neile, kes suitsetavad, kes teevad istuvas asendis või sundpoosis oma tööd, kel on nõrgad kopsud, süda haige, kõrge vererõhk, vereringehäired või kel pea valutab tihti. Inimene võib pikalt elada teadlikult nälgides, mõned päevad isegi joogiveeta, ilma õhuta aga vaid mõni minut. Ilma õhuta sureksid kõik rakud, elundid, katkeks ainevahetus ja mõtlemine. Tavalise hingamisega ahmib inimene endale sisse närvilisust, rahutust, isegi mitmeid haigusi.




Rütmiviidud teadlik ja sügav hingamine annab energiat väsinud ja kurnatud kehale, rikastab elundeid hapnikuga, vabastab vere saasteainetest, rahustab närvikava ning tormilisi tundeid. Suure linna tempoga on võimalik nii isegi looduslapsel mingil määral kohaneda. Süvahingamise puhul on oluline ette kujutada, kuidas sisse hingates õhuga endasse imetakse tervist, jõudu, enesekindlust, armastust ja kuidas välja hingatakse hirmud, rahutus, väsimus, isegi haigustekitajad. Kui seda teha korrapäraselt hästi õhutatud ruumis, avatud akna all või looduses, on hea toime varsti tuntav. Hingamisharjutusi ei tohiks teha kunagi täis kõhuga, kitsad rõivad ja vööd tuleb ära võtta, ideaalne poos on jooga lootose poos. Kui seda on raske võtta, võib istuda rätsepaistes, käed põlvedel, selg sirge. Kui ka seda on raske teha, saab hingamisharjutusi edukalt sooritada ka seistes ning isegi lamades.




Lihtsaim viis on hingata sügavalt nina kaudu sisse, hoida pisut hinge kinni ja siis hingata suu kaudu välja. Sellisel viisil võib nii alustada kui lõpetada päeva, hingates avatud akna all sügavalt 3-4 korda. Hingamise aktiveerimiseks on head tegevused ka õhupallide täispuhumine, ujumine, tempokas jalgsikäimine, sörkjooks, kõva häälega laulmine, häälepaelte võnkumine täishäälikute valjul hääldamisel (häälepaelte vibratsioon).

Vahelihase ehk diafragmahingamine parandab hästi seedetegevust. Püsti seistes asetada üks käsi rindade alla, teine kõhule. Hingata nina kaudu sisse surudes kõhtu ette kuni tekib väljahingamisrefleks ja siis hingata aeglaselt suu kaudu välja. Väljahingamisel võib õhku puhuda torus huultega nagu läbi kokteilikõrre. Hingata sel viisil soovitatakse 3 korda korraga. Oluline on nina kaudu sisse hingata ja suu kaudu välja. Kui tekib seejuures köhahoog, tuleb kogu röga välja köhida, seda ei tohiks alla neelata.




Süvahingamise eelharjutuseks sobib järgmine hingamisviis:

Istuda rätsepaistes käed põlvedel, sulgeda suu, kergelt kõhule vajutades teha algul aeglast sissehingamist. Kui kuuldub vaikne sisisev heli kurgupõhjast, on tehnika õige. NB! Rind ei tohi kerkida, vaid peab laienema külgedele. Aeglaselt sisisevalt hingates vajutatakse rinnakorv kokku, suulael ja kõri tagumisel seinal peab tekkima õhuliikumise surve. Soovitatakse 3-4 korda õhtul ja hommikul, lugedes seejuures pulssi (4 pulsilööki sissehingamisel ja 4 väljahingamisel). Pulsi lugemine ei tohi segada hingamist. Sissehingamisel koondada kogu tähelepanu hapniku juurdevoolule. Tajudes kehas mõnda nõrka kohta, tuleb õhuvool suunata just sinna. Enne süvahingamist tegelda nädala vältel ainult rütmilise sisse-väljahingamise harjutamisega.




Süvahingamisharjutusi:

1. Seista sirgelt, käed otse ees, tõsta sissehingamisel käed aeglaselt üles, välja hingates lasta käed aeglaselt alla, puhudes õhku suu kaudu välja.

2. Sirgelt seistes käed ees hingata sügavalt sisse, vehkida kätega hoogsalt kui veskitiibadega, surudes õhku kopsudest jõuga välja.

3. Seista sirgelt sõrmeotsad õlgadel ja hingata sügavalt sisse, hinge kinni hoides viia küünarnukid rinnakõrgusele, lükata mõned korrad neid kehast võimalikult taha ja suruda seejuures õhk suu kaudu välja.

4. Sirgelt seistes hingata energiliselt kolm korda sisse ja välja. Esimesel korral tõsta käed üles, teisel korral tõsta õlgade kõrgusele, kolmandal korral viia ette. Välja hingata suu kaudu.

5. Sirgelt seistes hingata aeglaselt sisse seejuures varvastele tõustes, samas poosis hoida hinge kinni, laskuda aeglaselt taldadele ja hingata välja. Võib lugeda rütmi vastavalt sellele, kaua suudetakse hingata ja hinge kinni hoida.




6. Sirgelt seistes hingata aeglaselt sisse ja tõusta varvastele, kopsude tühjendamiseks hingata aeglaselt välja ja istuda põrandale. Selline raskem harjutus sobib vaid hea tervise ja tervete liigestega puhul, kuna püstiasendist otse maha istumiseks on vaja treenitud keha.

7. Sirgelt kerges harkseisus seistes tõmmata aeglaselt sissehingates kõht sisse, pingutada kõhulihaseid ja hoida hinge kinni, põlvi kergelt kõverdades panna labakäed reitele, hinge ikka kinni pidades. Püstiasendisse tõustes hingata aeglaselt suu kaudu välja ja lasta kõht lõdvaks. Selline harjutus ergutab hästi lodevaid maoseinu.

NB! Süvahingamisrütmi õigesti kätte saada on küllaltki raske ja selleks polegi vaja teha mingeid ebainimlikke pingutusi. Ka mõned süvahingamised päevas parandavad enesetunnet ja rahustavad tuntavalt.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Kuuhoroskoop (päevade lõikes)


Inimese numeroloogiline sünnitabel + Sünniratta kood


Kas sobime kokku?


Seinakaunistus: karu


Kaelakee: ametüst


Kaelakee ja kõrvarõngad: malahhiit


Käevõru - Zebra jaspis


Pealamp: Black Diamond Spot 350


Taro kaardid: Tarot: Black & Gold Edition (ainult kaardid)


Skulptuur: jänes


Seinakaunistus: süda


Skulptuur: elevandid (3 tk)



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused