Oma kodu soetamine on väga tähtis otsus, mille puhul ei tohi lasta tunnetel mõistusest üle olla. Kuna tegemist on pikaajaliselt elu mõjutava otsusega, tuleb enne hoolikalt mõelda ja kaaluda. See puudutab pikaajalise siduva lepingu sõlmimist, notarikulusid ja igakuiseid laenumakseid, aga arvestama peab ka sellega, et pika aja jooksul võib elus paljugi muutuda. Kõike ei suuda inimene ette planeerida, on vaja ka tõeliselt head varuplaani, kui midagi peaks päris viltu minema. Et kodu jääb hiljem pere varaks, see on kindlasti suurim boonus. Kodu ostmiseks võetud pangalaen seob pikkadeks aastateks suure finantskohustusega, aga annab ka teatud kindlustunde, eriti kui peres on ka lapsed kasvamas.
On vähemalt viis olulist asja, mida peaks arvesse võtma suure pangalaenu puhul:
1. Laenu summa
Enne laenu võtmist tuleb endale selgeks teha, kas üldse ja kui palju on võimalik laenu võtta. Tuleks kindlasti hoolikalt kaaluda ka alternatiivseid võimalusi kodu soetamiseks. Kõik sissetulekud ja väljaminekud tuleb ausalt kirja panna, ilma illusioonide ja enesepettuseta. Eriti peab arvestama igakuiste vältimatute kuludega, et ei laenaks ennast lõhki. Pangad ei anna laenu, kui sissetulekud pole piisavad või kui muid kohustusi on liiga palju ja uurivad laenutaotlejate finantskäitumist väga hoolega. Väga oluline on stabiilne ja kindel töökoht.
2. Igakuine makse
Oluline on välja arvutada, kui suur tuleb igakuine laenumakse koos muude vältimatute kuludega. Igakuine laenumakse ei tohiks olla suurem kui 25-30 % pere eelarvest. On vaja enne laenu võtmist paika panna ka tagavaraplaan, kui midagi ootamatut peaks juhtuma. Näiteks lisasissetuleku võimalused või mingid varad, mida saab ära müüa raskustesse sattudes.
3. Tagatis ja omafinantseering
On hea, kui arvestatav summa on endal juba olemas või on mingid varad tagatiseks. On suur risk, kui tagatiseks on oma kodu ja ka omafinantseeringu summa on laenatud. Säästud on vajalikud ootamatuteks olukordadeks ja alati on hea, kui on mingit sellist vara, mida vajaduse korral ära müüa saab.
4. Erinevad pakkumised
Laenupakkumisi tuleks küsida erinevatest pankadest, nii saab kaubelda lepingu sõlmimiseks paindlikke tingimusi ja isegi paremat hinda. Pakkumisi saab võrrelda ja nii leiab enda jaoks sobivaima. On mõistlik pidada läbirääkimisi ja mitte sõlmida lepingut liigselt kiirustades. Suure laenu võtmisel ei tohi olla hooletu. Laenupakkumiste küsimisel tuleb ausalt kirja panna nii oma tulud kui ka kõik rahalised kohustused: krediitkaardid, tarbimislaenud, õppelaenud, väikelaenud, autoliisingud ja kõik muud finantskohustused.
5. Ostu vormistamine
Kui pank annab positiivse vastuse, saab korteri või maja ära broneerida ja ostu vormistama hakata. Turvalisem variant on alati usaldusväärne kinnisvarafirma, aga see on kallim kui otse omanikult osta. Maakleri puhul peab arvestama lisakuludega: notaritasud, hindamisakt, lepingutasud, maakleri tasu, kohustuslik kindlustus jms. Alati tasuks teha maakleri ja kinnisvarafirma põhjalik taustauuring ja otse omanikult ostes on taustauuring veelgi olulisem. Endale kodu pikemaks ajaks laenuga ostes tuleks olla ülipõhjalik. Kortermaja puhul peaks uurima kindlasti ühistu majandusliku olukorra, igakuiste kulude, naabrite ja ühistu toimimise kohta. Ka maja puhul on selle seisukord, asukoht ja naabrus väga olulised. Eriti vanema kinnisvara puhul peaks hoolega uurima selle elektrisüsteeme, soojustust ja muud olulist, samuti igakuiseid kulusid.
NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.
Kui soovid lisada siia lehele sisuturundusartiklit kliki siia.