Raunjalg

Raunjalg
(Asplenium)

Tuntuimad liigid:
Antiik-raunjalg (Asplenium antiquum)
Pesa-raunjalg (Asplenium nidus)




TUTVUSTUS

Raunjala sugukond on suur, sinna kuulub umbes 720 liiki. Taimed on pärit Ida-Aafrikast ja Kagu-Aasiast, kus kasvab troopilistel aladel. Taim kuulub raunjalaliste sugukonda.

Looduslikult kasvab raunjalg nii maapinnal kui ka puudel epifüütse taimena. Taime lehed on nahkjad, kasvades kuni 1 m pikkusteks. Raunjala lehed on sõnajalgade maailmas ainulaadsed terved süstjad lehed. Vanematel taimedel tekivad lehtede alumisele küljele eoslad.

Taim on aeglase kasvuga. Sobib hästi kasvama kinnisele aknalauale või talveaeda. Õige hoolitsuse korral kasvab aga hästi ka tubastes tingimustes.




HOOLDAMINE

Taime lehti võiks aeg-ajalt tolmust niiske lapiga või spetsiaalsete leheläike vahenditega (vedelikud või niisutatud lapid) puhastada.




Valgus:

Raunjalg pole valguse suhtes nõudlik. Kõige paremini sobib taimele poolvarjuline kasvukoht. Otsese päikese eest tuleks taime aga hoida. Lehtede pruuniks muutumine on tihtilugu just seotud liigse päikesega.

Temperatuur ja õhuniiskus:

Raunjalale meeldib mõõdukalt soe kasvukoht. Sobivaim temperatuur on 16-21 kraadi. Ka talvel eelistab taim soojemat kasvukohta. Mitte lasta temperatuuril langeda alla 14 kraadi.

Leheservade pruuniks muutumine on märk sellest, et taimele on kasvukoht liialt jahedaks muutunud.

Raunjalg ei talu järske temperatuurikõikumisi ega tuuletõmbust.

Taimele meeldib suur õhuniiskus, mistõttu võiks teda piserdada. Kasvab eriti hästi aknaga vannitoas, kus õhuniiskus on tavapärasest suurem. Istutuspoti võib asetada ka märja liivaga täidetud alusele, kus aurustuv vesi tagab taimele vajaliku õhuniiskuse.




Kastmine:

Kasta tuleks raunjalga mõõdukalt. Muld peab potis olema kogu aeg niiske, seda ka talvisel perioodil. Suvel kasta rikkalikumalt, talvel harvem, kuid muld ei tohi kunagi läbi kuivada.

Poti alusele valgunud vesi tuleks kindlasti ära kallata.

Soovitav on kasutada kastmiseks pehmet vett (vihmavesi, lumesulamisvesi).

Väetamine:

Eriti tihedat väetamist raunjalg ei vaja. Taimele piisab täiesti, kui teda väetada kevadest sügiseni kord kuus, rohelistele toataimedele mõeldud väetisega.

Talvel mitte väetada.




Paljundamine

Taime saab paljundada eostega, mis kodustes tingimustes tavaliselt ebaõnnestub. Seepärast oleks kergem poest kohe uus taim osta.

Ümberistutamine

Raunjalga tuleks ümberistutada 1-2 aasta järel. Pott valida eelmisest vaid veidi suurem. Mullaks sobib happeline toalillemuld.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Parima sõbra horoskoop


Elutee üldskeem


Saatuse analüüs + saatus-tulevik horoskoop


Konstruktor (152 osa)


Tassid (4 tk) - kassid


Söögiriistade komplekt (24 tk)


Seinapilt lõuendil või kapal: vee tilkumine


Seinapilt lõuendil või kapal: päikesetõus rabas


Kott Art - Kipling


Kaelakee: päikesekivi


Vihmavari: moonid


Söögiriistade komplekt (24 tk)

Seotud postitused