Kuidas õppida mediteerima?

Meditatsioon ehk mõtlus on eelkõige vaimne areng. Seda praktiseeritakse nii Idas kui Läänes ja kõikides tähtsamates religioonides on sellel oluline koht. Eesmärgiks on stabiliseerida oma seesmist harmooniat, et see aitaks tunnetada teadvuse kõrgemaid sfääre. Lõppeesmärgiks on jõuda puhta tõeni.

Meditatsioon soodustab keha ja mõtte koostööd, tugevdab keskendumisvõimet ja mälu, mis omakorda aitab lahendada igapäevaelu probleeme. See rahustab meid seesmiselt, aitab tasakaalu viia ümbritseva maailmaga.

Mediteerimine ehk mõtlus on pidev töö, tulemusteni ei jõuta kohe, vaid pikema aja vältel. Eesmärgiks on rahulolu ja teadveloleku saavutamine, mõtete ja suhtumise muutmine, olevikus elamine, õige hetke tabamine, hirmudest vabanemine, õnnetustest hoidumine, energia kogumine ja hoidmine, virgumine, mõistmine, iseendaga leppimine. Mõtlusviise on palju: mõtete tagasilükkamine, keskendumine, pühendunult töötamine, muusika kuulamine, mantrate värvimine, looduses jalutamine, maalimine, raamatute lugemine, kujutluspiltide loomine, ka naer ja huumor aitavad vabaneda must-valgetest tavatõdedest. Meditatiivsus on eluhoiak ja maailmavaade, igavikulise hingerahu sümbol.




Kolm kõige olulisemat meditatiivset tegevust

TÖÖ – Tööülesanded, mis nõuavad suurt tähelepanelikkust ja keskendumist, aitavad vabaneda ebamäärasest tulevikuootusest ja laialivalguvast elustiilist. Töö, mis sunnib pühenduma, olevikus olema, selle hästi sooritamiseks ka endaga tööd tegema, on meditatiivne.

KAUNID KUNSTID – Laulmine, joonistamine, maalimine, musitseerimine, tantsimine, kirjutamine (luule või ilukirjandus), käsitöö ei ole mitte ainult andekate pärusmaa, igaüks võib sellega tegeleda kasvõi üksi olles. Nende tegevuste järelmõju on väga positiivne. Musitseerimine või kaunite kunstidega tegelemine aitab saavutada sisemist harmooniat ja ka valmiv looming on hingestatud, kui looja on pühendunud.




SPORT – Tervisesport, eriti eheda loodusega kokkupuutes, on väga meditatiivse mõjuga. Kehalised pingutused võivad ergutada ka seesmist arengut, sest mõjutavad energiakeskuste tegevust kehas. Väga meditatiivsed tegevused on kõik vabas looduses harrastatavad spordialad: mägimatkamine, suusatamine, jalgrattasõit, ujumine vabas veekogus, metsas või mere ääres jalutamine. Idamaised võitluskunstid on väga meditatiivsed ja nõuavad keskendumist. Omas tempos sooritatud meditatiivses tegevuses ei ole kaotajaid ja see on igaühele jõukohane. NB! Võistlusspordil meditatiivne mõju puudub.

Mediteerimise juures on oluline keha tegevus ja kehahoid, hingamine, mediteerimise objekt, koht ja aeg:

KEHAHOID JA KEHA TEGEVUS

Algul võib kasutada staatilist puhkeasendit, hiljem võib praktiseerida mediteerimist ka liikumises. Vastavalt raskusastmele on määratletud 3 poosi:




Egiptuse asend – toolil istudes, õlad vabad, rindkere vertikaalselt, seljatoele ei nõjatuta, jalad natuke harkis, käed toetuvad põlvedele. Just nii istusid vaaraod oma troonil.

Zazen – zen-budistid kasutavad põlvili vaibal mediteerimist, jalad taha sirutatud, tuharad kandadel, käed rüpes, pea püsti.

Lootos – see on jooga klassikaline poos, kus vaibal istudes on jalad risti, pöiad reitel, käed jalgadel, selg sirge, pea püsti, keha raskus istmikuga ühel tasandil, mitte jalgadel. Võib kasutada ka pool-lootost (rätsepaistet), kui pöidasid reitele asetada ei suuda.




HINGAMINE

Hingamine on elu tähtsaim funktsioon. Inimene võib olla mõnda aega vee ja toiduta, aga hingamata mitte. Hingamise kaudu saadakse Universumist energiat. Sissehingamine toimub nina kaudu, õhk peab täitma kõhuosa, seejärel rindkere ja jõudma kopsudesse. Sissehingatud õhk peetakse kinni, loetakse algul 10-ni, hiljem võib kauem hoida. Väljahingamine toimub rahulikult ja aeglaselt, avatud suuga, kuni õhust tühi ollakse. Keha tõmbub väljahingamisel aeglaselt kokku. Õhu peetus pikeneb treenimisel, keskendumise suurenedes ei vaja keha enam nii palju välisenergiat.

MEDITEERIMISE OBJEKT

Visualiseerimine on loominguline kujutlemine. Silmad sulgedes on tajupilt pimedus. Manatakse vaatevälja helendav punkt, seda hakatakse visualiseerima suuremaks ja heledamaks. Mõelda võib mingist väärtusest (armastus). Kui suudetakse kujutleda helendavat kera, siis on võimalik muuta ka selle värvi. Sel viisil saavutatakse hingerahu ja eneseusaldus. Hiljem saab mediteerida ka ilma objektita. Oluline on peatada mõtlemine, see nõuab suurt kontsentratsiooni ja head keskendumisvõimet. Alustatakse viiest minutist ja pikendatakse aega viie minuti kaupa üle päeva, kuni poole tunnini, mis on optimaalne aeg. Mediteerimise võib lõpetada avatud silmadega. Kogenud mediteerijad suudavad avatud silmade liikudes sellega tegeleda.




AEG ja KOHT

Mediteerimiseks sobivad rahulikud ja vaimsed paigad. Välisärritajad on väga segavad eriti alguses, kogenud mediteerijaid need enam ei häiri. Mahe valgus ja lõhnaküünlad aitavad süveneda ja keskenduda, samuti mõjuvad hästi looduse helid (vee vulin, linnulaul, mere kohin, tuule sahin). On väga hea mediteerida vabas looduses. Sobivaim aeg on varased hommikutunnid ja hiline pärastlõuna. Vahetult pärast söömist ei tohiks seda praktiseerida, tühja kõhuga on kergem soovitud tulemust saavutada.

NB! Meditatsioon ehk mõtlus sobib kõigile, ohtlikud võivad olla vaid ühismeditatsioonid. Suurte masside kaasamine ühismeditatsioonil nõuab väga oskuslikku juhendamist.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Saatuse analüüs


Aastahoroskoop (saatus ja otsused)


Sünnihoroskoop + horoskoop naisele


Kaelakee: kalade tähtkuju


Kaelakee: merihobuke


Taldrikud (27 cm) (3 tk) - Villeroy & Boch


Taskupeegel


Kaelakee: kuukivi


Seinapilt lõuendil või kapal: päikesetõus rabas


Peegel: makramee


Laualamp


Peegel: makramee (2 tk)



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused