Täna ajaloos: 25. mai

Pilt: Dariusz Sankowski / pixabay.com

EESTI

1296 – Helmold de Lode teatas kirjas Lübecki raele, et on vabastanud lübecklased oma Lodenrodhe et Cogkele nimelistes linnades tollist ja rannaõigusest.

1924 – Pariisi olümpiamängud: Eesti kaotas jalgpallis USA-le 0:1. See oli Eesti rahvuskoondise esimene mäng tiitlivõistlustel.

1928 – Riigikogu võttis vastu “Raudteevõrgu arendamise seaduse”.

1934 – valitsuse ettepanekul kuulutas riigivanem oma dekreediga välja koolireformi kava. Enam tähelepanu pöörati kutseharidusele. Koolikohustust lühendati 16-lt eluaastalt 14-le. Algkool muudeti 4-klassiliseks. Sellele järgnesid 5-klassiline keskkool ja 3-klassiline gümnaasium.

1936 – Sõjaringkonnakohtus lõppes 6. mail alanud teine vabadussõjalaste protsess. Kohtu all oli 154 inimest süüdistatutena 8. detsembri mässukava koostamisel osalemises. Peategelastele mõisteti kuni 20 aastat sunnitööd.

1936 – Villem Zimmermann valiti Haimre vallavanemaks.

1938 – Eesti president Konstantin Päts pani Sisekaitseülema ülesanded Richard Veermaale.

1962 – Põltsamaal valmis kohaliku autobaasi eestvedamisel Nõukogude Liidu esimene spetsiaalne kardirada.

1968 – Rapla–Virtsu rong tegi viimase reisi, sest kavas oli see kitsarööpmeline raudtee likvideerida.

1986 – Vaino Väljas sai Nõukogude Liidu suursaadikuks Nicaraguas.

1987 – asutati Loominguliste Liitude Kultuurinõukogu.

1992 – Eesti sai Rahvusvahelise Valuutafond täieõiguslikuks liikmeks.

1992 – Vabariigi Valitsus võttis vastu määruse Eesti Vabariigi Riikliku Tuletõrjeameti likvideerimise ja tema funktsioonide üleandmise kohta Eesti Vabariigi Riiklikule Päästeametile.

2002 – Tallinnas toimus 47. Eurovisiooni lauluvõistlus, kus Eestit esindanud rootsi poplaulja Sahlene tuli looga “Runaway” kolmandale kohale.

2011 – Eesti suursaadik ÜRO juures Margus Kolga kirjutas alla ühiskommünikeedele, millega sõlmiti Eesti diplomaatilised suhted Saalomoni Saarte ja Tuvaluga.




MAAILM

1895 – hiinasõbralikud jõud Tang Ching-sungi juhtimisel kuulutasid Jaapanile antud Taiwani saarel välja Formosa vabariigi.

1961 – Kosmose võidujooks: Ameerika Ühendriikide president John F. Kennedy esitles Kongressi ees kava mehitatud lennust Kuule – hilisemat Apollo programmi.

1963 – Addis Abebas asutasid 30 Aafrika riiki Aafrika Ühtsuse Organisatsiooni.

1977 – toimus filmisaaga “Star Wars” esimese filmi esilinastus.

1981 – Kuveidis asutasid Kuveit, Saudi Araabia, Omaan, Bahrein, Katar ja Araabia Ühendemiraadid Pärsia lahe Araabia riikide koostöönõukogu. Organisatsiooni eesmärgiks oli edendada koostööd välis- ja kaitsepoliitikas ning majandussuhetes.

1983 – “Tähtede sõja” kolmanda filmi “Jedi tagasitulek” esilinastus.

2018 – Euroopa Liidus hakkas kehtima isikuandmete kaitse üldmäärus.

2020 – afroameeriklane George Floyd suri Minneapolises USAs politseivägivalla tõttu ja sellest said alguse massimeeleavaldused ja -rahutused (George Floydi surm).

Allikas: Wikipedia




Teised kuupäevad

Täna ajaloos




Telli pilt pildipangast failina või väljatrükitult. Fotod loodusest, asulatest ja hoonetest. Samuti makrofotod ja drooniga tehtud pildid.


 Saula Siniallikad


 Kõrghooned


 Pakri tuletorn

Vaata kõiki pilte »   


Seotud postitused