Kuidas teha vahaküünlaid?

Küünalde valmistamiseks sobib steariin, sojavaha, rapsivaha, palmivaha ja isegi meevahast ja lambarasvast saab neid valmistada. Odavaim vahend on parafiin, aga selle põlemisel tekkib mürgiseid ühendeid. Võib ka vanu küünlajääke kasutada uute küünalde valmistamiseks, suuremate küünalde põlemisel jääb jääke alati järele. Küünalde valmistamiseks on vaja kahte eri suuruses keedunõu, mõõtmiseks eraldi nõu, kulpi, termomeetrit, pajakindaid, küünlatahti ja küünlavaha. Soovi korral ka värvi- ja lõhnaaineid. Vaha ja tarvikuid saab osta käsitöö- ja kunstitarvete poodidest, aga igas majapidamiseski leidub mingeid sobivaid vahendeid.
1. VAHA SULATAMINE

Küünalde valmistamiseks võetakse kaks eri suuruses potti, alumine ja suurem täidetakse kolmveerandi ulatuses veega, pealmisesse pannakse riivitud küünlavaha. Kui alumises potis vesi umbes 90 kraadini kuumeneb, siis sulatab see ülemises nõus oleva vaha. Vaha sulatamiseks veevannis võib kasutada ka plekk-kaussi või vana konservikarpi. Alumises potis olevat vett tuleb jälgida, et see ära ei auruks. Ilma veeta kuumutades võib vaha olla tuleohtlik. Ka keema ei tohiks vett lasta, siis hakkab vaha pritsima. Vaha sulatamiseks võib kasutada ka vana kiirkeetjat. Soovitatav on kasutada ka vanu kastruleid, sest vahapritsmed võivad vette kukkudes keeduanuma ära rikkuda. NB! Küünlavaha ei tohi sulatada mikrolaineahjus või lahtisel leegil, seda tehakse alati vesivannis. Vajalikud vahendid on ka pajalapid või -kindad ning termomeeter, mille mõõtevõime on üle keemistemperatuuri.
2. MÕÕTENÕU

Kuuma vaha tõstmiseks on vaja roostevabast terasest kulpi ja kuuma kannatavat mõõtenõu, millega saab kuuma vaha vormidesse valada.

3. KÜÜNLATAHT

Puuvillakiust valmistatud pikk taht on kõige parem, spetsiaalselt töödeldud tahte on kaubandusvõrgus müügil kunstitarvikute ja käsitööpoodides, aga neid saab ka ise valmistada puuvillakiust või nöörist. Kõige lihtsam on tahti paigale sättida pulga või pliiatsi abil, taht tuleb keerata ümber selle ja sättida siis paika ning kinnitada vormi põhja külge. Suurte küünalde südamikeks võib kasutada ka väikesi peeneid küünlaid. Need võib asetada uue valatava küünla sisse ilma vaha ja tahti eemaldamata.
4. VÄRVID

Küünalde toonimiseks on värve müügil käsitöötarvikute ja kunstivahendite poodides. Piisab väikesest kogusest värvi- ja lõhnaainest. Värvimiseks ja lõhna andmiseks võib kasutada erinevaid looduslikke vahendeid ja ka erinevaid aroomiõlisid. Need lisatakse vahale sulatamise käigus.
5. VORMID

Küünalde vormideks sobivad erinevad materjalid. Plastikust vormid üle 80 kraadi kuumust ei kannata, metallist vormid taluvad suuremat kuumust, klaasist vormid tuleb enne kuuma vaha valamist kindlasti eelsoojendada. Võib kasutada vormina ka nt lillepotte, kohvipurke, tetrapakke, erineva kujuga nõusid ja topsikesi. Igas majapidamises midagi sellist leidub. Vormid on vaja tihendada ja taht on vaja enne kuuma vaha vormi sisse valamist kinnitada. Selleks võib kasutada niiskuskindlat pahtlit, maalriteipi vm. Küünlavorme võiks enne soojendada kuumapüstoli või fööniga, siis on lõpptulemus ilusam ja siledam. Küünlavormi põhja võib peita apelsinikoore, pisut kardemoni või midagi muud hästi lõhnavat. Küünlatahiga see kokku puutuda ei tohi, muidu võib taht süttida. Saab kasutada ka vanade ärapõlenud küünalde vorme. Kui lõigata apelsin pooleks ja uuristada seest tühjaks, ka siis saab huvitava ja hästi lõhnava küünlavormi. Kasutada saab vormina ka vanu tasse.

Omatehtud küünlad on ainulaadsed ja nende valmistamine pole raske. Suure läbimõõduga küünaldel põleb taht ära, pool küünlast jääb alles, vanad küünlakontsud saab kokku korjata ja neist saab uusi küünlaid valada.

Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Kahe kuu horoskoop (päevade lõikes)


Saatuse aastahoroskoop


Armastuse ja suhete aastahoroskoop


Kausid (23 cm) (6 tk) - Villeroy & Boch


Käevõru: malahhiit ja punane tiigrisilm (16-17 cm)


Hundi kujuke: draakoni verekivi


Taro kaardid: Urban Crow Oracle (koos raamatuga)


Päikesepüüdjad (4 tk)


Tekk (150 x 200 cm)


Kaelakee: tiigrisilm


Merkaba täht: maasika kvarts


Kaelakee: tiigrisilm, lasuriitNB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused