Leinaväli Tagamõisa poolsaarel

Tagamõisa on suuruselt teine poolsaar Loode-Saaremaal. Maapind on saartel küll väheviljakas, aga meri on ikka toitu andnud, mistõttu Tagamõisa poolsaare põhjaosas on inimesed elanud juba 4000 aastat tagasi, vanim kiviaja asulakoht on Undva külas. Eesti esimese iseseisvuse ajal elas seal üle tuhande inimese, tänapäeval elab poolsaare 11 külas alla saja inimese.
Rahva mälestustes on selle poolsaarega seotud üks kurb legend ühest õnnetult lõppenud pulmapeost. Endistel aegadel peeti pulmapidu enamasti pruudi vanemate juures, alles järgmisel päeval sõideti koos pulmarahvaga peigmehe koju, kus pulmapidu mitu päeva edasi kestis. Nii olid pulmad nö. “kahe otsaga”. Tavaliselt algasid pulmad noore kuu esmaspäeval või neljapäeval, mil sugulased kogunesid pruudi või peiu koju ja siis sõitis saajarahvas (peiu sugulased) pruudi koju pulmi pidama. Seal nõuti pruut välja erinevate rituaalide ja pulmakommetega ning pulmad jätkusid peiukodus. Sõit ühest kodust teise toimus uhkes pulmarongis. Legend räägib, et Tagamõisa lähedal kohtunud kaks pulmarongi ja kumbki ei olnud nõus teisele teed andma. Selle tõttu läinud kuraasikate pulmaliste vahel võitluseks, mille tagajärjel hukkunud üks peigmeestest. Pulmapeole järgnenud hoopis suur nutt ja lein ning õnnetuse kohta hakatud nimetama “leinaväljaks”.

Eesti talupojapulmas oli rohkesti ürgseid kombeid ja rituaale, et noorpaari elu kulgeks igati õnnelikult. Õnnetus juhtus ilmselt seetõttu, et tol ajal oli kombeks, et üks (võib-olla ka mitu) pulmarongi eesotsas sõitvatest pulmalistest kandis mõõka. See oli üks osa tolle aja pruutpaari õnne kaitsvatest pulmarituaalidest. Veriste kokkupõrgete vältimiseks keelas valitsus mõõkade kaasavõtmise pulmarongi. 17. – 18. sajandil (Rootsi ajal) kehtestati pulmade pidamisega seoses palju piiranguid, kuna talupojad pidasid pulmi sageli kaugelt üle oma võimete. Keelust üleastujaid karistati kas rahatrahvi või ihunuhtlusega.
Mälestisena on märgitud ära Tagamõisa kalmistu “Leinaväli”. Leinavälju leidub Saaremaal ja ilmselt kogu Eesti teisigi.

Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Aastahoroskoop - 214 lehekülge


Inimese isiksuse ja elutee skeemi põhjalik numeroloogiline analüüs (lühem kokkuvõtlikum variant)


Kahe kuu horoskoop ja numeroloogia (53 lehekülge)


Seenekujulised kristallid: lasuriit (7 tk)


Vaas


Tass: konn


Kaelakee: skorpion


Kaelakee: jäära tähtkuju


Kaelakee ja kõrvarõngad


Taro kaardid: Sacred Spirit Reading Cards (koos raamatuga)


Kaelakee: opaal


Kristall: unakiitNB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused