6 peamist kutsesuundumuse tüüpi

Töömaailm on mitmekesine ja pakub inimestele erinevaid võimalusi oma karjääri kujundamiseks. Üks oluline aspekt, mis mõjutab meie kutsevalikuid ja -suundumusi, on meie isiklikud kalduvused ja eelistused.

1. REALISTLIK KUTSESUUNDUMUS

Realistlikuks kutsesuundumuseks sobivad isikuomadused on asjalikkus, kahe jalaga maa peal olemine, püsivus, tagasihoidlikkus, praktiline ja realistlik mõtteviis, konkreetsus ja hea füüsiline tervis.

Selle suundumuse tegevused nõuavad inimeselt kehalisi võimeid ja praktilist taipu. Need on tööd, mis ei nõua isikupärast väljendus- või suhtlemisoskust ega erilist intellektuaalsust, vaid nõuavad masinate, seadmete, asjadega ümberkäimist või loomade ja taimedega tegelemist. Enamasti on need ametikoolidest saadavad erialad. Valdkonnad on põllumajandus, metsandus, toiduainete töötlemine, ehitus, energeetika, mehaanika, riigikaitse, tehnilised spordialad, sõidukite juhtimine, kalastamine, remondi- ja ehitustööd, käsitöö.




2. INTELLEKTUAALNE KUTSESUUNDUMUS

Intellektuaalseks kutsesuundumuseks vajalikud isiksuse omadused on head akadeemilised võimed, teadmishimu, loogiline ja kriitiline mõtlemine, tõe ja õiguse taotlemine, sõltumatus.

Selle suundumusega on seotud materiaalse, sotsiaalse ja vaimse maailmaga seotud valdkonnad: info kogumine ja analüüs, probleemidele lahenduste otsimine, teadus. Need on kõrgeid teadmisi nõudvad erialad ja nõuavad ka kõrget lugemistaset. Siia kuuluvad antroploogia, astronoomia, biokeemia, biomeditsiin, filoloogia, füüsika, geneetika, informaatika, matemaatika, psühholoogia, sotsioloogia, teoloogia, ülikoolis õpetamine jt. Nende erialade omandamiseks on vaja kõrgharidust. Intellektuaalse kutsesuundumusega kaasneb alati suur vaimne koormus, mida kompenseerib füüsiline vabaajategevus.




3. ARTISTLIK KUTSESUUNDUMUS

Artistlikuks kutsesuundumuseks vajalikud isiksuse omadused on isikupära, originaalsus, tundlikkus, väljendusrikkus, loovus, väga hea kujutlusvõime, avatus, inspiratsioon, loovad anded. Need inimesed vajavad keskmisest rohkem tähelepanu, kiitust ja tunnustust, neil on keeruline ja mitmekülgne maailmataju, nad võivad olla ka eraklikud või ekstsentrilised.

Selle suundumuse elukutsed nõuavad eneseväljendust (helides, tantsides, näideldes või materjalidest midagi valmistades). Toimub alati tundmatusse sukeldumine, uue avastamine, millegi loomine, andekad loojad omavad alati erilist karismat. Et midagi suurepärast luua, vajavad nad eelkõige tegevusvabadust ajas, ruumis ja maailma tunnetamisel. Selle valdkonnaga on seotud maalimine, lavastamine, näitlemine, näite- ja romaanikirjandus, luuletamine, graafika, skulptuur, rakenduskunst (ehted, klaas, keraamika jms.), arhitektuur, disain, muusika (kiriku-, levi-, rahva-, ooperi- ja instrumentaalmuusika), lavakunst, tants.




4. SOTSIAALNE KUTSESUUNDUMUS

Sotsiaalseks kutsesuundumuseks vajalikud isiksuse omadused on inimlikkus, sõbralikkus, kannatlikkus, heatahtlikkus, hoolivus, taktitundelisus, mõistmine, lahkus, abivalmidus, koostöövõimelisus, tundlikkus. Selle suundumuse puhul peab inimene olema võimeline enda soove ja vajadusi tagaplaanile jätma.

Sotsiaalsed tegevused nõuavad palju suhtlemist, tihedat kontakti inimestega, teiste abistamist ja teenindamist, õpetamist ja nõustamist, ravimist ja hooldamist, kasvatamist, vähem kehalisi ja käelisi võimeid.

Selle suundumusega seotud elukutsed on seotud eripedagoogika, alusõppe, põhi- ja gümnaasiumiõppe, sotsiaaltöö, hooldamise, psühholoogilise nõustamise, vabatahtliku töö, ühiskondliku tegevuse, heategevuse jms.




5. ETTEVÕTLIK KUTSESUUNDUMUS

Ettevõtliku kutsesuundumuse jaoks vajalikud isiksuse omadused on edasipüüdlikkus, auahnus, energilisus, riskijulgus, vastutustunne, kaalutlemisoskus, ettenägelikkus, seltskondlikkus, enesekindlus, optimism, julgus,
veenmisoskus, püsivus, keskendumisvõime ja võime ennast kehtestada.

Selle suundumuse juurde kuuluvad tegevused võimaldavad juhtida meeskonda või kollektiivi, siia kuuluvad valdkonnad on majandus, poliitika, sport. Eelduseks on loomupärane suhtlemisvõime, probleemide lahendamise oskus, hea väljendus- ja esinemisoskus. Ka hea väljanägemine on kasuks, kuna seltskondlik elu on oluline edu tagamiseks. Selle kutsesuundumuse puhul on vaja juhtida, korraldada, praktilist taipu kasutada, on vaja osata rahaasju korraldada ja raha hankida, ülearuseid riske maandada. Erialad on seotud majanduse, õigusteaduse, avalike suhete, teabekorralduse, avaliku halduse, politoloogia, ettevõtte, asutuse või äri juhtimisega.




6. KONVENTSIONAALNE KUTSESUUNDUMUS

Konventsionaalseks kutsesuundumuseks vajalikud isiksuse omadused on kohusetruudus, täpsus, hoolikus, praktiline taip, korra ja süsteemi loomise oskus, püsivus, põhjalikkus, rutiini talumise võime.

Selle valdkonna elukutsed nõuavad eeskirjade ja nõuetega kohanemist ja nende täpset järgimist, samuti tõsidust ja ametlikku suhtlemisstiili. Siia kuuluvad süsteemsed ja korrapärased tegevused, andmete kogumine ja töötlemine, selged, täpsed ja reeglipärased ülesanded. Sellised elukutsed on seotud infoteaduse, majandusarvestuse, raamatupidamise, raamatukogunduse, rakendusinformaatika, statistika ja ametliku suhtlemisega.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Parima sõbra horoskoop


Kas Sinu nimi sobib eluteega kokku? + Millest räägib Sinu nimi?


Kas Sinu nimi sobib eluteega kokku?


Kaelakee: ema ja poeg


Käevõru: must ahhaat (tshakra)


Kaelakee: fluoriit


Tekk (100 x 130 cm)


Taro kaardid: Goddess Love Oracle (koos raamatuga)


Päikesepüüdja (4 tk)


Seinapilt lõuendil: päikesetõus rabas


Taro kaardid: Die Weisheit der Drachen (koos raamatuga)


PLAYMOBIL City Action tuletõrjeauto, 9464



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused