Kehakaal oleneb luustiku eripärast. On sünnipäraselt saledad, keskmised ja tugeva luustikuga inimesed. Mis loomupäraselt saleda puhul on normaalne kaalunumber, võib tugeva kondiga inimese puhul olla liigne kõhnus. Natuke liha luudel ikka olema peab.
MOTIVATSIOON
Kõige olulisem on kaalu langetamise juures motivatsioon. Seda ei tohiks võtta kui mingit stressitekitavat ja vaevarikast üritust, vaid tuleb püüda end täielikult lõdvaks lasta. Ennast kaaluma peaks igal hommikul pärast WC-s käimist, aga kui kaalumine stressi tekitab, siis võib igapäevasest kaalumisest ka loobuda ja teha seda näiteks nädalas korra. Kui on mingi kaalunumber enda jaoks paika pandud, siis oleks mõistlik koostada ajagraafik, jaotada kaalu langus nädalate või kuude peale, kui palju korraga soovitakse kaalu langetada. NB! Liiga kiire kaalulangetus ei anna püsivaid tulemusi ja mõjub tervisele alati laastavalt. Kiirel kaalulangetamisel tuleb kaal ka kiiresti tagasi. Teadlikult tuleb tegeleda oma isude taltsutamisega, see on kõige raskem kaalulangetamise alguses. Kes ei suuda üksi selle kõigega toime tulla, peaks liituma mõne grupiga või peaks kaasama mõne hea sõbra. Kindlasti on oluline, et pereliikmed toetaksid ja aitaksid rajal püsida. See kõik võtab aega ja nõuab tahtejõudu ning püsivust. Et tulemus oleks püsiv, peaks tervislik toitumine muutuma elustiiliks. Enesepiinamise ja näljutamisega head tulemust ei saavuta. Kaalulangetamine on meeldivam, kui kuus päeva nädalas hoitakse toitumine kontrolli all ja ühel päeval lubatakse endale pisut patustamist. Sel juhul ei muutu see enesepiinamiseks ja iga nädal on ka midagi meeldivat oodata. Tõeline motivatsioon tekkib siis, kui kaal reaalselt langema hakkab. Stressis olles seda ei juhtu.
LIIKUMINE
Ainult söömise piiramisest ei ole kasu, on oluline ka energiat kulutada. Kuidas treenida kaalulangetamise ajal? Kindlasti pole mõistlik liiga suure koormusega treenida, see suurendab omakorda söögiisu. Kindlasti peaks kasutama füüsiliste koormuste puhul kalendrit, on vaja üles märkida kõik järjepidevalt tehtud harjutused ja liikumised. Treening ei tohiks olla vastumeelne ja raske kohustus, vaid see peaks pakkuma rõõmsaid elamusi. Rõõm liikumisest aitab kiiremini paremasse vormi saada. Tuleks leida midagi sellist, mis meeldib ja sobib. Kui treeningujärgselt on isu liiga suur, siis näitab see ülekoormust, toitainete ja vitamiinide puudust. Siis tuleks koormust vähendada ja toidusedel hoolikalt üle vaadata. Füüsiline koormus peaks olema vaheldusrikas, liikumine värskes õhus ja looduses võib olla heaks alternatiiviks. Energiat kulutavad ja kaalu aitavad langetada ka staatilised harjutused. Kõige halvemini mõjub kehale pikk istumine ja sundpoosis olemine.
TOITUMINE
Väga oluline on jälgida mida ja kui palju suhu pannakse, kõige olulisem on vältida söögikordade vahelist näksimist. Kolm korralikku toidukorda ja kaks värsket vahepala on piisav. Puhta vee joomine aitab näljatunnet vähendada, sageli on keha lihtsalt janus, kui tekkivad ebamäärased isud. Kaunilt serveeritud toitu süüakse vähem, visuaalne efekt on väga oluline. Korralik hommikusöök aitab üleliigsetest isudest vabaks saada ka päeval. Vältida tuleks tühje kaloreid. Rafineeritud suhkur, valge nisujahu, rasvased ja magusad näksid, magustatud joogid, kiirtoit jms tuleks välja jätta menüüst. Magusaks ampsuks sobivad puuviljad, marjad, porgandid, pähklid, seemned jms. NB! Kuivatatud ja suhkrustatud puuviljad ja marjad on kaloririkkad. Kookosrasva ja oliivõli ei ladesta keha rasvana. Kiudained (täisteratooted, kaunviljad, puu- ja köögiviljad) aitavad ainevahetust töös hoida. Tuleb enda jaoks avastada tervislik toit, välja mõelda uusi ja maitsvaid retsepte, muuta kogu protsess võimalikult meeldivaks. Pisut vaeva nähes on see täiesti võimalik. Nädalas üks patustamise päev on normaalne ega mõjuta kaalulangetamist kuigi oluliselt. Kui iseendaga ollakse tasakaalus, võib õige toidu valimisel julgelt usaldada oma sisetunnet. Mõõdutunne on toitumise puhul väga tähtis märksõna, stressis olles see kaob, sest lohutama hakatakse end esmalt just toiduga. Sööma ei peaks kunagi kiirustades, täiskõhutunne ei tekki kohe toidu sisseahmimisel, see võtab natuke aega.
NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.
Kui soovid lisada siia lehele sisuturundusartiklit kliki siia.