Kuidas tunda ära masendust naistel ja meestel?

Freud on öelnud, et inimene on terve, kui ta suudab töötada ja armastada. Kerge masendus elu ei sega, see võib mööduda ka iseenesest, liikumine ja füüsiline väsitamine aitavad sellest üle saada. Masenduse vorme on aga erinevaid, alati nõuab sellest üle saamine individuaalset lähenemist ja lähedaste toetust. Kui vaevab tõsine masendus, siis oleks vaja perearsti poole pöörduda, kes peaks aitama psühhiaatri juurde pääseda. Perearst ise ei pruugi olla pädev, et jõuda haiguse põhjusteni ja tal pole ka ühe patsiendi jaoks nii palju aega.

Masendus on enamasti läbipõlemise sündroom, mis nõuab pikaajalist ravi ja toibumisaega, isegi kuni paar aastat võib minna, et täielikult terveks saada. On oluline õigeaegselt alustada ja et oleks usaldus arsti ja patsiendi vahel. Mõnikord on vaja kasutada depressiooniravimeid, mis põhjustavad aga sageli kõrvalmõjusid. Pooled patsientidest tõepoolest saavad depressiooniravimitest abi, aga pooled mitte. Ravimikuuri ei tohi lõpetada järsult, vaid seda tehakse pikkamööda, sest muidu leitakse end mõne aja pärast veel suuremast masendusest. Ravikuur kestab 6-24 kuud, vanemas eas võib kesta terve elu, sest haiguse kordumisrisk on suurem.




Depressioonist räägitakse siis, kui inimesel kaob täielikult elurõõm ja masendusmeeleolu kestab pikka aega. Kaob usk endasse, miski ei suju ja kõik kisub viltu. Keskendumishäired segavad igapäevast elu, eneseväärikus on madal, tekivad söömis- ja unehäired, elu kaotab eesmärgi. Kerge ja keskmise vormi korral võib üle saada ka ise lähedaste toel, raskel juhul mitte. Sel juhul kaob üldse tahtmine midagi teha, võivad tekkida isegi enesetapumõtted.

Tavaliselt tekib läbipõlemissündroom pingelisest tööst ja ülekoormusest ning rahaprobleemid ja pingelised suhted võimendavad seda. Uuringutes on leitud, et mineraalide ja vitamiinide puudus organismis on soodustav faktor (näiteks magneesium). Abi võiks olla tööelust täielikust väljalülitamisest, korralikust pikast puhkusest, mõnikord ka lihtsalt korralikust unest ja väljamagamisest. Masendusele võib olla teatud eelsoodumus, sest mõned inimesed ongi depressiivsemad kui teised. Pinged tööl ja eduelamuste täielik puudumine mõjutavad rohkem mehi, pinged suhteelus rohkem naisi. Mõlemat mõjutab sõprussuhete puudumine, kui puudub võimalus oma muresid jaga.




Masendus meeste puhul:

Meeste puhul tekib kergesti haigestumise puhul, kuna mehed on halvad põdejad. Igasugune ebakindlus, mis on tööga seotud, mõjutab meeste enesehinnangut ja enesetunnet väga tugevalt. Kui mehel on vaid hooajatööd või ta on üldse töötu, raha pidevalt napib, pereelu ei klapi, võlad koormavad, siis tunnevad mehed end väga halvasti sellistes olukordades. Kui on toimiv pereelu ja toetavad lähedased inimesed, siis võib see olukorda parandada, aga mitte alati. Mehed tunnevad suurt alateadlikku hirmu vallandamise või töötajäämise ees, edutuna tunnevad nad end luuserina. Nad võivad küll omal algatusel tööd vahetada, aga teiste poolt vallandamine mõjub meestele frustreerivalt, eriti kui kaasnevad igasugused pereprobleemid. Mehed on sõnaahtramad ja avatult oma probleemidest on neil raske rääkida. Masendusest võib märku anda pidev vaikimine, endasse sulgumine, rohke alkoholitarbimine, ahelsuitsetamine või mõne sõltuvuse küüsi langemine. Mõnel võib avalduda ka ägeduse või isegi vägivalla näo, paljud mehed muutuvad iga väiksemagi ärrituse peale plahvatusohtlikuks, sest kuidagi on vaja ju pingetest vabaneda. Mõned mehed uputavad end veel rohkem töösse või ekstreemsustesse, sest lööb välja enesehävituslik pool. Mõned töötavadki ennast sõna otseses mõttes surnuks, saavad infarkti või mõne tõsise tõve.




