Võilill tervise turgutajana

Võilill on tavaline mitmeaastane umbrohutaim, mis kasvab kõikjal aedades, parkides ja haljasaladel. Kogu taim sisaldab mõrkja maitsega piimmahla, mille järgi teda ka rahvapäraselt piimalilleks, võikannuks, võiroosiks ja kollase õisiku (õisik koosneb keelõitest) järgi ka kuldohakaks, meelilleks ja kollalilleks kutsutakse. Õitseb maikuust septembrini.




Võilill sobib hästi söögitaimeks salatitesse lisamiseks ja on ka tuntud ravimtaim. Võilill on tervenisti söödav ja ka ravimtaimena on kasutatav kogu taim: juured, varred, lehed ja õisikud. Sisaldab rikkalikult mineraalaineid (rauda, kaltsiumi, fosforit, mangaani ja vitamiine (C, A, B). Mangaan soodustab B-grupi vitamiinide ja C vitamiini omastamist, mistõttu aitab luukoe hõrenemise vastu. Võilille juuri kogutakse varakevadel enne õitsemist ja sügisel pärast õitsemist. Juur puhastatakse mullast, võetakse ära külgjuured ja lõigatakse ülejäänud osa õhukesteks seibides. Kuivatatakse kuivas kohas õhukese kihina. Lehti, varsi ja õiepungi kogutakse peamiselt kevadel ja varasuvel (ka hiljem õitsemise ajal). Kõige parem aeg on õitsemise algus. Säilitada saab kuivatatult, hapendatult, soolatult, marineeritult, tinktuurina, toorhoidisena. Kõige rohkem on piimmahla juurtes. Värske piimmahl toimib ravimina maksa-, neeru-, sapi-, põrna- ja nahahaiguste ning reuma ja ateroskleroosi puhul. Kevadel on väga hea verepuhastusvahend. Soodustab higi- ja uriinieritust. On rahustava ja allergiavastase toimega. Korrastab ainevahetust ja parandab seedetegevust. Aitab leevendada sügelemist, lööbeid ja putukapisteid. Aitab ekseemide, furunklite ja vistrike korral. Aitab veenipõletike puhul, tugevdab immuunsüsteemi. Aitab kehvveresust ja suhkruhaigust ravida. Parandab sülje-, maomahla- ja sapinõristust. Aitab soolatüükaid eemaldada ja tedretähne pleegitada. Ka valutavatele liigestele toovad ürdikompressid leevendust. Võilillejuurte õliekstrakt ravib põletushaavu. NB! Varjulises kohas kasvav võilill on vähem mõru.




MÕNED KASUTUSVÕIMALUSED:

TEE: 1 sl peenestatud juuri 2 klaasi külma vee kohta, aetakse keema ja kurnatakse kuumalt. Saadud vedelik juuakse ära päeva jooksul. 1-2 tl peenestatud kuiva ürti valada üle klaasi keeva veega, 10 min tõmmata, kurnata. Juuakse 1 kl 3x päevas enne sööki.

SALAT: Värsketest lehtedest (lisada võib ka õisi) valmistatud salat stimuleerib maksa tööd. Valida õrnemad lehed, pesta ja tükeldada, maitsestada soolaga, lisada võib hapukoort, keefirit, jogurtit. Pisut võilillelehti ja õisi võib lisada ka toorsalatite ja teiste toitude hulka. Annab huvitava mõrkja maitse.




VÕILILLEVARRED: Enne õie puhkemist on parim aeg vart kasutada. Esimesel päeval 1 vars ilma nuputa, teisel 2 ja nii kuni 10-ni. Selline kümnepäevane ravikuur annab jõudu ja tervist, puhastab hästi organismi.

VÕILILLEKOHV: Kuivatatud võilillejuured röstida ettevaatlikult kuumal pannil, peenestada (aga mitte liiga peeneks jahuks). Tassi kuuma vee kohta võtta 1-2 tl pulbrit ja lasta tõmmata 5-15 min, koos meega väga tervislik. Hoida saab kaanetatud klaaspurgis (tumedas). Kui lasta seista 2 tundi, saab tõmmise, mida võib juua pool klaasi korraga enne sööki tervise tugevdamiseks ja seedimise ergutamiseks.



Artikkel jätkub. Viite järgmisele lehele leiad pärast e-poe reklaami...





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Suhte analüüs ja võimalused (kvaliteet)


Töö ja raha aastahoroskoop


Sünnihoroskoop + horoskoop naisele


Kristall: tiigrisilm


Skulptuur: ema ja lapsed


Kaelakee ja kõrvarõngad


Kausid (5 tk)


Barbie nukk (HHN10)


Käevõru - ametüst


Taro kaardid: The Fountain Tarot (koos raamatuga)


LED küünlad (3 tk)


Kauss (15 cm)



Lehed ( 1 / 2 ): 1 2Järgmised »

Seotud postitused