9 müüti soola kohta

Tavaline lauasool on peaaegu puhas naatriumkloriid. Naatrium on küll inimesele vajalik mikroelement, aga seda saab toidust piisavalt isegi siis, kui toidu valmistamisel soola ei lisa. Naatrium aitab hoida organismi vedeliku tasakaalu ja osaleb närviimpulsside edastamisel. Kui soola ladestub kehasse liiga palju, tõuseb vererõhk, neerud saavad liiga suure koormuse, vedelikku hakkab kogunema, mistõttu tekivad tursed. Naatrium aitab kaltsiumi väljutada, mis omakorda suurendab osteoporoosi ohtu. Naatrium mõjub rakuväliselt, kaalium rakusiseselt. Mineraalsoolas on naatriumi vähem ja kaaliumi ning magneesiumi rohkem. Meresool sisaldab naatriumi sama palju kui tavaline lauasool. Soovitav soolakogus on 5 grammi päevas.




See on küll tõde, sest sool avab toidu maitsed, rõhutab magusat ja peidab mõru maitset, toob esile toidu aroomi ja aitab toiduaineid säilitada. Soolasele toidule näpuotsaga suhkrut või teelusikaga mett lisades saab toidust tõeline piduroog. Sellest hoolimata pole hea soolaga liialdada.

See on müüt. Väga raske on täielikult soola vältida. On olemas küll võimalus, et ei saa üldse naatriumi, mis on üks soola koostisosa. Samas leidub seda kalas, lihas, juustus, piimas ja isegi köögiviljades. Naatriumipuudust saab kompenseerida mineraalveega.




See on müüt. Soola liigne tarbimine vähendab bronhide elastsust ja ahendab neid, mistõttu on pigem vastupidi, astmanähud suurenevad. Astma korral on bronhide elastsus niigi vähenenud, soola liigne tarbimine suurendab seda veelgi.

See on müüt. Nn. tervislikud soolad nagu roosa sool või kristallsool sisaldavad sama palju naatriumi kui tavalised soolad ja kõikidest sooladest imendub naatrium organismi ühtemoodi. Reklaamides rõhutatakse, et mingist soolast saab mineraalaineid rohkem, mõnikord lisatakse soolale isegi värvaineid, et seda usutavamaks muuta. Tegelikult on soolas neid üldse vähe. Parem on tõesti lauasool, milles naatrium on asendatud kaaliumiga, aga ka seda ei tohiks tavalisest soolast rohkem süüa.




Sel müüdil on tõepõhi all, kuna 80% soolast, mida inimene tarbib, ongi peidetud kujul. Sageli sisaldavad isegi külmutatud köögiviljad soola. Et soola kogust vähendada, tuleks teadlikult valida vähemsoolaseid tooteid ja selleks on vaja lugeda infot pakendil. Liha, kala ja kana peaks ostma ilma maitsestamata ja marinaadita. Heas valmistoidus on soolasisaldus umbes 2% või alla selle.

See on müüt. Soolale hakati joodi lisama, kuna paljudel inimestel oli joodipuudus. Tegelikult pole joodi saamiseks vaja soola süüa, kuna joodi on vajalikus koguses piimas, kalas, munades, teraviljatoodetes, köögiviljades ja merevetikates. Vaid taimetoitlased peaksid lisaks võtma joodi sisaldavat toidulisandit. Merevetikat sisaldavates toidulisandites võib joodi olla isegi liiga palju.




See on nii ja naa. Liiga palju soola süües viiakse kehast välja kaltsiumi, mis võib tõesti osteoporoosi ohtu suurendada ja uuringud on näidanud, et ka mao kasvajateks on risk olemas. Mõnedes Aasia maades, kus soola tunduvalt rohkem tarbitakse, on maovähki rohkem kui Põhjamaades. Täielikule üksmeelele pole teadlased selles aga jõudnud.

See on pigem müüt. Higi sisaldab vähem soola kui ülejäänud organism. Kui kuuma ilmaga pea ringi käib ja halb hakkab, siis on see ilmselt kuumusest, mitte naatriumipuudusest. Tavaline söömine ja joomine sobivad ka higistajale, aga pikaajaline füüsiline koormus (näiteks maratonijooks) nõuab küll naatriumivarude taastamist. Kõige parem on juua sel juhul mineraalvett.




See on müüt. Rohke soola söömine suurendab südame-veresoonkonna haiguste riski isegi siis, kui vererõhk on normaalne. Ka rasedad ei tohiks liialdada sellega, eriti peaks hoiduma rohkelt soola sisaldava lagritsa söömisest.

Soolakambris saab tõepoolest ravida mitmeid hingamisteede haigusi, kroonilisi põletikunähte, kurgumandlite põletikku, kroonilist nohu, ninakõrvalurgete põletikke, neelupõletikku. Soolakamber sobib ka suitsetajatele ja tolmuse töö tegijatele hingamisteede puhastamiseks. NB! Krooniline väike palavik ei ole takistuseks, aga ägedate põletike korral soolakamber ei sobi. Ka kõrge vererõhu, tugeva astma ja südamepuudulikkuse puhul ei tohi kasutada. Soola võib kurgu loputamiseks veele lisada, sool vedeldab röga ja aitab seda välja köhida. Soolalambid õhuionisaatoritena aitavad stressi korral meeleolu parandada, sel juhul sool tugevdab immuunsüsteemi, mõjub hästi rahutuse ja närvilisuse korral. Feng shuis ja maagias kasutatakse kristallsoola puhastajana halvast energiast vabanemiseks.




Söögilauas valmis toidule soola lisamise võiks ära jätta, selle asemel võib maitseks lisada pipart, sidrunimahla või mõnd maitserikast kastet. Maitsmismeeled harjuvad paari nädalaga vähema soolaga. Toidu valmistamisel võiks teadlikult soola kogust vähendada. Ka soolapakendilt peaks ostes vaatama, mida see tegelikult sisaldab. Soolast maitset rõhutavad hapu, tomatipüree, sidrunimahl, veiniäädikas, alkohol (vein), maitseroheline, pisut suhkrut või mett. Kastmed sisaldavad soola piisavalt, marineeritud toodetele soola ei lisata. Pidudel pakutakse sageli oliive, erinevaid juustusorte, krõpse ja teisi soolaseid snäkke, mille söömist tuleks kompenseerida mahlakate puuviljade, marjade või köögiviljadega. Tavaline vesi on sel juhul joogiks parem kui mineraalvesi. Maitsestamata jogurt, puder, marjad-puuviljad on parem valik võileibadest, kui soovitakse vähendada soola tarbimist. Ise toitu valmistades saab soolatarbimist paremini kontrolli all hoida, kui valmistoite süües.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Kuu horoskoop ja numeroloogia analüüs


Inimese numeroloogiline sünnitabel + Sünniratta kood


Sünnihoroskoop + horoskoop naisele


Seinapilt lõuendil või kapal: Pirita jõgi Tallinnas (infrapuna)


Tassid: Rooma (3 tk) - Villeroy & Boch


Seinakell


Šungiit


Kaelakee: türkiis


Kaelakee: 3 kassi


Tassid: loomad ja linnud (4 tk)


Taro kaardid: White Light Oracle (ainult kaardid)


Taldrikud (22 cm) (4 tk)



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused