Mitu kommi päevas?

Mitu kommi oleks tervislik lapsele päevas anda, et tervis ei kahjustuks?

Sünnipäraselt pole lastel magusavajadust ega kommiisu. Täiskasvanud õpetavad ise lapsed kommidega maiustama. Lastel on küll suur energiavajadus, sest nad liiguvad palju, aga ainevahetus on samuti palju kiirem kui täiskasvanutel. Suhkrut omastab organism kiiresti, aga makaronidest, pudrust ja leivast saab süsivesikuid aeglasemalt, ühtlasi edastavad need toidud energiat ühtlasemalt ja rahuldavad süsivesikute vajaduse paremini. Võib-olla just seetõttu on paljude laste lemmiktoit makaronid.




Enne kolmandat eluaastat komme anda ei tohiks ja sealt edasi võiks väikelapse päevane norm olla 2-3 kommi, 20 grammi kondiitritooteid või 3-4 küpsist. Lapsed söövad magusat aga tunduvalt rohkem. Magus vähendab isu ja seedesüsteemi aktiivsust, pärast kommi supp enam ei maitse ja vajalikud valgud, rasvhapped, mikroelemendid ja vitamiinid jäävad saamata. Kui juuakse magusat mahla, ei jää piimale enam ruumi, mida on vaja aga luude kasvuks. Lisaks tekitab magus kaariest.

Kui kommi ja magustoitu süüa kohe pärast korraliku eine söömist, siis pakub toit hambaemailile kaitset, paar tundi hiljem seda enam pole. Ohjeldamatu magusa söömine võib põhjustada isegi iiveldust ja kõrvetisi. Šokolaad on aga lisaks ka tugev allergeen, mistõttu selle söömisega võiks oodata viienda eluaastani.




Süsivesikud on siiski tähtsaim energiallikas ja päris ilma magusata ei saa. Süsivesikud võtavad osa rakumembraani, verevalkude ja hormoonide ehitamisest. Ðokolaad (eriti tume) mõjub hästi immuunsüsteemile, ainevahetusele, tõkestab ateroskleroosi, südame- ja veresoonkonnahaiguste ning isegi pahaloomuliste kasvajate arengut. Peamine on aga maiustustest saadav rõõm, aga positiivselt meelestatud ja heatujuline inimene ongi tervem ja jõuab rohkem.

Laps tohib süüa pärast sööki mõned kompvekid, kui on söönud tugeva eine, joonud piima ja keefiri. Terve päev ohjeldamatult maiustada küll ei tohiks. 2-3 aastasele võib panna pudru sisse moosi, sest keedistes on ka rauda ja kaaliumi, mida laps vajab. Kolme aastasele võib anda vahel mõne maiustuse (marmelaadi või sefiiri, milles on vähem suhkrut). 3-4-ne võib süüa kuivatatud puuvilju, need on kommidest kasulikumad. Šokolaadiga võiks oodata 5 eluaastani.




Suhkruasendajaid lastele anda ei tohiks, need on kahjulikumad kui päris suhkur. Kooliealise lapse magusavajadus on suurem, sest ajutööd on rohkem, eriti eksamiperioodil või kontrolltööde eel.

Kindlasti võiks selgitada lapsele juba varakult tervisliku toitumise põhitõdesid. Arvatakse, et täiskasvanute kommivajadus on seda suurem, mida rohkem neid lapsepõlves magusasöömisel piirati, selles väites võib olla tõetera sees. Ka stressiperioodidel kiputakse end magusaga lohutama, millest tuleneb ka kaalutõus stressis olles. Kui kommi süüakse peale sööki, siis on magusaisu palju väiksem. Just seetõttu ei olegi kompvek sobilik vahepala või näksina, sest liigne maiustamine põhjustab rasvumist ja ainevahetushäireid nii lastel kui täiskasvanutel.




Viimasel ajal on avastatud, et magusa vajadus võib olla sõltuvuses ka biorütmidest.

Kas inimene on varane ärkaja või pikalt põõnutaja, selgub juba lapseeas. Arvatakse, et “lõokesi” ja “öökulle” peaks toitma erinevalt.

Vara ärkajate seedesüsteem on valmis tegutsema juba varahommikul. Nad on kohe erksad ja tahavad varahommikul süüa. Nende maks töötab hommikul aktiivselt, fermendid lõhustavad rasvhappeid ja aitavad neil imenduda. Nad võivad juba varahommikul süüa küllusliku eine, sobib nii omlett, puder kui vormiroog.




Öökulle sunnib vara ärkama vaid tööle või kooli minek. Nad on hommikul loiud või isegi halvatujulised ega soovi süüa. Seedesüsteem kogub end pikkamööda ja maks hakkab sappi tootma alles keskpäeval. Siiski on tööl või koolis käies ka neil vaja hommikusööki, sest ainult nii suudavad nad jõudu koguda ja seedesüsteemi haiguste eest kaitsta. Mao äratamiseks võiks nad juua hommikul mineraalvett või puuviljamahla. Märja käterätiga hõõrumine või dušš ergutavad samuti hästi liikvele ja see parandab ka isu. Neile sobib nn. prantsuse hommikusöök: jogurt, moosileib või väike saiake. Vähemalt tassikese kuuma kakaod või piimaga kohvi peaksid nad hommikul jooma. “Öökullide” kõht on tühi paar tundi pärast varajast ärkamist, nad peaksid kindlasti sööma sooja lõunasööki. Lõuna paiku omastab nende organism toitu hästi ja see suurendab ka töövõimet. Kui hommikusöök söömata jääb, võiks kaasa võtta puuvilju, pähkleid, mingit näksi, mis aitaks ruttu kõhtu täita. Öökullid söövad lõunasöögi 1,5-3 tundi hiljem kui lõokesed ja see ei pea olema erinev, küll aga peaks olema erinev õhtusöök. Öökullidel tekib isu just õhtul, aga liha ja kala nad siiski õhtul sööma ei peaks, kuna loomsed valgud mõjuvad ergutavalt ja seedivad kaua. Öökullide õhtusöök peaks olema toitev, aga samas rahustav. Sobivad hästi köögiviljad ja pastaroad, mis soodustavad serotoniini tootmist ja see hormoon annab hea une.




Murdeeas ehk sugulise küpsemise perioodil nõuab eriti poisi organism väga palju toitu, sest tal peab arenema tugevam skelett kui tüdrukul. Poisi keha peab ka rohkem lihasmassi kasvatama, mistõttu noorukeid ei tohiks süües tagasi hoida. Isegi lapsepõlves paksukeseks toidetud poisid murdeeas enamasti tänu kiirele kasvule kõhnuvad.

Tüdrukud peavad aga murdeeas olema valvsad, sest nende organism kogub liiga kergesti rasvarakke, mis jäävad organismi kogu eluks ja nõuavad hiljem “süüa”. Need rasvarakud ei kao kuhugi, ainult tõmbuvad kokku, kui perenaine paastub ja paisuvad, kui ta rohkem sööb. Seepärast peavad just tüdrukud kasvueas palju liikuma ja süsivesikutega ettevaatlikud olema, sealhulgas ka jahutoodete ja koogikestega.




Poisi organism vajab lisaks palju tsinki, sest sellest sõltub hiljem mehe seksuaalne aktiivsus ja tema võimekus järglasi saada. Tsinki on palju kurgis, baklažaanis, veise- ja kalkunilihas, ubades, kõrvitsaja päevalilleseemnetes (ka teistes seemnetes).

Tüdrukute toit peaks sisaldama aga palju rauda, sest see metall kaitseb neid aneemia eest. Rauda on maksas, lihas, tatras, õuntes, punases ja oranžis toidus.





NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused