Terve ja hea une reeglid

Teadus ei ole une ja unenägude uurimisel veel kuigi kaugele jõudnud, siin on palju avastamata maad. Juba Kreeka filosoof Aristoteles tõdes, et uni on vajalik elusolendi elus püsimiseks. Terve inimene peaks hoolitsema selle eest, et tal oleks hea uni ja ta magaks piisavalt, et jõuaks koguda energiat elamiseks ja tegutsemiseks. Hea uni oleneb mitmetest teguritest, millest peamised on järgmised:




1. Hea une tagamiseks peaks püüdma päeva jooksul mitte ärrituda. Kui see on vältimatu, siis peaks püüdma vähemalt enne magamaminekut rahuneda. Elus on üldse mõistlik hoiduda pahandustest, mis “vere keema” ajavad, kuigi see on teoorias kergem kui praktikas. Kui on olnud raske ja halb päev, siis tuleks ärritus enne magamaminekut mingil viisil maha võtta ja enne uinumist ei tohiks tegelda millegi sellisega, mis und võiks häirida.

2. Viimane söömaaeg peaks olema vähemalt kaks-kolm tundi enne magamaminekut ja see peaks olema kerge seedida. Pärast õhtusööki oleks hea pisut värske õhu käes jalutada, mis tagab alati parema une. Une võtavad ära oakohv, kange must tee, kange alkohol õhtul. Päris tühja kõhuga ei tule samuti und, hea une tagab näiteks soe piim meega või rahustav taimetee.




3. Kui on hirm üksi olles magama jääda, mingid paranoiad segavad, siis võiks teadlikult vaadata kõik sellised kohad kodus üle, mis hirmu võivad tekitada. Enne uinumist õuduka vaatamine või agressiivse arvutimängu mängimine kindlasti ei ole mõistlik tegevus. Kui selline asi huvi pakub, siis peaks selle päevaseks tegevuseks jätma. Telerit liiga hilja vaadata või arvutimänge öösel mängida pole mõistlik, see võtab kindlasti ka hea une, kui just telerit vaadates tukkuma ei jää. On teada fakt, et lapsed uinuvad paremini pärast meeldivat unejuttu, öökapil või padja all võiks olla ka täiskasvanul mõni hea raamat, mis poleks liiga haarav ega ka liiga igav. Ka lüüriliste värsside lugemine võib olla rahustav ja uinutav, mõnele meeldib koguni ristsõnu lahendada, kuni uni peale tuleb.




4. Uni enne keskööd on kõige tervislikum, mistõttu oleks mõistlik magama minna enne südaööd. “Öökullidel” võib see olla raskem, aga kui nad oma 8 tundi tervet ja head und kätte saavad, siis pole ka hilisem magamaminek probleemiks, kui nad hommikul liiga vara ärkama ei pea. Tähtis on anda kehale ja vaimule piisavalt taastumiseks aega.

5. Hea une tagab mugav voodi ja pigem jahe magamistuba. Enne magamaminekut võiks kindlasti tuba õhutada. Võib isegi avatud aknaga magada, aga alati ja igal pool pole see turvalistel kaalutlustel võimalik. Külmal ajal võib tekki näiteks radiaatoril eelsoojendada, siis tuleb jahedas magamistoas eriti hea uni. On hea, kui magamistoas ei ole mitte ühtki elektroonilist seadet, mis und võiksid segada. Isegi kella tiksumine võib olla häiriv. Vaikus, värske õhk ja pime tuba on hea une tagamiseks väga olulised.




6. Vanematel inimestel kipuvad jalad halva verevarustuse tõttu külmetama, mis samuti segab uinumist. Selle vastu aitab, kui panna jalga pehmed soojad sokid. Aitab ka õhtune vaheldumisi kuum ja külm jalavann, mis tunduvalt parandab jalgade verevarustust.

7. Uinuda aitab mahe muusika, autosugestsioon, rahulik rütmiline hingamine, rahustavad tegevused enne uinumist. Inimene võtab voodis alati asendi, milles ta end kõige paremini tunneb. Selle leidmiseks võibki enne uinumist pisut väherda. Täiskasvanud vajavad lastest palju vähem und, tavaliselt piisab seitsmest-kaheksast tunnist, et puhanuna ärgata. Üle viiekümnesed ja vanemad inimesed saavad hakkama ka vähemaga. Inimeste une kestus on väga individuaalne, Albert Einstein näiteks magas 12 tundi ööpäevas, Napoleon olevat maganud vaid 4 tundi. Une sügavus sõltub elueast, lapsed ja noored magavad sügavamalt. Vähene ja halb uni vähendab keskendumis- ja töövõimet ning hakkab lõpuks ka tervist mõjutama. Väsinud inimestega juhtub päevasel ajal rohkem õnnetusi, nad on närvilisemad ja vihastavad kergemini. Kui töönädala keskel on pidev unedefitsiit, siis tuleb nädalavahetusel see kindlasti tasa teha. Une ajal taastub keha reaalelu stressist, närvid ja lihased lõõgastuvad, südamelihas töötab rahulikus rütmis, et vereringe ei seiskuks. Kõik teised organid on puhkerežiimil. Unenäod ei ole ilma terve ja hea uneta võimalikud, tegus ja tore päev tagab parema une ja ilusamad unenäod.





NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele sisuturundusartiklit kliki siia.

Seotud postitused