– Aegajalt niisutada nina sidrunimahlaga, sisse võib hingata ka sidrunimahla auru. Kui nina hakkab kipitama, siis võib mõne minuti pärast lahustada klaasis vees 1/2 tl soola (mäestiku või meresool) ja niisutada lahuses vatitupsud ning asetada ninasse.
– 100 ml päevalille või oliivõli kohta 1 kuhjaga spl sookailu, lasta 21 päeva pimedas seista, iga päev loksutada. Kurnata ja tilgutada ninasse 2-3 tilka 3-4 x päevas, hiljem 1 tilk 4 x päevas, aga mitte üle ühe nädala. Nohu läheb üle mõne päevaga.
– Juua värsketest või kuivatatud metsmaasikatest (või vaarikatest) tehtud tõmmist ja minna seejärel kohe magama. Enne võib nuusutada veel salvei või koirohulehtede tõmmist.
– Juua aeglaste ja väikeste sõõmudega 1 klaasitäis leiget piima, kuhu on tilgutatud 4-5 tilka joodi. Puhas piim ei ole nohu puhul soovitatav, kuna muudab eritise limasemaks ja raskemaks (tekitab lima juurde)
– Lisada kummeliteele 1 tilk eukalüptiõli, hingata sisse auru 10 min jooksul. Kummeliteed võib ka lihtsalt joogina kasutada, on põletikuvastase toimega.
– Nohu puhul aitab saialillesalv: 5 peotäit peeneks tambitud värskeid saialilleõisi ja -lehti segada poole kilo kuuma searasva või võiga. Lasta 25 min tõmmata, tõsta pliidilt ära ja lasta veel 24 tundi seista. Sulatada üles ja kurnata. Taimede vahekord peaks olema 1:10. NB! Madala vererõhu või südamehaiguste korral saialill ei sobi.
– Tilgutada ninna värsket aaloemahla (3-4 tilka). Masseerida ninakülgi, et toimiks.
– Mittesuitsetajatel võib lasta sisse hingata viirukisuitsu.
– Hoida suletud suus viina (6 min või kauem)
– Nohuga on kasulik soojas toas soojades riietes mähkida end soojadesse tekkidesse ja juua odravett või kuuma teed ning rohkelt higistada. Nuusutada riivitud mädarõigast ja panna pooleks tunniks mädarõika mähis turjale ja käsivartele õlgadest allpool.
– Soovitatakse nohu korral proovida päeva jooksul mitte midagi juua, süüa vaid kuivikuid, muna või liha. Tarvitada ei tohi ka puu- ega köögivilju, sest need sisaldavad vett. Vähendab limaeritust.
– Lastele sobivad ninatilgad saab, kui keeta kummeleid suhkruga.
– Kasulik on põsekoopaid soojendada nt kõvakskeedetud munadega mõlemalt poolt (hoida kuni jahtumiseni). Nina võib soojendada ka muul viisil.
– Õhtul kuum jalavann sinepipulbriga(1 spl 5-8 l vee kohta). Vanni võib teha ka soola või söögisoodaga (mitte kasutada tehissoola). Seejärel panna jalga villased sokid ja minna magama. NB! Seda ei soovitata neeru- ja südamehaiguste korra.
– Määrida jalatallad ööseks petrooleumiga (niisutada lapp petrooleumis, väänata välja ja asetada jalataldadele) Panna jalga villased sokid ja mähkida soojalt jalad kinni. Hommikuks on nohu vähenenud või hoopis kadunud.
Nohuga on kasulik saunas leili võtta. Seejuures hõõruda ristluu piirkond sisse riivitud rõika ja mädarõika seguga (1:1). Lisada võib ka soola ja mett. Pärast saunast tulekut juua 2-4 tassitäit pärnaõite, leedripuu või kummelitõmmist (või teed). Lisada võib hapude marjade mahla. Võib kasutada ka saunamett (nt. eukalüptiga).
KUI NOHU KIPUB VÕTMA KROONILIST KULGU:
– Tõmmata iga päev ninna soolast vette (1 tl naturaalset soola klaasi vee kohta). Suvel meres ujudes võib ninna tõmmata nt. merevett.
– Loputada nina seisnud või käärima läinud peedikeedusega.
– 1 tl boorhapet, 1 tl piiritust, 1 tl glütseriini- segu tõmmata ninna.
– 4 tl söögisoodat, 5 tilka joodi klaasi vee kohta- tõmmata ninna ja loputada suud.
– Loputada nina sooja veidi soolase veega, kuhu on lisatud saialille või eukalüptitinktuuri (1 tl poole liitri vee kohta). Kummardatakse nõu kohale, tõmmatakse nina kaudu sisse ja lastakse suu kaudu välja. Vaheldumisi mõlemasse sõõrmesse ilma asendit muutmata kasutada kogu vedelik. Kroonilise nohu korral teha hommikul ja õhtul.
Ennetava vahendina sobib külmetushaiguste puhul hästi sidrun. Esimeste halva enesetunde nähtude korral võtta 1 õhukese koorega keskmine sidrun. Pesta, lõigata pooleks ja keeta lõigatud pool allapoole 5-10 min. Vett võiks olla umbes 1,5 klaasi (1-2 klaasi). Vajutada viljaliha sidruni seest lusikaga keeduveele lisaks, juua aeglaselt lonkshaaval ilma suhkruta kogu vedelik korraga.
Artikkel jätkub. Viite järgmisele lehele leiad pärast reklaami...
NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.
Kui soovid lisada siia lehele sisuturundusartiklit kliki siia.