Sisuturundus
Kasvavate energiahindade ajal on ventilatsiooni valides oluline vaadata süsteemi maksumuse kõrval ka selle ekspluateerimise kulusid. Hoone halduskuludes mängib ventilatsioonisüsteem kaalukat rolli ja ei tahaks ju raha sõna otseses mõttes aknast välja lasta.
Kuna meie laiuskraadil moodustab kütteperiood ligi kolmveerandi aastast, on jahedasse kliimasse kõige ökonoomsem valida soojustagastusega ventilatsiooniseadmed. Soojustagastusega ventilatsiooni plussiks on, et toast väljuvat ülessoojenenud toaõhku ei suunata õue, vaid viiakse soojusvahetisse, kus õhk annab ära oma soojuse ja suunatakse sissetuleva värske õhu ülesse soojendamiseks. See tagab ühtlasema toasooja, väldib sissepuhke-kohtades külmasaarte teket ja hoiab kokku küttekuludelt.
Kaks enamlevinumat soojustagastusega ventilatsioonisüsteemi on rootor- ja plaatsoojusvahetiga süsteemid. Mis on nende eripärad?
Rootorsoojusvaheti omadused
Rootorsoojusvahetis toimub soojuse ülekandumine pöörleva elemendi ehk rootori abiga. Rootoris seguneb osaliselt hoonest välja suunduv soe õhk väljast sisse liikuva jahedama välisõhuga ja soojuse ülekandumine toimub otse sooja ja jaheda õhu segunemisel. Selline soojuse ülekandmise viis on väga energiatõhus, sest soojuse ülekandumine on vahetu. Seepärast esineb rootorsoojusvahetiga süsteemis ka vähem energia- ehk soojuskadu.
Rootorsoojusvaheti plussiks on ka nüanss, et sarnaselt soojustagastusele toimub sissejuhitava kuiva välisõhu ja niiskema siseõhu segunemisel ka niiskuse ülekandumine ning tagastus tuppa juhitavasse õhuvoolu. See tähendab, et hoone niiskusrežiim püsib ühtlane ning siseruumide suhteline õhuniiskus on sobiv ja tervislik ka kütteperioodil, mil õhk kipub toas liigselt kuivaks muutuma.
Rootorsoojusvaheti puudusena peab välja tooma asjaolu, et kuna seda tüüpi soojusvahetis puutuvad sisse ja välja liikuvad õhuvood vahetult kokku, siis segunemise käigus võivad erinevad aroomid ja ebameeldivad lõhnad lahjendatud kujul siiski hoonesse tagasi jõuda. Sellegipoolest on rootorsoojusvaheti lihtne ja töökindel lahendus, mille parimate esindajatena võib julgelt soovitada Flexit ja Komfovent rootorsoojuvahetiga ventilatsioonisüsteeme.
Plaatsoojusvaheti omadused
Plaatsoojusvahetiga ventilatsioonisüsteemis toimub soojuse ülekandumine läbi tihedalt paigutatud õhukeste metallplaatide ning selle protsessi käigus välja ja sisse liikuv õhk omavahel otseselt kokku ei puutu, sest need liiguvad eraldi kanalites. Välja puhutav soe õhk soojendab ülesse metallplaadid, mis omakorda annavad soojuse hoonesse sisse liikuvale jahedale välisõhule edasi ja soojendavad selle toas ringleva õhu temperatuuri lähedale.
Plaatsoojusvaheti pole soojuse ülekandmisel nii efektiivne kui rootor-tüüpi soojusvaheti, sest osa energiast läheb plaatide soojendamisel kaotsi, aga tänapäevased efektiivsemad plaatsoojusvahetid on ca 80-protsendilise efektiivsusega.
Plaatsoojusvaheti suurimaks eeliseks ongi asjaolu, et protsessi käigus sisse ja välja liikuv õhk omavahel ei segune. See tagab, et hoonesse liigub täies ulatuses värske õhk ning toast väljuvad ebameeldivad lõhnad, tolmuosakesed ja kõikvõimalikud ruumides leiduvad allergeenid ei jõua läbi soojusvahetuse protsessi tuppa tagasi.
Parima kvaliteediga plaatsoojusvahetiga ventilatsioone pakuvad näiteks Vallox, Zehnder ja Airobot. Kõik need tootjad suudavad pakkuda kompleksseid ventilatsioone, millesse on vastavalt vajadusele integreeritud niiskustagastus, erinevad filtrid ja süsteemi automaatjuhtimine, mis tagab läbi erinevate andurite optimaalse õhukvaliteedi ja niiskusrežiimi hoones olenemata sellest, kas akna taga paugub pakane või kallab kolmandat päeva järjest vihma.
Kui ei tea, küsi nõu
Kumba soojusvaheti tüüpi oma kodus eelistada sõltub suuresti hoone eripäradest. Kõige mõistlikum oleks spetsialist kohapeale kutsuda, et ta oskaks soovitada just konkreetsele hoonele kõige paremini sobivat lahendust.
Kuid olenemata sellest, mis süsteemi kasuks lõpuks valik langetada, on hea teada, et mõlemad tehnilised lahendused vastavad tänapäevastele tehnilistele nõuetele, on ülimalt mugavad ja kasutajasõbralikud. Nii rootor- kui plaatsoojusvahetiga süsteemide igapäevane juhtimine on lihtne ning päris mitme brändi mudelid on äppide kaudu juhitavad ka nutitelefonist või tahvelarvutist.