7 müüti saiasöömise kohta

Terviseteadlikud inimesed peavad nisuorast kasulikuks, samas peetakse nisu kui suhkrutki valgeks surmaks. Nisu hakati viljelema umbes 10 000 aastat tagasi. See on teinud läbi pika arengu, tänapäeval on nisuterad suuremad kui muinasaegsel nisul. Aretamine on lisanud nisule tärklist ja valku. Toitainetesisalduse poolest on nii vanad kui uued nisusordid siiski üsna samaväärsed. Viljas olevaid kasulikke toitaineid pole see uute sortide aretamine vähendanud, kuid nisu sisaldab rohkelt allergeene, neid on leitud lausa 19. Täisteranisutoodete kasutamine on tervisele pigem hea. Selles on aminohappeid, mineraalaineid (rauda, tsinki), B-vitamiine, kiudaineid. Samuti on nisu oluline seleeniallikas.




See on puhas müüt, sest ükski toiduaine üksi kõhtu ega vöökohta ei kasvata. Prantslased söövad iga päev ühe valgest jahust saia, mustast leivast ei tea nad suurt midagi ja on ikka üks saledamaid rahvaid maailmas. Kaal kasvab ikka siis, kui süüakse rohkem, kui ära kulutada jõutakse. Kui saia süüakse rohkelt teleri ees lösutades, siis kasvab küll kõht ja paisuvad ka “sangad”.

See müüt on nii ja naa. Nisutooted sisaldavad palju süsivesikuid, kui vähendada süsivesikute (eriti koogid, tordid, küpsised ja magusad küpsetised) söömist, siis tõesti kaal hakkab langema. Liiga kaua süsivesikutevaest dieeti pidada keegi ei jõua ja see pole ka tervislik, kui süsivesikutest täielikult loobuda. Süsivesikud annavad energiat ja aktiveerivad ka aju tööd. Mõistlik on siiski jälgida, mida ja kui palju suhu pannakse.




Selles müüdis on siiski tõde olemas. Gluteenitalumatus on haigus, mille puhul nisuterades olev valk gluteen kahjustab peensoole seina ja limaskesta, millega takistab toitainete imendumist ja luudele hädavajalik kaltsium jääb omandamata. Isegi täisteranisu ja nisukliide söömine põhjustab seda, kui inimesel on gluteenitalumatus. Ohustatud on gluteenitalumatuse all kannatavate inimeste luud.

See müüt on nii ja naa. Need, kel on gluteenitalumatus, saavad tõesti lahti kõhuhädadest, kui loobuvad nisu söömisest. Paljudel inimestel on tsöliaakiat põhjustav geen, aga siiski mitte kõik ei haigestu. Need imikud, kes saavad rinnapiima ega puutu kokku nisutoodetega enne pooleaastaseks saamist, enamasti ei haigestu sellesse. Seega annab just emapiim selle haiguse vastu kaitse. Ka esimese tüübi diabeetikutel on haigestumise risk 3-4 korda suurem, samuti autistidele ja hüperaktiivsetele tekitab gluteen rohkem vaevusi, neil tasuks nisutoodetest pigem hoiduda. Liigesehädade puhul aga kergendab vaevusi, kui saia eelistada mustale leivale, nisuorase mahla joomine toimib lausa ravimina sel juhul.




See on tõesti puhas müüt. Nisu annab ajule hoopis energiat. On levinud arvamus, et kui süüa lõunaks nisutooteid (nt. makarone), tekib pärast unisus ja väsimus. Unisust ei põhjusta siiski mitte nisu, vaid uniseks teeb liigne toidukogus, eriti kui süüa liiga palju liha. Süsivesikute imendumist mõjutavad kiudainesisaldus, toidu koostis, maos juba ees olev toit. Süsivesikud imenduvad aeglasemalt, kui nendega koos süüa ka valku. Peenjahust küpsetatud valge sai suurendab vere glükoosisisaldust kiiremini kui täisteradest valmistatud sai. Makaronides on süsivesikud aga nii tihedalt kokku pressitud, et imenduvad piisavalt aeglaselt.

See on müüt, kuna nisu ei olegi süsivesik, vaid sisaldab süsivesikuid. Tõde on küll see, et nisus on palju allergeene ja paljudel on nisugluteeni talumatus. Ebatervislik on nisu nende jaoks, kes selle all kannatavad.




See on ilmselt müüt. Nisu lõhustudes tekib küll selliseid ühendeid, mis kinnituvad rakkudele nagu narkootilise toimega ained. Samasuguseid aineid tekib ka nt. spinatis, aga spinatisõltuvusest pole keegi midagi kuulnud. Sõltuvust tekitab nisutoodete puhul rasva ja suhkru koosmõju, mis ka šokolaadi, küpsised ja muud küpsetised nii ahvatlevaks teeb. Sõltuvust toiduainetest pole piisavalt uuritud, selles võib siiski tõeiva sees olla. On vaid kindlaks tehtud, et võõrutusnähud tekivad suurtel kohvijoojatel, kui nad kohvist loobuvad.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Aastahoroskoop - 75 lehekülge


Numeroloogilised analüüsid


Saatuse analüüs + saatus-tulevik horoskoop


Kaelakee: sinine topaas


Kaelakee


Taldrikud (21 cm) (2 tk)


Seinapilt lõuendil või kapal: vahalill


Skulptuur


Tassid (6 tk)


Hundi kujuke/ripats: obsidiaan


Vaas - Villeroy & Boch


Kaelakee: rodoniit



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused