Kernu kadakas ja Laiuse pärn olevat Karl XII istutatud

Asukoht: Jõgeva maakond, Jõgeva vald, Laiuse

Jõgevamaal Laiuse kiriku lähedal pargis kasvab pärn, mille olevat samuti 1701. aastal istutanud Karl XII. Seda pärna nimetatakse Kuninga pärnaks ehk Kaarli pärnaks ehk Laiuse pärnaks. Juhan Kõpp kirjutas 1937. aastal, et enne lahkumist jättis kuningas väikese mälestise Laiuse kiriku aeda. Ta olevat käinud tihti praost Reiner Broocmanniga kiriku juures juttu vestmas.




Laiuse kirikuõpetaja Broocmann oli rootsi soost. Karl XII olevat sõja ajal olnud seal 5 kuud talvekorteris ja kevadel enne lahkumist istutanud kirikuõpetaja aeda kolm pärnapuud, mis veel 1836. aastal olevat alles olnud. Praeguseks on kaks neist kadunud. Dokumentaalset tõestust sellele ei ole, aga peetakse seda pärimust siiski pigem tõeks. 1918. aastal mõõtis Juhan Kõpp selle pärna ümbermõõduks juure pealt 5.28 m. 1999. aastal mõõtis Hendrik Relve puu kõrguseks 25 m ja ümbermõõduks rinnakõrguselt 4.29 m. Segadust tekitab aga see, et Laiuse kirikuuksest paremal aianurgas kasvab looduskaitsealune Kaarli tamm ehk Laiuse tamm kahe kaaslasega ka praegu. Väidetakse, et Kuningas olevat need istutanud praosti kolme tütre auks. Tegelikkuses on kaks puud aga tunduvalt nooremad kui kuninglik pärn ja ilmselt neil kahel kuningliku rootslasega pistmist siiski ei ole.

Pärn kehastab ilu, naiselikkust, graatsiat ja õnne, aga ka naissugu ja sellest tulenevat halastust. Heraldikas on süda pärnalehest tuletatud sümbol. Unenäosümbolina seostub samuti naisterahvaga.




Laiuse pärna istutamist Rootsi kuninga poolt kinnitavad mitmed ajalooallikad. 1700-1701 olnud kuningas talvekorteris Laiusel, 18-aastane kuningas elanud poollagunenud ordulossis. Karl XII olevat olnud küllalt askeetlik sõjamees, ega vajanudki erilisi mugavusi. Sel ajal õppinud ta ka kohalikke kombeid tundma. Kevadel enne lahkumist istutanud 3 pärna, väidetavalt kirikuõpetaja kolme tütre auks. See olevat toimunud 29. mail 1701. aastal. Pärnad sirgusid kõik puudeks, 1856. aastal murdus üks pärnadest tormis, teinegi hävis, aga kolmas on siiani alles. Puu sünniajaks istikuna loeti 1696, kui kuningas puukese maha istutas, pidi see olema juba mõne aasta vanune. Andmed klapivad ka vanuse poolest. Laiuse kirik on alles, Laiusel rajati ka üks esimesi rahvakoole, samuti esimene meeskoor.

Laiusel on püütud “kodustada” isegi mustlasi, aga nad ei jäänud päris paikseks, pigem poolpaikseks. Veel enne teist maailmasõda elas Laiusel umbes 60 mustlast, kes sakslaste poolt sõja ajal mõrvati.

Kirik on mitmel korral ka põlenud ja siis jälle taastatud. Pargis on veel üks Karliga seostatud puu, see on kaitsealune tamm, mis olevat olnud Karl XII jalutuskepp. Karl olevat läinud kirikuõpetajaga lobisema ja unustanud jalutuskepi aianurka. Unustatud tammine kepp aga võtnud juured alla ja kasvanud puuks.






Artikkel jätkub. Viite järgmisele lehele leiad pärast e-poe reklaami...





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Aastahoroskoop (saatus ja otsused)


Numeroloogilised analüüsid


Saatuse analüüs + saatus-tulevik horoskoop


Vaagnad (2 tk)


Multitööriist: ja nuga


Kaelakee: kaalude tähtkuju


Buddha kuju: rodoniit


Kaelakee: süda ja käed


Vihmavari: roos


Padjakate 45 x 45 cm (2 tk)


Kaelakee: kaksikute tähtkuju


LED küünlad (2 tk)



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.



Lehed ( 2 / 2 ): « Eelmised1 2

Seotud postitused