7 asja, mis pereelu tasakaalus aitavad hoida


Foto: pixabay.com

Üks elu keerulisemaid katsumusi on harmooniline kooselu mehe ja naise vahel. Kui kumbki pool suudab mõista, et abikaasa on tema enda käitumise ja tegude “peegel”, siis on tehtud suur samm harmoonia saavutamise nimel. Täielikku harmooniat ilmselt kunagi ei saavutata. Muidugi võib ju alati partneri välja vahetada, aga enamasti korduvad uue partneriga samad probleemid, võib-olla vaid pisut teistmoodi. Probleemid on alati seotud inimese endaga, vaid iseennast ja oma suhtumist muutes saab elus midagi muuta. Kui on lapsed peres olemas, seab selline kokku-lahku elu ka nende heaolu ja arengu ohtu. Kui juba ollakse abielus või püsivas suhtes, siis võiks püüda võtta sellest parimat. Pereelu aitavad tasakaalus hoida:



1. KESKENDUMINE SELLELE, MIS ON HÄSTI

Igasugune kriitika, olgu õigustatud või õigustamata, mürgitab paarisuhteid. Tuleks otsida kaaslase häid omadusi, mitte vigu. Sellest, mis ei meeldi tema juures, võib rääkida ka nii, et teine mõistab ja aru saab. Kaaslast tuleks võtta sellisena, nagu ta on, liigselt keskendumata tema vigadele. Igas inimeses on ju ka palju head. Heakskiitmine ja vigade andestamine ei tähenda muidugi mitte seda, et endale lastakse liiga teha. Unustada ei tohiks seda, et ei saa teist inimest muuta, kui ta ise seda ei taha. Hästitoimivad inimsuhted on kindlasti tõeline kingitus elult. Kuna raskused ja probleemid inimeste elust ei kao, on neid lihtsam ületada koos ja kokku kasvades. Enne tõsisel teemal sõnavõtmist peaks keskenduma alati jutu mõttele, mitte teineteise halvustamisele. Kui peres on lapsed kasvamas, siis ka nende puhul on see nii, kuna pere on üks tervik.



2. AUSUS ja AVAMEELSUS

Usaldus on iga abielu alustala ja selle hoidmiseks peab kumbki osapool olema aus. See ei tähenda mitte sugugi seda, et teise inimese iga viimase saladuse peab välja õngitsema, igaühele võiks jääda alles ka mingi privaatsus isegi koos elades. Kui on olemas usaldus ja armastus, siis püsib pereelu tugeval alusel. Ka tunnetest tuleks kaaslasega rääkida ausalt, saladused ja petmine viivad usalduse. Liiga palju ja kogu aeg tunnetest rääkimine võib muutuda pikapeale samuti tüütavaks. Liiga palju tühje sõnu kooselu kvaliteeti ei paranda, taktitunne võimaldab säilitada teisel poolel väärikuse ka halvas olukorras.

3. VASTUTUS

Kui on otsustatud koos elu jätkata, siis peaksid mõlemad osapooled võtma vastutuse pereelu toimimise ja laste kasvatamise eest. Mõlemal on kohustus hoida perekonda ja suhet, kumbki pool ei ole teisest tähtsam. Alati on võimalik valida, kas ohtu sattunud abielu lõpetada või jätkata ja ise areneda. Kui üks osapool teise kulul elab, liigselt domineerib või teist ära kasutab, ei ole pereelu täisväärtuslik, kuna teine osapool on vastutusest kõrvale lükatud. Vaidlused ja väikesed tülid on kahe võrdse partneri vahel loomulikud, oluline on, et sellest sünniks mingi toimiv lahendus, mis pereelu edasi viib.



4. HELLUS

Selle puudumine mõrandab lähedasi suhteid väga kiiresti ja paneb otsima soojust mujalt. Hea naine on mehele „õige rohi” ja ainult õige mees saab panna naise “helisema”, hea mees on naise kaitse ja tugi. Kui on valik tehtud, siis peaks alles hoidma ka sellise helluse, mis on ilma seksuaalse tagamõtteta: kallistamine, romantika, rõõmutekitavad þestid, head sõnad, sõbralikud naljad.

5. VÄLTIDA RAHATÜLISID

On hea, kui abiellutakse varanduslikult võrdsega ja majanduslikku rikkust kasvatatakse koos. Kulud võiks õiglaselt omavahel jaotada, suuremate ostude suhtes võiks kokku leppida, suuremaid tehinguid otsustada koos, kummalegi peaks jääma ka mingi oma raha. Rahajuttudesse peaks kaasama kogu pere. Rahatülid viivad kiiresti lahku, eriti siis, kui seda vähe on, sest ütleb ju vanarahvaski, et “tühi toob tüli majja”. Igasuguseid suuremaid rahatehinguid ja laenukohustusi tuleks koos otsustada ja hoolega kaaluda.



6. INTIIMSUS

Seks ja lähedus on abielus väga olulised, kui see pool on rahuldamata, on suur tõenäosus, et ühe või teise osapoole silmad hakkavad kõrvale vaatama. Seksi osas on sageli ootused erinevad, naised soovivad pigem romantikat ja tähelepanu, mehed rohkem füüsilist lähedust ja abikaasa poolt tunnustust, aga võib olla ka vastupidi. Hea ja rahuldustpakkuv seks alati liidab paari, vahel on vaja värskendust ka abielusuhteis olles, kui intiimne pool liiga rutiinseks kipub muutuma.

7. PRAKTILINE ELUKORRALDUS

Oluline on, et pere saab eluga hakkama ja laste kasvatamisega tullakse toime. Väga oluline on, et praktilise elu püüdlused ja soovid oleksid sarnased, elu üle otsustatakse koos ega lasta kõrvalistel inimestel pere ellu sekkuda, olgu need või sõbrad ja lähisugulased. Öeldakse, et mees on “pea” ja naine “kael”, mis seda pead vajalikus suunas keerab, sest abielu püsivus oleneb väga suures osas naise tarkusest ja mehe võimekusest materiaalses maailmas toime tulla.

Seotud postitused