Mida raskem on sõltuvusest loobuda, seda suurem on sõltuvus

Kõige sagedamini tekitavad sõltuvust tubakas, alkohol, uimastid, ravimid või siis tegevussõltuvused nagu hasartmängud, telerivaatamine, internet ja nutiseadmed, arvutimängud, sotsiaalmeedia, söömishäired (anoreksia, buliimia), töönarkomaania, seksisõltuvus, vargushullus ehk kleptomaania, ostuhullus, ekstreemolukorra hullus (kiired sõiduriistad, mägironimine, benjihüpped) jt. Sõltuvuse peamised tunnused on enesekontrolli kadumine, loobumisvõimetus, kordamistung, võõrutusvaevused, suurendamise vajadus, huvide ahenemine, tähelepanu koondumine vaid oma sõltuvusele, seltskondlik ja ühiskondlik allakäik, psüühiline ja kehaline mandumine. Äärmusliku sõltuvuse tõttu on inimesed rõhutud, eemalduvad oma sõpradest ja partneritest, sageli kaotavad isegi töö- või elukoha, lahutavad või sattuvad võlgadesse, isegi suitsiidid pole haruldased.




Tänapäeval on suurimaks sõltuvuseks kujunemas nutisõltuvus, väga paljudel on silmi raske nutiekraanilt lahti saada. Enamasti iga sõltuvus algab süütult, inimene on võlutud uuest tegevusest. Nutisõltuvuse puhul just kiirusest, millega saab kätte iga soovitud teabe ning suhelda saab igal ajahetkel ükskõik kellega, kas või mõne kuulsusega. Võib tekkida isegi paanika, kui peab nutiseadmest eemal olema. Aga nii on ka iga teise sõltuvusega: seksisõltlased peavad võimalikult palju seksima või iga päev uue seksipartneri leidma, ekstreemsõltlased otsivad aina suuremaid kiirusi ja ohte, kleptomaan varastab, kuni ta kinni võetakse. Pole vahet millise sõltuvusega on tegemist, kui sõltuvus on inimese üle võimust võtnud, ei suuda ta enam loobuda.




Kõigil äärmuslikel sõltlastel on sarnaseid omadusi:

– Nad on psüühiliselt püsimatud ja kergesti mõjutatavad.

– Neil on raske teiste inimestega tõeliselt head kontakti leida.

– Nende enesehinnang on madal.

– Nad püüavad sõltuvuse abil oma probleeme leevendada.

– Neil on hing “haige” ja nad on ei ole rahul oma eluga.




Paljud sõltlased vahetavad oma sõltuvusi, aga loobuda ei suuda. Kui suudetakse ühest sõltuvusest vabaneda, tekib asemele uus, sest probleem ise jääb ju lahendamata. Hea on, kui liigutakse ohtlike sõltuvuste poolt ohutumate poole, aga on ka vastupidist liikumist, aina rängemaks.

Kust algab tõeline kõrvalekalle? Kui inimese käitumine on muidu normaalne ja mingeid muid häireid ei esine, on tegemist sõltuvuse eelastmega ja sel etapil on sõltuvusest kerge loobuda. Kuni sõltlane suudab kontrollida oma käitumist, on kõik veel hästi. Teadlased on üksmeelel, et iga sõltuvus, kui see on saavutanud kontrolli inimese üle, on psüühiline kõrvalekalle. Inimesed satuvad tänapäeval üha rohkem äärmuslike harrastuste võrku.




Teadlased peavad selle põhjuseks stressi levikut ühiskonnas. Tegevussõltuvus on isemoodi “kaitseventiil”, millega leevendatakse stressi ja hingehädasid. Mõne aja jooksul võib aga iga süütu harrastus või harjumus muutuda väljaarenenud sõltuvuseks. Oma osa on siin reklaamil ja meedial, mis võimendab eduka inimese kuvandit, mistõttu paljud tunnevad end “luuseritena” tavaelus. Asendustegevused parandavad enesetunnet. Väljakujunenud sõltuvused mõjutavad tervist. Sõltlastel on täheldatud rohkem südamehäireid, maohaavandeid, nahahaigusi, hammaste lagunemist, alatoitumust või rasvtõbe, üliemotsionaalsust jt. Kui sõltuvus põhjustab kannatusi lähedastele ja ka sõltlasele endale, on vaja tingimata võõrutusravi. Tugigrupid, psühholoogid, psühhiaatrid, ravimid saavad aidata ja lähedaste tugi on oluline.




Kui sõltuvus on hakanud domineerima, on võõrutusprotsess pikk ja vaevarikas ning tagasilangemine toimub väga kergesti. Vahet ei olegi, millise sõltuvusega on tegu, et sellest täielikult vabaneda, on vaja vabaneda algsest põhjusest (hingehädadest). On vaja leida oma elule mingi tõeline sisu ja tegelda tuleb stressi maandamisega õigel ajal. Sõltuvuste tekke põhjus on alati psüühikas ja sageli peituvad selle alged lapsepõlves. Pidev stress lapsepõlves, hingelised konfliktid, emotsionaalne hooletusse jätmine, vanemate kutsealane ülekoormus, kroonilised ebakõlad perekonnas, perevägivald, seksuaalne kuritarvitamine, vanemate rahamured, abielulahutus, vanemate lahkuminek jms., mis enne kaheksandat eluaastat last tabavad, mõjutavad tugevalt sõltuvuste teket.




Üks tõsiste hingehädade näitaja on laste enesevigastamine (eriti levinud murdeealiste laste puhul). Noaga või žiletiga kriimustatakse nahka või tekitatakse endale pinnalisi haavu, vigastatakse end sõrmeküünte või hammastega. Hingehädas lapsel on soov endale mingil viisil füüsilist valu tekitada, sest ta ei saa oma hingevaluga enam ise mingil muul viisil hakkama, kui endale füüsiliselt haiget tehes.

Et tänapäeval ilma sõltuvusse sattumata hakkama saada, peaks igaüks ka ise oma kehalise ja vaimse tervisega tegelema. Hingeliselt tasakaalus olevat inimest sõltuvused ei ohusta.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Armastuse- ja seksihoroskoop


Kahe inimese numeroloogiline analüüs ja armastuse soodsad ajad


6 kuu horoskoop


Taro kaardid: Saints and Mystics (koos raamatuga)


PLAYMOBIL City Action Tactical Unit Truck, 9360


Dekoratsioon: roosa kvarts


Seinapilt lõuendil või kapal: udu talvehommikul


Käevõru: amasoniit


Käevõru: turmaliin


Kõrvarõngad: süda ja käed


Kristallipuu: tšakra


Taro kaardid: Fournier Tarot Cats (ainult kaardid)



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused