Flamingolill e. antuurium

Flamingolill ehk antuurium
(Anthurium)




TUTVUSTUS

Flamingolilled on pärit Costa Rica ja Guatemala vihmametsadest. Taim on epifüüt, kasvades puudel. Flamingolill kuulub võhaliste sugukonda.

Taime lehed on rohelised, nahkjad. Erinevatel flamingolille liikidel on lehekuju veidi erinev. On olemas odajad ja südamekujulised lehed.

Flamingolille õied võivad olla punased, valged või roosad. Peamine õitsemiseaeg on taimel aprillist septembrini, kuid see võib varieeruda. Õisik püsib kaunina kaua, mitu kuud.

Looduses arenevad taimele viljad, kodustes tingimustes seda tavaliselt ei juhtu.




HOOLDAMINE

Flamingolill eeldab küllaltki palju hoolitsust, et taim hästi kasvaks ja õitseks. Kasvutingimuste indikaatoriks on õitsemine. Kui taim ei ole õide puhkenud orienteeruvalt ühe aasta jooksul, tuleks üle vaadata tema kasvutingimused ja hooldamine.




Valgus:

Taim eelistab valget kasvukohta, kuid otsese päikesevalguse eest varjatud kasvukohta. Talvine päike taime ei kahjusta, mistõttu võib taim talvisel ajal kasvada edukalt ka lõunapoolsel aknal.

Temperatuur ja õhuniiskus:

Flamingolill on soojalembene taim. Seepärast peaks olema tema kasvukoht umbes 18 – 25 kraadi. Analoogselt enamikele toataimedele ei talu flamingolill tuuletõmbust. Ka äkiliste temperatuurikõikumiste eest tuleks taime kaitsta. Talvisel puhkeperioodil tuleks taime hoida umbes kuu jahedas, kuid mitte alla 16 kraadise temperatuuri käes. Epifüütsele taimele iseloomulikult vajab ta õhurikast ja niisket mulda. Taime võiks aeg-ajalt piserdada, sealjuures vältida vee sattumist õitele. Taime piserdamisel tuleks jälgida, et piserdatav vesi oleks toasoe.




Kastmine:

Flamingolillele on oluline pidev kasvupinnase niiskus. Tuleb vältida seda, et muld läbi kuivaks. Kastmisvett ei tohi jätta potialusele seisma.

Väetamine:

Flamingolille tuleks väetada kevadest sügiseni umbes 2 korda kuus. Talvel väetada 1 kord kuus. Väetamiseks tuleks valida magneesiumi ja kaltsiumi sisaldav toalilleväetis. Liigväetamisele iseloomulikuks tunnuseks on taime lehtede pruunikaks muutumine.




Paljundamine

Flamingolille saab paljundada seemnetest või tütartaimede eraldamise teel. Tütartaimede eraldi potti istutamisel tuleks jälgida, et need ei saaks istutatud liialt sügavale kasvupinnasesse.

Ümberistutamine

Flamingolill tuleks ümber istutada igal teisel aastal. Kasvusubstraat peab olema väga õhuline ja vett hästi läbilaskev. Turbasubstraat sobib taimele kõige paremini. Kui kasvusubstraat on raske must muld, võib taime areng peatuda ja õitsemine pidurduda. Flamingolillele sobib hästi ka orhideemuld.

Ümberistutamise ajal tuleks eemaldada vanad surnud juured.



Seotud postitused