Kuidas vähendada vaevusi (süle)arvutiga töötades

Arvutite ja nutitelefonide piiramatu kasutamine mõjutab just laste arenevaid kehasid, tekitab halba rühti ja kujundab skeletti, aga põhjustab ka täiskasvanutel selja- või kaelavalusid. Seljavalud võivad tekkida isegi neil, kes on sportliku eluviisiga, kui vabal ajal ollakse peamiselt staatilises asendis. LED-valgus kahjustab aga silma võrkkesta. Peamiselt mõjutab see lapsi, kes aina nooremas eas sellega kokku puutuvad. Teadlaste sõnul ei ole inimeste silmad loodud otse valgusesse vaatama, vaid valguse abil vaatama, mistõttu kunstvalgus mõjutab tugevalt silmade tervist.




Sülearvutit tuleks kasutada spetsiaalsel alusel, vastasel korral on “nutikaela” teke paratamatu. Vale peaasend mõjutab kogu keha. Sülearvuti ja teiste nutiseadmete kasutamisel on pea õlgadest eespool. Selles asendis on kaelalihased pinges, sest peavad koos ülaseljalihastega rohkem töötama ja pea asendit hoidma. Pea pideva ettekallutamisega reageerib keha suurenenud raskusele õlgade ülesviimise ja ettepoole vajumisega. Kaela nõgusus suureneb ja ülaselg kumerdub. Lihasmälu kaudu see asend salvestatakse ja kogemus õigest kehaasendist pikapeale ununeb. Just seetõttu suurenevad kaela-, selja-, õlapiirkonna luude ning lihastega seotud vaevused. Pikema perioodi vältel tekivad pöördumatud muutused.

Kuna töölaua kõrgus enamasti pole reguleeritav, on oluline hankida ergonoomiline kontoritool. Hea tool toetab istuja lülisamba nimmeosa ja seljatugi ei takista käte liikumist. Arvutiekraan peaks olema silmadega ühel kõrgusel. Loomulik vaatlusasend on 15 kraadi silma horisontaalpinnast allapoole. Kuvari kaugus keskmiselt pool meetrit või pisut rohkem. Klaviatuur peaks olema küünarnukikõrgusel või pisut madalamal.




Arvutiga pikema aja vältel tööd tehes loeb mugavus, mitmesugused asendid on lubatud. Õige asendi korral on klaviatuur ja käsivars sama nurga all. Madalamal asetseva klaviatuuri korral võib kalle olla pisut tahapoole. Kindlasti peaks kasutama randmetuge, et kirjutades oleks randmed ja küünarvarred toestatud. Käte õhus hoidmine trükkimise ajal koormab liigselt õlavöötmelihaseid ja võib tekkida ka nn. “hiirehaigus” ülekoormuse tõttu randmes. Kanged käed, sõrmed, valu randmete ja peopesade juures annab märku, et asend on vale. Kõige parem on töötada, kui terve käsi on küünarnukist täisnurkselt lauale toetatud. Abiks on ka tasakaalupadjad tooli istmel, millel tuleks istuda veerand kuni pool tundi järjest mitu korda päevas. Töötooli külge võib kinnitada ergonoomilised käetoed ja spetsiaalsed jalatoed. Ergonoomiline “hiir” toetab sõrmi, pöialt ning rannet. Kuna arvutiga töö nõuab palju istumist, siis tuleks seda vähendada võimalikult palju. Koosolekute ajal, ühistranspordis, telefoniga helistades võib seista püsti. Vahepeal võib teha väikesi pause võimlemiseks ja ülakeha harjutusteks. Et see teistele häiriv ei oleks, võiks neid võimlemispause ühiselt harrastada. Toolil istudes peaks sageli asendit vahetama. Hea oleks vähemkasutatavad töövahendid (printer, koopiamasin, prügikast jms.) paigutada töölauast võimalikult kaugele, et iga kord peaks tõusma püsti ja liikuma nende juurde.




Kui aktiivselt sporti ei harrastata, siis võiks lifti asemel kasutada treppe ja väljaspool tööaega võiks võimalikult palju liikuda jalgsi. Tänapäeval saab jälgida aktiivsusmonitoridest ja nutikelladest, kas liikumist on piisavalt ja millised on tervisenäitajad. Puhkust vajavad ka silmad, silmaharjutused aitavad ülekoormusest taastuda, võib ka lihtsalt silmi puhata ja kaugusesse (aknast välja) vaadata.




Laste puhul pole piiramatult lubatud nutiseadmete kasutamine mõistlik. Väikelaste puhul pärsib see isegi arengut. Väikelapse aju areneb esimestel eluaastatel otsesel suhtlemisel vanemate ja lähedastega, vahetu kogemuse kaudu. Nutiseadmete piiramatu kasutus tekitab lastes varast sõltuvust, ülekaalulisust, psüühikahäireid. Igal kuuendal lapsel on tänapäeval mingi väiksem või suurem psüühikahäire ja puudulik keskendumisvõime. Vägivaldsed mängud mõjutavad agressiivsust ning kiirgus nägemist. Kuni 12-nda eluaastani peaks kasutus olema kindlasti ajaliselt piiratud ja peaks kontrollima, millega lapsed nutiseadmes tegelikult tegelevad. Eeltingimus on, et lapsele selgitatakse ohtusid enne kasutamist, mitte kasutamise käigus või alles probleemide ilmnemisel.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Kõige olulisem karma sünnitabeli ja nimetabeli järgi


Nimemuutuse mõju eluteele


Isiksuse analüüs hiina astroloogia järgi


Käevõru: ema ja tütar


Kristallipuu: tšakra


Seinakaunistus: mandrid


Kaelakee: punane ahhaat


Taro kaardid: The Blind Spot Oracle (koos raamatuga)


Päikesepüüdja


Käevõru: dalmaatsia jaspis


Käevõru: labradoriit


Vaagen: Vincent van Gogh



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused