Valguse tervendav mõju

Pilt: sergei akulich / pixabay.com

Põhjamaades on tehtud mitmeid uuringuid, kuidas mõjub valgus inimese psüühikale. Looduslik valgus, eriti päikesevalgus, on eluks vajalik. Tänapäeval veedavad inimesed liiga palju aega siseruumides, pimedal ajal lausa enamiku oma ajast. Kunstlik valgus peaks olema võimalikult sarnane looduslikule valgusele, aga LED-valgus seda pole.

Loodusliku valguse vähesus suurendab depressiivsust, tõstab isu ja kehakaalu. Külmal ja pimedal ajal kulutab keha suure osa energiast sooja tootmiseks, mistõttu isu kasvab paratamatult, eriti rasvasema ja magusama toidu järele. Kui loomulikku (päikese)valgust on vähe, siis ainevahetus aeglustub, keha häälestub puhkerežiimile ja hakkab ladustama ülejääke. Kui lisandub veel stress, siis tekivad ka rasvapolstrid ülesöömisest. Kui on liiga vähe valgust, siis tekivad kergemini meeleolukõikumised, ärevus, uneprobleemid, kurbus, hingeline madalseis ja masendus.




Suvel on päikesevalgus umbes 25 korda heledam kui talvel. Seda suhet peaks pimedal ajal säilitama ka siseruumides. Soovitatust tugevam kunstvalgus ärritab silmi, tekitab väsimust, töövõime langeb, võivad tekkida peavalud. Pidev LED-lampide valguses viibimine mõjub halvasti keha tervisele.

Jaapanis on kasutusel spetsiaalsed valgusravi paneelid, mida kasutatakse nõupidamiste ja koosolekute saalides ja ka tööruumides. Neil on ergutav ja unevastane otstarve, mis toimib hästi ka pimedal ajal. Valgus tõstab meeleolu ja ravib masendust, seetõttu tuleb eriti pimedal aastaajal püüda iga looduslikku valguskiirt, mille takistusteta silma pääsemine aitab kaamosemasendust ja energiapuudust võita pimedamal aastaajal. Kasutatakse ka ultraviolett- ja infrapunakiiri, millesse on alles jäänud spektri keskmine osa, inimese psüühikat mõjutavad kiired. Nende kiirte mõju toimib silmade kaudu.




Ka kodustes tingimustes saab spetsiaalse lambi abil pimedal ajal valgusraviseansse teha. Kui neid teha hommikul, siis lõpetab käbinääre melatoniini tootmise poole tunni kuni ühe tunni jooksul. Valgusravilambiga tehtav profülaktika annab pimedal ajal häid tulemusi. Ka paljud spaad kasutavad spetsiaalseid lampe, mis toimivad valgusravi põhimõttel.

Looduslik valgus väga oluline, sest:

  • aktiveerib rõõmuhormooni serotoniini, mis parandab enesetunnet ja meeleolu
  • lisab enesekindlust ja keskendumisvõimet
  • vähendab sügis-talvist masendust
  • tasakaalustab sisenõristussüsteemi
  • vähendab riski haigestuda vähki
  • vähendab südameinfarkti riski
  • tugevdab vastupanuvõimet haigustele, eriti nakkushaigustele
  • aitab sünteesida D-vitamiini, tugevdab hambaid ja luustikku
  • parandab nahahaigusi
  • parandab nägemist
  • turgutab viljakust
  • vähendab kasvuhäireid



Vähemalt tund aega peaks viibima värskes õhus iga päev, ilmast ja tingimustest hoolimata, nii lume kui vihmaga. Lumekate isegi tõstab loomuliku valguse taset. Kui ka päikest pole, aitavad värske õhk ja liikumine ikka keha normaalsesse rütmi viia, mis aitab madalseisust taastuda. Liikumine värskes õhus toidab verd hapnikuga, mis omakorda tugevdab immuunsüsteemi, raputab lümfi liikvele, ergutab aju tööd ja annab energiat.

NB! Pimedast ajast tingitud masenduse all kannatavad rohkem naised, lausa 2-3 korda rohkem kui mehed. Eriti üle 30-nda eluaasta jõudnud naised ja ka üleminekuaastates olevad naised vajavad masenduse vastu valgusravi, samuti on alkohoolikud. Kui keegi on perest depressiivne, siis on samas perekonnas umbes pooled sama kalduvusega. Vanad inimesed vajavad rohkem valgust nägemise halvenemise tõttu. Elurõõmsatel ja aktiivsetel inimestel, keda isegi pime aeg ei häiri, kipub olema aga kolesterooli tase siis kõrgem.





NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele sisuturundusartiklit kliki siia.

Seotud postitused