Masendus naiste puhul:

Naiste masendus tekib ebameeldivustest tööl ja sobimatusest kollektiiviga. Kuna naised räägivad rohkem ja neile meeldib ka klatðida rohkem, siis mässivad nad end sageli segastesse olukordaesse kergemini. Naistele mõjub halvasti see, kui neil puuduvad sõbrannad ja neil pole kellelegi oma muresid kurta. Oma muredest rääkimine aitab neil vabaneda pingetest, mida rohkem saavad rääkida, seda kergemaks muutub. Kergem on rääkida teise naisega, kas hea sõbranna või ka emaga. Naisi mõjutab rohkem hirm, et majanduslikud raskused, mis töötuks jäämisel võivad tekkida, mõjutavad pere toimetulekut ja laste olukorda, kuna naistel on lisaks töökoormusele ka kodus suurem koormus. Kui naine armastab ja tunneb end armastatud olevat, siis saab ta kõigega hakkama ja karjäär ei lähe talle eriti korda. Tundeelu mõjutab väga tugevalt just naisi. Masenduses olles jätavad naised oma välimuse ja kodu hooletusse, tekivad söömishäired ja kaaluprobleemid, võivad tekkida ka alkoholi- või sõltuvusprobleemid. Naisi aitab masendusest üle saada nende võime nutta, isegi pisarate patjanutmisest õhtul on abi, see aitab pingetest vabaneda. Kuna naisi mõjutavad rohkem kodused probleemid, siis enamasti on nii, et kui naisel on õnnelik paarisuhe, siis saab ta kõigi probleemidega hakkama.




Eestlasi peetakse tublideks töötegijateks, kindlasti loob see parema eelduse elus toimetulekuks, aga kusagil on võimete piirid. Meeletu töörügamine viib töö- ja elurõõmu kadumiseni, tervisehädadeni, isegi suhete purunemiseni, eriti kui see meeletu töörügaamine kuskile ei vii, ollakse ikka ületöötanud ja alamakstud. Tublilt töötajalt, olgu ta mees või naine, nõutakse aina rohkem ja rohkem, aga palk alati järele ei jõua ja ostujõud on ikka languses või võlad vaevamas ning oma lähedaste jaoks aega ei jätku. Rahulolematus kasvab ja isegi välismaale tööleminekust pole abi, kui just kogu perega koos seda ette ei võeta. Kas märkab inimene võtta puhkepausi pingelise töö vahele, võtab korraliku lõunapausi einestamiseks või kugistab kuskil kiiruga oma võileiba? Kas märkab õhtul õigel ajal tööd lõpetada või julgeb ületundide eest lisatasu küsida? Kui töörõõm puudub, ühtegi meeldivat hobi ei ole, pereelu on ka nii ja naa, siis on masendus kerge tulema. Mõni loob kunsti, teine teeb kaunist käsitööd, mõni kirjutab huvitavalt – igaühel on mõni anne, millele keskendumine võiks rohkelt rõõmu pakkuda.

Kui inimene iseendaga hästi läbi saab, siis saab ta ka teistega hästi hakkama ja siis edenevad ka tema tööd-tegemised piisavalt hästi, et masendust ei teki nii kergesti. Pole vaja ka ennast ja oma peret teistega võrrelda, igaühel on oma elu ja omad õppetunnid. Kui töö ei rahulda, siis on vaja leida mingi meeldiv tegevus selle kompensatsiooniks. Masenduse vältimiseks on väga oluline töö ja puhkus tasakaalus hoida.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Kahe kuu horoskoop (päevade lõikes)


Inimese numeroloogiline sünnitabel


Aasta horoskoop (armastus ja suhted) + aasta horoskoop (armastuse otsimine ja leidmine)


Päikesepüüdja: lind


Tassid (6 tk)


Kausid (6 tk) (17,5 cm)


Kaelakee: jäära tähtkuju


Tassid: taimed (4 tk)


Taro kaardid: Moon Magick (ainult kaardid)


Lamp


Skulptuur: noodid


Seinapilt lõuendil või kapal: roos



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused