Täna ajaloos: 25. mai

Pilt: Dariusz Sankowski / pixabay.com

EESTI

1296 – Helmold de Lode teatas kirjas Lübecki raele, et on vabastanud lübecklased oma Lodenrodhe et Cogkele nimelistes linnades tollist ja rannaõigusest.

1924 – Pariisi olümpiamängud: Eesti kaotas jalgpallis USA-le 0:1. See oli Eesti rahvuskoondise esimene mäng tiitlivõistlustel.

1928 – Riigikogu võttis vastu “Raudteevõrgu arendamise seaduse”.

1934 – valitsuse ettepanekul kuulutas riigivanem oma dekreediga välja koolireformi kava. Enam tähelepanu pöörati kutseharidusele. Koolikohustust lühendati 16-lt eluaastalt 14-le. Algkool muudeti 4-klassiliseks. Sellele järgnesid 5-klassiline keskkool ja 3-klassiline gümnaasium.

1936 – Sõjaringkonnakohtus lõppes 6. mail alanud teine vabadussõjalaste protsess. Kohtu all oli 154 inimest süüdistatutena 8. detsembri mässukava koostamisel osalemises. Peategelastele mõisteti kuni 20 aastat sunnitööd.

1936 – Villem Zimmermann valiti Haimre vallavanemaks.

1938 – Eesti president Konstantin Päts pani Sisekaitseülema ülesanded Richard Veermaale.

1962 – Põltsamaal valmis kohaliku autobaasi eestvedamisel Nõukogude Liidu esimene spetsiaalne kardirada.

1968 – Rapla–Virtsu rong tegi viimase reisi, sest kavas oli see kitsarööpmeline raudtee likvideerida.

1986 – Vaino Väljas sai Nõukogude Liidu suursaadikuks Nicaraguas.

1987 – asutati Loominguliste Liitude Kultuurinõukogu.

1992 – Eesti sai Rahvusvahelise Valuutafond täieõiguslikuks liikmeks.

1992 – Vabariigi Valitsus võttis vastu määruse Eesti Vabariigi Riikliku Tuletõrjeameti likvideerimise ja tema funktsioonide üleandmise kohta Eesti Vabariigi Riiklikule Päästeametile.

2002 – Tallinnas toimus 47. Eurovisiooni lauluvõistlus, kus Eestit esindanud rootsi poplaulja Sahlene tuli looga “Runaway” kolmandale kohale.

2011 – Eesti suursaadik ÜRO juures Margus Kolga kirjutas alla ühiskommünikeedele, millega sõlmiti Eesti diplomaatilised suhted Saalomoni Saarte ja Tuvaluga.




MAAILM

1895 – hiinasõbralikud jõud Tang Ching-sungi juhtimisel kuulutasid Jaapanile antud Taiwani saarel välja Formosa vabariigi.

1961 – Kosmose võidujooks: Ameerika Ühendriikide president John F. Kennedy esitles Kongressi ees kava mehitatud lennust Kuule – hilisemat Apollo programmi.

1963 – Addis Abebas asutasid 30 Aafrika riiki Aafrika Ühtsuse Organisatsiooni.

1977 – toimus filmisaaga “Star Wars” esimese filmi esilinastus.

1981 – Kuveidis asutasid Kuveit, Saudi Araabia, Omaan, Bahrein, Katar ja Araabia Ühendemiraadid Pärsia lahe Araabia riikide koostöönõukogu. Organisatsiooni eesmärgiks oli edendada koostööd välis- ja kaitsepoliitikas ning majandussuhetes.

1983 – “Tähtede sõja” kolmanda filmi “Jedi tagasitulek” esilinastus.

2018 – Euroopa Liidus hakkas kehtima isikuandmete kaitse üldmäärus.

2020 – afroameeriklane George Floyd suri Minneapolises USAs politseivägivalla tõttu ja sellest said alguse massimeeleavaldused ja -rahutused (George Floydi surm).

Allikas: Wikipedia




Teised kuupäevad

Täna ajaloos




Telli pilt pildipangast failina või väljatrükitult. Fotod loodusest, asulatest ja hoonetest. Samuti makrofotod ja drooniga tehtud pildid.


 Aidu karjäär


 Aidu karjäär


 Aidu karjäär

Vaata kõiki pilte »   


Seotud postitused